شناسه خبر : 79454
پنجشنبه 20 آذر 1399 , 11:10
اشتراک گذاری در :
عکس روز

طرفداران مقاومت در دل مقر سعودی - اماراتی

واکنش رسمی جنوب یمن به ترور شهید «فخری زاده»

یمن

محکومیت ترور شهید فخری زاده و حمایت از مقاومت از سوی جنبش تاج جنوب عربی به این جهت حائز اهمیت است که عربستان و امارات، جنوب یمن را همواره پایگاه و مقر خود و مزدوران و أیادی اشان در یمن می‌دانستند.

انتشار خبر ترور شهید «محسن فخری ‌زاده»، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، با واکنش‌ های گسترده ‌ای از سوی دولت ها، مقامات، نهادها، سازمان ها و رسانه ‌های خارجی مواجه شد.

«تجمع دموکراتیک جنوب» یمن موسوم به جنبش «تاج جنوب عربی» که به اختصار «تاج» خوانده می شود، در اولین موضع گیری رسمی خود با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن ترور شهید فخری زاده، دانشمند هسته ای ایران این اقدام را عملیاتی تروریستی علیه یک دانشمند مسلمان و نقض حقوق و حاکمیت جمهوری اسلامی دانست.

محکومیت ترور شهید فخری زاده از سوی جنبش تاج جنوب عربی به این جهت جائز اهمیت بسیار است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی، جنوب یمن را طی تجاوز نظامی اشان به این کشور همواره پایگاه و مقر خود و مزدوران و أیادی اشان در یمن دانسته اند و حال از جنوب یمن، برای اولین بار تشکلی سیاسی در بیانیه ای رسمی ضمن محکوم کردن این ترور، حمایت خود را از جمهوری اسلامی و محور مقاومت اعلام می کند.

بیانیه جنبش تاج جنوب عربی بدین شرح است:

«بیشتر کشورها و قدرت های شریف جهان جنایت تروریستی رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه محسن فخری زاده، دانشمند مسلمان ایرانی را دنبال نموده و آن را محکوم کرده اند، ما نیز در جنبش تاج جنوب عربی بر اساس همبستگی اسلامی با ملت ایران، این جنایت شنیع را به شدت محکوم کرده، آن را تنها یک ترور نمی دانیم، بلکه تروریسم دولتی، قتل خارج از قانون، نقض حقوق و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، نقض قوانین بین المللی و حق ملت ها در دستیابی به دانش و پیشرفت می دانیم».

این بیانیه در ادامه افزوده است: «ما از ما بقی کشورهای جهان، سازمان ملل متحد و سازمان های وابسته به آن می خواهیم که این عمل جنایتکارانه تروریستی را محکوم کرده و شورای امنیت موضع قاطعی در قبال اقدامات مستمر و بی پایان رژیم صهیونیستی اتخاذ کند و چشم خود را بر روی جنایاتی که این رژیم نژادپرست هر روز بدون مجازات علیه ملت فلسطین مرتکب آن می شود و همچنین سلسله ترورهایی که علیه دانشمندان جمهوری اسلامی انجام داده، نبندد».

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «ما ادامه دوگانگی معیاری در تعامل با نقض حقوق ملت ها، به ویژه ملل عربی و اسلامی را محکوم و بر حق ملت ها و کشورها در استفاده از تمام ابزارهای پاسخ و انتقام و حفظ امنیت و دفاع از حاکمیت و منافع و مقابله با عربده کشی رژیم صهیونیستی تأکید می کنیم».

** آشنایی با جنبش تاج جنوب عربی

ژوئیه سال ۲۰۰۴ میلادی معارضان جنوب یمن در خارج کشور که اغلب شخصیت های سیاسی جنوبی بودند که بعد از جنگ سال ۱۹۹۴ از بیم پیگرد و بازداشت رژیم «علی عبدالله صالح» به خارج فرار کرده بودند، تشکلی سیاسی به نام «تجمع دموکراتیک جنوب» را در لندن تأسیس کردند که به اختصار «تاج» خوانده شد.

تاج اولین تشکل سیاسی یمن جنوبی بود که همان ابتدا تعریفی شفاف و صریح از هویت سیاسی و ساختار تشکیلاتی و اصول و مبادی اساسی خود ارائه داد و خاطر نشان کرد، فعالیت هایش بر برنامه سیاسی و سیستم داخلی جنبش تکیه می کند.

در همین راستا، تاج ابتدا طرح «آزادسازی جنوب عربی» و در ادامه اولین برنامه راهبردی خود را با هدف «ارتباط جنوب – جنوب» ارائه داد که هدف آن ارتباط جنبش با رهبران سابق یمن جنوبی بود.

طی دو سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ تاج دو طرح دیگر به نام «کادرهای رهبری حراک جنوبی» را بدون اینکه چشم داشتی قدرت و اختیارات این کادرها و هیأت ها داشته باشد و طرح «کمیته عالی فرماندهی حراک جنوب» – دیدار نظامی – را ارائه داد.

فعالیت تاج در داخل یمن به ژانویه سال ۲۰۰۶ با هدف مقابله با سیاست های صالح در استان های جنوبی یمن آغاز شد و خیلی زود تمام رهبران جنوب به آن ملحق شدند.

تاج هفتم ژوئیه سال ۲۰۰۷ با برگزاری تجمعی گسترده از هوادارانش در میدان «آزادی» خور مکسر در شهر «عدن» که نماد خروج استعمارگران انگلیسی از یمن محسوب می شود، رسما آغاز فعالیت خود در جنوب یمن را اعلام کرد.

دیدگاه ها و نقش جنبش در اداره جنوب و توانمندیش در حل اختلافات قبایل و متحد کردن آنها خیلی زود تحسین و ستایش دوست و دشمن حراک جنوب را به دنبال داشت.

 

** اصول جنبش در یمن و جنوب آن

پایه و اساس دیدگاه های تاج بر دوری از افراط گرایی و تکیه بر میانه روی جهت حل اختلافات جنبش حراک جنوب یمن با دولت مرکزی و رد مطالبات برخی از رهبران جنوب مبنی بر جدایی جنوب یمن از شمال آن متمرکز است.

این جنبش همچنین به بیرون راندن اشغالگران خارجی، باز گرداندن استقلال جغرافیایی، تاریخی و اقتصادی جنوب یمن، مقابله با تحریف تاریخ و فرهنگ و منابع و ثروت های آن و جلوگیری از تغییر ساختار و بافت جمعیتی در مناطق مختلف پایبند است.

** موضع جنبش پس از تجاوز نظامی عربستان

درپی تجاوز نظامی عربستان سعودی و ائتلاف عربی به رهبری ریاض در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ به یمن، جنبش تاج ضمن محکوم کردن این تجاوز بر ضرورت مقابله با اشغالگران سعودی و هم پیمانانش و ضرورت آزادسازی یمن تأکید کرد.

در ادامه این جنبش با تأکید بر اینکه تمام توان خویش برای بیرون راندن اشغالگران سعودی و اماراتی و متحدین اشان از یمن و حفظ استقلال و آزادی وطن به کار خواهد گرفت، اعلام کرد:

«این جنبش هرگونه سازش یا تسویه مشکوکی که اهداف و خواسته های مردم یمن را نادیده بگیرد، قیمومیت کشورهای دیگر بر یمن را به دنبال داشته باشد و به استقلال و تمامیت ارضی این کشور لطمه بزند، به شدت محکوم و با آن مقابله می کند».

جنبش تاج، عربستان سعودی، امارات و ائتلاف عربی به رهبری ریاض و ایادی آنها در یمن مانند همکاری شورای انتقالی جنوب، حزب اصلاح، القاعده، داعش، انصار الشریعه و مزدورانی چون عبدربه منصور هادی، ژنرال علی محسن الاحمر، عبد المجید الزندانی، المجید الزندانی و غیره را مسئول وضعیت و شرایطی دانسته که مردم یمن بیش از ۵ سال است، با آن مواجه هستند.

به همین دلیل، جنبش تاج تاکنون تمام طرح های آتش بس و پایان دادن به جنگ در یمن که از سوی سازمان ملل، کشورهای غربی و عربستان سعودی ارائه شده را رد کرده و نسبت به حقیقت این طرح ها و پیشنهادات به هشدار داده است.

تصاویری که رسانه‌های سعودی از جنوب یمن منتشر می‌کنند

تصاویری که رسانه‌های سعودی از جنوب یمن منتشر می‌کنند

** اصول منطقه ای، عربی و اسلامی جنبش

یکی از مهمترین اصول و مبأدی جنبش تاج، حمایت از قضیه فلسطینی و ملت فلسطین است، به گونه ای که همواره بر این حمایت تأکید و همبستگی خود با فلسطینی ها در مناسبت های مختلف از جمله برگزاری راهپیمایی های روز جهانی قدس، محکومیت قرارداد قرن، اعلام قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت خانه های کشورهای دیگر به این شهر، دفاع از گروه های مقاومت فلسطینی در مبارزه اشان با اشغالگران صهیونیست و غیره را اعلام کرده است.

این جنبش همچنین، عادی سازی روابط شماری از کشورهای عربی مانند امارات و بحرین با اسرائیل و امضای قرارداد صلح فیما بین آنها را نیز محکوم و تأکید کرده است، این اقدام تنها خیانت به ملت و آرمان فلسطین نیست، بلکه چشم پوشی از قضایای امت اسلامی و مقدسات آن است و خواستار اتخاذ راهبردی جدید از سوی کشورهای اسلامی برای مقابله با این خطر آمریکایی – صهیونیستی شده است.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi