شناسه خبر : 79246
چهارشنبه 12 آذر 1399 , 11:12
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

دستیابی به "حیات طیبه" با شهادت در راه خدا

شهادت در راه خدا از راه‌های دستیابی به حیات طیبه و برتر است و اعتقاد به حیات برتر و کامیابی شهید، از عوامل مهم پایداری و پیروزی است.

در بیان جایگاه رفیع «شهادت» همین بس که خدای متعال در آیۀ 169 سورۀ مبارکۀ آل‌عمران به صراحت دربارۀ آن فرمود: «وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ»؛ هرگز کسانی را که در راه خدا کشته شده‌اند، مرده مپندار، بلکه زنده‌ترند و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند. پس شهادت در راه خدا یکی از راه‌های دستیابی به حیات طیبه و برتر است، در حقیقت اعتقاد به حیات برتر و کامیابی شهید، از عوامل مهم پایداری و پیروزی است.

جالب است که ما هم زنده‌ایم اما شهدا زنده‌ترند و دست و بالشان برای اثرگذاری در امورات عالم بیشتر است. امیر‏المؤمنین علیه‏‌السلام به نقل از پیامبر در روایتی زیبا، شریف‌ترین نوع مردن را شهادت نامیده‌اند: «أَشْرَفُ اَلْمَوْتِ قَتْلُ اَلشَّهَادَةِ». (بحارالانوار، ج 97، ص 8)

شهداء انسان‌های بزرگی‌اند که محبوب‌ترین سرمایه‌های دنیوی خویش را در راه آرمانی ارزشمند که مطلوب خداست، فدا می‌کنند، خود را نمی‌بینند و خود را به حساب نمی‌آورند تا ارزش و آرمانی والاتر باقی بماند و دیده شود. در روزهای گذشته شاهد شهادت یکی از دانشمندان بزرگ هسته‌ای و دفاعی کشورمان شهید محسن فخری زاده بودیم؛ شهیدی که طبق فرمود رهبر انقلاب، مقام والای شهادت، پاداش الهی تلاش‌های علمی ماندگار اوست. شهیدی که او نیز همچون شهید حاج قاسم سلیمانی جمله ماندگار از خود به‌جای گذاشت: برای شهید شدن باید شهید زندگی کرد.

 

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi