شناسه خبر : 78995
یکشنبه 02 آذر 1399 , 14:09
اشتراک گذاری در :
عکس روز

وحشت در اردوگاه آل سعود پس از شکست تاریخی در پایگاه «ماس»

رزمندگان آماده برای پیشروی به سمت قلب یمن +عکس

 

یمنی.jpg

ریاض با وجود هزینه دهها میلیارد دلاری در جنگ ۵ ساله علیه ملت یمن، دستانش در برابر اراده رزمندگان خالی مانده و با آزادی پایگاه ماس و شمارش معکوس برای جنگ سرنوشت ساز در شهر مارب در شوک فرو رفته است.

در هفته های گذشته عناصر ائتلاف سعودی در جریان درگیری های نفس گیر با رزمندگان یمنی در محور شمال غرب استان مارب متحمل شکست های سنگینی شدند و دهها کیلومتر مربع از مساحت اشغالی را از دست دادند و مجبور به عقب نشینی شدند.

نیروهای یمنی در جریان درگیری ها توانستند پایگاه مهم و راهبردی «ماس» را از سه محور محاصره و وارد این مقر استراتژیک شوند اما عناصر ائتلاف سعودی با پشتیبانی گسترده هوایی و انجام ضد حملات جدید بار دیگر درگیری ها را به حومه این پایگاه کشاندند.

فرماندهان ائتلاف به خوبی می دانستند این پایگاه مهم از لحاظ نظامی آزاد شده محسوب می شود و دیر یا زود به کنترل رزمندگان یمنی در می آید و به همین دلیل روزها قبل تجهزات نظامی را از این پایگاه خارج کرده بودند اما این حملات را ترتیب دادند تا اندکی زمانی را برای کند کردن سرعت پیشروی ها بخرند.

ائتلاف سعودی دریافته بود هیچ امیدی به حفظ آخرین منطقه استراتژیک تحت تصرف در شمال غرب استان مارب نیست اما آگاه بودند اگر این ضد حملات را انجام ندهند قادر به ترمیم خطوط دفاع در اطراف شهر مارب نیستند و رزمندگان یمنی به سرعت به سمت این شهر حرکت می کنند.

به گزارش مشرق، با وجود تلاش های نیروهای ائتلاف سعودی برای متوقف کردن پیشروی ها، رزمندگان یمنی عملیات گسترده ای را از محورهای شمال غرب، غرب، جنوب و جنوب شرق برای پاکسازی و به کنترل درآوردن پایگاه مهم و راهبردی ماس آغاز کردند.

نیروهای یمنی حملات را از حومه پایگاه و مناطق «الصباری، غیران، وادی الجفره، کوه نخلان، کوه منامه، الضلقه، المدید و ...» انجام دادند و در نهایت غروب روز جمعه (اول آذرماه) موفق شدند وارد این پایگاه بسیار مهم شوند تا راه برای ورود به شهر مارب (مهم ترین پایگاه ائتلاف سعودی در مرکز یمن) باز شود.

براساس اطلاعات به دست آمده، مقصد بعدی رزمندگان یمنی در این محور منطقه راهبردی «الدشوش» در شمال استان مارب خواهد بود؛ این منطقه راهبردی بر پایگاه های نظامی «تداوین و صحن الجن» (دروازه های شمالی شهر مارب) اشراف کامل دارد.

به گفته منابع میدانی، مزدوران سعودی با وجود پشتیبانی هوایی، ارسال تجهیزات نظامی جدید و اعزام نیروهای کمکی (عناصر تروریستی القاعده) نتوانستند پایگاه را حفظ کنند و از محور شمالی به سمت مناطق «وادی ماس و ال ناجی» در مرکز بخش رغوان متواری شدند.

در حال حاضر، پایگاه مهم و راهبردی «ماس» از محور شمالی، غربی و جنوبی به طور کامل امن شده و نیروهای یمنی در محور شرقی در تلاش هستند مواضع را تثبیت کنند و نیروهای ائتلاف را از منطقه «وادی ماس» عقب برانند.

پایگاه نظامی ماس آخرین و مهم ترین مقر ائتلاف سعودی در غرب و شمال غرب استان مارب به شمار می آید؛ در صورتی که نیروهای یمنی مواضع را در این پایگاه و مناطق حومه به طور کامل تثبیت کنند، ائتلاف برای همیشه باید با شمال غرب استان مارب خداحافظی کند.

با تثبت مواضع در پایگاه، مناطق اشغالی در شمال غرب بخش مدغل و جنوب و جنوب غرب بخش «رغوان» به صورت دومینوار آزاد خواهند شد؛ این پایگاه شهر صنعاء (پایتخت) را به شهر مارب متصل می کند و اصلی ترین خط دفاع نیروهای ائتلاف در غرب شهر مارب به شمار می آمد.

براساس اطلاعات به دست آمده، رزمندگان یمنی همزمان با آزادسازی پایگاه ماس توانستند بخشی دیگر از جاده راهبردی «صنعاء - مارب» را به همراه مناطق جنوب شرقی بخش «مجزر»، شمال غرب بخش «مدغل» و جنوب غرب بخش «رغوان» از اشغال خارج و به کنترل دربیاورند.

به گزارش مشرق، نیروهای یمنی در روزهای گذشته در جریان عملیات در محور شمال غرب استان مارب موفق شدند حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع از مساحت اشغالی را پاکسازی کنند و با عقب راندن عناصر ائتلاف سعودی درگیری ها را به مرکز بخش های «مدغل و رغوان» بکشانند.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi