شناسه خبر : 78291
یکشنبه 27 مهر 1399 , 11:45
اشتراک گذاری در :
عکس روز

نمایش" شیب الخضیب" در اهواز

نمایش شیب‌الخضیب روایت حماسه جانسوز کربلاست به لسان مبارک علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام برای فرزند شبیب که...

فاش نیوز - همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت امام رضا علیه السلام نمایش" شیب‌الخضیب" در روزهای ۲۴ و ۲۵ مهر ماه در محل حسینیه ثارالله اهواز به اجرا درآمد.

نمایش شیب‌الخضیب روایت حماسه جانسوز کربلاست به لسان مبارک علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام برای فرزند شبیب که از اصحاب ایشان بود.

این نمایش آیینی توسط موسسه‌ی فرهنگی هنری نادیان انتظار اهواز به اجرا درآمد.

این موسسه پیشتر به مناسبت‌های مختلف از جمله روز مادر، بازسازی واقعه‌ی غدیر خم و بزرگداشت سردار شهید قاسم سلیمانی اجرا داشته است.

بازیگران نمایش شیب‌الخضیب تعدادی جوان و نوجوان اهوازی بودند که با قلبی ارادتمند به اهلبیت این نمایش را با هنرمندی تمام اجرا کردند.

تمرین و آماده‌سازی این نمایش ۴ ماه طول کشید. این نمایش در ۶ پرده عاشورایی اجرا شد و ۲ پرده هم ویژه‌برنامه شب شهادت شاه خراسان، امام رضا علیه‌السلام بود. صحنه پایانی نمایش مربوط به شهادت امام رضا(ع) بود که تابوت حضرت توسط گروه هنروران تشییع شد!

|عکس از داوود رضا کاظمی

 

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
چقدر زیبا چقدر حس خوب ارزشی وو معنوی در عکسها حس می شود آفرین به گروه واقعا آفرین
پس منم یه کمک درباره معنی شیب خضیب براتون داشته باشم فضا ارزشمند تر بشه التماس دعا
@در روایت عیون و امالی صدوق از ریان بن شبیب روایت شده که گوید در روز اول محرم به محضر امام رضا (ع) رفتم، و آن حضرت به من فرمود: «ای پسر شبیب روزه هستی؟» عرض کردم: «نه…» سپس آن حضرت درباره ی محرم و روز عاشورا و مصیبت جانگداز امام حسین (ع) سخنانی فرمود که از آن جمله بود: ای پسر شبیب براستی که ماه محرم ماهی است که مردم زمان جاهلیت در گذشته به خاطر حرمت آن ماه، ستم و جنگ را در آن حرام می دانستند ولی این امت نه حرمت ماه را نگه داشتند و نه حرمت پیامبر را، که فرزندان او را کشته و زنانش را اسیر کرده و اموالش را به غارت بردند. خدایشان هیچ گاه نیامرزد.
ای فرزند شبیب اگر خواستی بر چیزی گریه کنی، بر حسین بن علی بن ابیطالب گریه کن که براستی او را همانند گوسفند کشتند، و به همراهش هیجده مرد از خاندانش را نیز کشتند که در زمین همانندی نداشتند، و در شهادت آنها آسمانهای هفتگانه و زمینها گریستند، و چهار هزار فرشته برای یاری او بر زمین فرودآمدند ولی او را کشته دیدند، و از این رو در کنار قبر آن حضرت تا روز قیام حضرت قائم همچنان ژولیده مو و گردآلود می مانند و از یاران آن حضرت خواهند بود و شعارشان نیز «یا لثارات الحسین» می باشد.
ای پسر شبیب براستی که پدرم روایت کرد از پدرش از جدش که چون جدم حسین (ع) کشته شد آسمان خون و خاک قرمز گریست، ای پسر شبیب اگر بر حسین گریه کنی تا اشگانت بر گونه ات بریزد خداوند هر گناهی که داشته باشی کوچک یا بزرگ کم یا زیاد همه را بیامرزد.
ای پسر شبیب اگر خوش داری که خدای عزوجل را در حالی دیدار کنی که گناهی نداشته باشی حسین (ع) را زیارت کن،
ای پسر شبیب اگر دوست داری در آن غرفه های ساخته در بهشت با پیامبر خدا (ص) سکونت گزینی پس لعنت فرست بر کشندگان حسین.

ای پسر شبیب اگر خوش داری ثواب و پاداش کسانی را داشته باشی که با حسین (ع) به شهادت رسیدند، هر گاه به یاد آن حضرت افتادی بگو «یا لیتنی کنت معهم فأفوز فوزا عظیما.»

ای پسر شبیب اگر خوش داری که در درجات والای بهشت با ما باشی پس محزون و اندوهگین باش در حزن و اندوه ما، و خوشحال و فرحناک باش در فرح و خوشحالی ما، و ولایت (و دوستی) ما را از دست مده که براستی اگر مردی سنگی را دوست بدارد خداوند در روز قیامت او را با همان سنگ محشور فرماید!.
این شعرم تقدیم می کنم
بچه ها دستتان درد نکنه
از برکت نام امام حسین عاقبت بخیر شوید

شیب الخضیب معنی سردار نیزه هاست
هفتاده و دو ستاره ز آمار نیزه هاست
مادر درون کوچه اگر قد کمان شده
بر قبر مادرم تن من سایبان شده
مادر درون کوچه اگر قد خمیده بود
کی در مقابلش بدن سر بریده بود
......
شاعر : جعفر ابوالفتحی
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi