شناسه خبر : 78433
سه شنبه 06 آبان 1399 , 08:50
اشتراک گذاری در :
عکس روز

جبهه و گستردگی سفره‌های قناعت دفاع مقدس

اربعین دفاع|جبهه و گستردگی سفره‌های قناعت دفاع مقدس+عکس و فیلم

در دفاع مقدس به آن سفره حضرت زهرا می‌گفتند و بعد از دعای فرج، می‌گفتند: اَللَّهُمَّ ارْزُقنا رِزْقاً حَلاَلاً طَیِّباً و بعد دست به داخل سفره می‌بردند.

گاهی سفره‌های غذا در پادگان دوکوهه و قبل از عزیمت پهن می‌شد. گاهی هم در وسط خاکریز و سنگر نا امن نزدیک خط مقدم در حالی که صدای سوت خمپاره‌های کور دشمن دائم به گوش می‌رسید. گاهی پیش از عملیات و گاهی در شادی پس از پیروزی. بالاخره سفره غذا لازمه حیات رزمندگان اسلام بود و حالا در چهلمین سالگرد دفاع مقدس تصاویر و خاطرات زیادی از این سفره‌ها بر جای مانده است. اما آنچه به این سفره‌ها برکت و ویژگی خاص می‌داد، ساده و صمیمی برگزار کردنش بود. وقتی دکتر، مهندس، کشاورز، معلم، کارگر و دانش آموز همگی فشرده سر یک سفره می‌نشستند و با صمیمیتی مثال زدنی نان خشک و پنیر می‌خوردند و چنان شعفی در چشم‌هایشان دیده می‌شد که گویی غذایی بهشتی می‌خورند و کسی جز هم سفره‌هایشان این لذت را درک نمی‌کند.

دفاع مقدس , مناطق عملیاتی دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , خاطرات دفاع مقدس ,

 

فرمانده و رزمنده هم نداشت. فرمانده لشکر و فرمانده گردان و گروهان با سرباز و بسیجی تازه وارد همه خود را در یک سطح می‌دانستند و از سفره‌های ساده و بی‌آلایش خود لذت می‌بردند. وقتی سفره‌ها در پشت جبهه و پادگان پهن می‌شد، غذای گرم به لطف آشپزهای منطقه، پابرجا بود سفره‌هایی سرشار از خنده و شوخی که اتفاق جدانشدنی جمع‌های رزمندگان بود. اما بسیار پیش می‌آمد که سفره‌های سنگری تنها نان خشک و پنیر یا خرما و مربا... را به خود می‌دید و قوتی که رزمندگان را برای یک شبانه روز جنگ سخت نگه می‌داشت و پرورش می‌داد.

 

دفاع مقدس , مناطق عملیاتی دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس , خاطرات دفاع مقدس ,

به قول شهید سید مرتضی آوینی این سفره‌ها نماد قناعت بود و شبیه به سفره‌‌هایی که کشاورزان بر سر زمین‌های زراعت خود پهن می‌کردند. حالا رزمندگان به آن سفره حضرت زهرا(س) می‌گفتند و بعد از قرائت دعای فرج ، می‌گفتند: اَللَّهُمَّ ارْزُقنا رِزْقاً حَلاَلاً طَیِّباً...  و بعد دست به نان‌های داخل سفره می‌بردند.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi