شناسه خبر : 78025
شنبه 12 مهر 1399 , 08:36
اشتراک گذاری در :
عکس روز

کتاب گویای «مژه‌های سوخته» منتشر شد

کتاب گویای «مژه‌های سوخته» منتشر شد

کتاب گویای «مژه‌های سوخته» در پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به نقل از روابط عمومی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، کتاب گویای «مژه‌های سوخته» نوشته حامد کلاهدوز که به تهیه‌کنندگی معصومه ملالو ، صداپیشه‌گی و روایت کیوان همتی و در 272 دقیقه تهیه‌شده است، در 40 سالگی دفاع مقدس رونمایی شد و در پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

«مژه‌های سوخته» روایتی از زندگی شهید یوسف کلاهدوز است. این اثر، اولین کتابی ا‌ست که فرزند یک شهید، درباره‌ زندگی‌نامه‌ی پدر خود نوشته است.

حامد کلاهدوز در این کتاب، همه‌ی تلاش خود را برای شناخت، واکاوی و معرفی شخصیت پدر شهیدش به کار می‌گیرد و مخاطب نیز، گام‌به‌گام با فرازونشیب‌ها پیش می‌رود و با زوایای پیدا و پنهانِ زندگی شهید یوسف کلاهدوز آشنا می‌شود.

شهید یوسف کلاهدوز، در اول دی 1325 در شهر قوچان به دنیا آمد. او پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه، در سال 1344 وارد دانشگاه افسری ارتش شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، او در تشکیل سپاه پاسداران و راه‌اندازی واحدهای آموزشی سپاه مشارکت داشت. وی همچنین در تدوین اساس‌نامه‌ این نهاد نیز نقش داشت.

آخرین مسئولیت وی، قائم‌مقامی فرمانده سپاه پاسداران بود. شهید کلاهدوز همچنین یکی از اعضای شورای عالی دفاع بود.

با شروع عملیات ثامن‌الائمه در سال 1360، شهید کلاهدوز به‌واسطه آشنایی خاصی که با ارتش داشت، این دو نیرو را به هم نزدیک و پیوند داد که با همکاری ارتش و سپاه طی عملیاتی پیروزمندانه حصر آبادان شکسته شد؛ اما دو روز بعد در پی سانحه سقوط هواپیمای c-130 این شهید به همراه چند تن از دیگر فرماندهان از جمله شهید محمد جهان‌آرا به شهادت رسید.

حامد کلاهدوز، فرزند شهید یوسف کلاهدوز، کتاب «مژه‌های سوخته» را با نثری روان و صمیمی نوشته است. این اثر دربردارنده‌ صفحاتی از زندگی و خاطرات شهید کلاهدوز است. وی از بنیان‌گذاران سپاه پاسداران و بعدها، قائم‌مقام فرمانده سپاه بود. شنیدن این کتاب گویا را به علاقه‌مندانِ تاریخ معاصر و تاریخ دفاع مقدس پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب «مژه‌های سوخته» (روایتی از زندگی شهید یوسف کلاهدوز)، در سال 1390 توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi