شناسه خبر : 79904
پنجشنبه 11 دي 1399 , 13:55
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

ابتکار جدید فراکسیون ایثارگران برای حل مشکل تبدیل وضعیت استخدامی

سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس تصویب طرح حذف کلمه "پنج‌ساله"را موجب حل مشکل تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران شرکتی عنوان....

فاش نیوز - سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس اعلام کرد: در صورت تصویب طرح حذف کلمه "پنجساله"، مشکل تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران شرکتی برطرف می شود.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی، نماینده‌ی ایثارگر مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در گفت و گوی اختصاصی با فاش نیوز، از تهیه و امضای طرح حذف قید زمانی برنامه‌ی پنجم توسعه‌ی کشور برای رفع مانع استخدام نیروهای ایثارگر شرکتی خبر داد و افزود: در مورد رفع مانع ایجاد شده دربحث تبدیل وضعیت استخدامی نیروهای ایثارگرشرکتی (فرزندان شاهد، جانبازان و آزادگان) در هر حالی که در قانون قید کلمه‌ی برنامه‌ی پنجساله آمده است، اعضای فراکسیون ایثارگران طرحی را تهیه و امضا کردند که برای تسهیل، کلمه "پنج‌ساله" حذف شود تا مشکل استخدام ایثارگران برطرف گردد.

تبدیل وضعیت ایثارگران شرکتی

نماینده‌ی مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین با اشاره به اینکه مجلس به دنبال بهبود وضعیت معیشتی مردم و نیز خانواده‌های شهدا و ایثارگران است و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد یادآور شد: در شرایط فعلی گرانی و وضعیت بد اقتصادی کمرشکن شده و نیاز است در این زمینه تمهیدات اساسی اندیشیده شود.

سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس یازدهم با بیان اینکه نام این طرح، "طرح حذف عبارت "پنجساله" است خاطرنشان کرد: در صورتی که این کلمه حذف شود کسانی که ایثارگر شرکتی هستند و تا به امروز در اداره یا شرکت دولتی جذب شده‌اند می‌توانند تبدیل وضعیت شوند.

حجت‌الاسلام موسوی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی ادامه داد: در مورد استفساریه‌ی اخیر، تذکر ما در مجلس به معاون پارلمانی بود. همچنین اخیرا که در خدمت آقای رییسی بودیم به ایشان گفتیم که "این‌طوری اصلا خوب و درست نیست. شما آقای زرندی را نصیحت بفرمایید" . ایشان فی‌المجلس به آقای اسماعیلی و معاون حقوقی قوه‌ی قضائیه دستور دادند که این موضوع را حل کنند.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس در خصوص تشکیل کمیته‌ی ایثارگران در کمیسیون رسیدگی کننده به لایحه‌ی بودجه‌ی سال 1400 (کمیسیون تلفیق) متذکر شد: این کمیته در واقع انتخاب نشده، بلکه تشکیل آن کلید خورده‌است تا یک عده از اعضای کمیسیون تلفیق به صورت فراکسیونی انتخاب شوند و در خدمت این عزیزان باشند؛ خود من هم در خدمت عزیزان ایثارگر در کمیته هستم.

این در حالی است که در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «قانون تفسیر بند «و» ماده (۴۴) قانون برنامه پنج‌ساله‌ی پنجم توسعه‌ی جمهوری اسلامی ایران که با عنوان طرح استفساریه‌ی تبصره (۱) بند (ذ) ماده (۸۷) قانون برنامه‌ی پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی ایران تقدیم شده بود، با تصویب در جلسه‌ی علنی روز یکشنبه، مورخ ۲۷/۷/۱۳۹۹ و تأیید شورای نگهبان به دولت ابلاغ شد.

اگر چه متاسفانه یکی از مشکلات بسیار جدی که روند اجرای تسهیلات و امتیازات ایثارگران را با موانعی مواجه ساخته است آرای دیوان عدالت اداری است. طی سال‌های اخیر دیوان عدالت اداری مستند به ماده‌ی ۷۶ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران که کلیه‌ی قوانین و مقررات مغایر با این قانون را ملغی‌الاثر کرده، نسبت به ابطال امتیازات و تسهیلات ایثارگران اقدام نموده است.

براساس این قانون و با اصلاح طرح استفساریه‌ی بند «و» ماده‌ی ۴۴ قانون برنامه‌ی ششم توسعه، تبدیل وضعیت مشمولان قانون جامع ایثارگران از قراردادی به رسمی قطعی است و ایثارگرانی که به صورت شرکتی، قرارداد کار معین و پیمانی در دستگاه‌های دولتی اشتغال داشته و تا پایان سال ۹۵ نیز مشغول به کار بوده‌اند، به صورت رسمی خواهند شد. بر اساس  قانون، افراد مشمول ماده ۲۱ قانون جامع خدمات ایثارگری مشمول اجرای قانون تبدیل وضعیت خواهند شد.

این در حالی است که چندی بعد، دیوان عدالت اداری در نامه‌ای به رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام کرد: نیروهایی که به واسطه‌ی شرکت‌های خصوصی اقدام به ارائه‌ی خدمت در دستگاه‌های اجرایی می‌کنند، تحت پوشش کارفرمایی غیردولتی هستند و دستگاه‌های اجرایی هیچگونه تعهد یا مسئولیتی در قبال آنها ندارند.

بر اساس گزارش ایرنا، دیوان عدالت اداری در نامه‌ای به جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، به ابهامات و سوالاتی درباره‌ی نحوه‌ی اجرای قانون استفساریه‌ی بند «و» ماده‌ی ۴۴ قانون پنجم توسعه‌ی جمهوری اسلامی ایران، مصوب ۲۷ مهر ۱۳۹۹ راجع به تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران مشمول استفساریه‌ی مزبور پاسخ داده است.

براساس بند «و» ماده‌ی ۴۴ قانون پنجم توسعه "دستگاه‌های اجرایی موظفند حداقل ۲۵ درصد نیاز استخدامی خود را از میان فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر و فرزندان آزادگانی که حداقل پنج سال سابقه اسارت دارند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی و آزمونی، تأمین و از ابتدا آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام کنند. پنج درصد سهمیه استخدامی به سایر جانبازان، آزادگان، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان اختصاص می‌یابد. در مواردی که نیاز به تخصص دارد شرایط علمی لازم‌الرعایه است."

در این نامه برای پیشگیری از بروز شکایات درخصوص نحوه‌ی اجرای قانون استفساریه‌ی بند «و» ماده‌ی ۴۴ قانون پنجم، به آرای وحدت رویه شماره ۹۲ در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ و ۶۶۹ در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۸ دیوان عدالت اداری استناد کرده است.

به گفته دیوان عدالت اداری استفساریه مزبور، مربوط به بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه و شامل ایثارگرانی است که به کارگیری آنها در دستگاه‌های اجرایی مربوط به دوره زمانی اعتبار این قانون است.

در نامه دیوان عدالت اداری تصریح شده است: با توجه به تبصره ماده ۵۱ و ماده ۵۲ قانون مذکور در ممنوعیت هرگونه بکارگیری نیرو خارج از موارد فوق، بنابراین استفساریه، نیروهایی که به واسطه شرکت‌های خصوصی اقدام به ارائه خدمت در دستگاه‌های اجرایی می‌کنند (نیروهای شرکتی) شامل نمی‌شود.

دیوان عدالت اداری با اشاره به صراحت ماده ۱۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، می‌افزاید:‌ نیروهایی که به واسطه شرکت‌های خصوصی اقدام به ارائه خدمت در دستگاه های اجرایی می کنند، در واقع کارکنان تحت پوشش کارفرمایی غیردولتی تلقی می گردند و دستگاه‌های اجرایی هیچ گونه تعهد یا مسئولیتی در قبال این کارمندان ندارند.

همچنین در نامه‌ی دیوان عدالت اداری به رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور خاطرنشان شده است: با توجه به اینکه استفساریه مزبور تبدیل وضعیت ایثارگران مشمول را منوط به رعایت شرایط مندرج در بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه و اصلاحات بعدی آن کرده است بنابراین رعایت شرایط مصرحه از جمله وجود مجوز بکارگیری در زمان قانون برنامه پنجم توسعه و شرایط عمومی گزینش ضروری است.

پایان

 

 

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
سلام ما این خبرهای جنابعالی عرض کردید هشت سال شنیدیم اما در عمل ندیدیم بودجه ایثارگران شرکتی تصویب شده اما آقایان زرندی و انصاری باعث حذف آن مشوند شما هم آنها را به مجلس فرا نمی خوانید پس خواهشن عمل کنید
پنج سالش تلفیق بودجه همه چیزش بیاد راهی نداره فقط باید آقایانی سنگ اندازی میکنند جلوش گرفته بشه تا مشکل قشر مظلوم ایثارگران. و رزمندگان برطرف بشه خواهشن این کار انجام بدید داخل مجلس تا دل ایثار گران شاد شوند
تو رو خدا بفکر نیروهای شرکتی باشید این قشر از جامعه خیلی مظلوم واقع شدنه.واقعا تو این شرایط خیلی زندگی براشون سخت شده
با سلام تاکی باید انشالله وماشالله کرد یکی نیست به داد اقشار ضعیف برسه، تا زمانی که عاقلان وکاربلدان سرکارنیایند همین آشه. یعنی چی مجلس تفسیر کرده شواری نگهبان تایید کرده، دیوان نمیدونم من درآوردی اونو رد کرده، یعنی اونقدر فیلتر غیر رسمی گذاشتن بر قوانین که موندیم
سید مظلومان
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی
سلام علیکم
دست #نیروهای_ایثارگر_شرکتی به سوی شما دراز شده است
تقاضای ورود به موضوع و جلوگیری از تفسیر شخصی و اشتباه از #استفساریه_ایثارگران مورد استدعاست
چرا اسمی از همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور در جبهه به میان نیامده که جزیی از مشمولین تبدیل وضعیت هستتد؟؟
رسانه محترم فاش نیوز لطفا به عرض این نماینده محترم برسانید که این قشر از قلم نیفتد
سپاس
سلام چرا اینجا اسمی از رزمنده با حداقل 6ماه سابقه حضور نیاورده اصلا؟
با سلام وتشکر چرا صحبتی از رزمندگان دفاع مقدس و همسر و فرزندانشان نشده است لطفا ما را یاری کنید اجرتان باخدا
با سلام واحترام

خواهشمندیم این عرایض بنده را به گوش مسئولین برسانید

بنده جانباز شاغل دولتی هستم
شرایط بازنشستگی دارم ولی به علت مشکلات مالی مجبورم همچنان در اداره بمانم وکار کنم تا سقف 35 سال تمام.

بااین شرایط که عرض شد چرا مسئولین محترم ودست اندر کاران مربوطه برای اصلاح ماده 21 قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران اقدام نمی کنند؟
اگر این ماده اصلاح شود وشرایطی فراهم گردد که فرزند به جای پدر ایثارگر درهمان دستگاه ویا دستگاه مرتبط با تخصص آن جایگزین گردد در این صورت دو اتفاق خوب خواهد افتاد:

یکی: اثارگر خسته وحتی کم انگیزه به علت مشکلات روحی وجسمی وسن بالا آزاد میشود

دوم: یکنفر بیکار از فرزندان ایثارگر شاغل میشود وجالب اینکه تقریبا" بارمالی برای دولت هم ندارد. چون فرض براین بگذارید که پدر ایثارگر هنموز شاغل است. پس دستگاه هزین اضافه نداردوشایدم کمتر بشود بلحاظ پرداخت کمتر حقوق فردتازه وارد
با سلام . یعنی اگر کلمه پنج ساله برداشته شود دیگر همه نیروهای قراردادی کارگری و شرکتی به رسمی قطعی تبدیل وضعیت میشوند؟
لطفا در مورد گزینه حضور داوطلبانه ایثارگران که باعث شده عده کثیری از ایثارگران یا فرزندانشان مشمول این طرح نشن صحبتی بشه این همه مانع و فیلتر واسه چیه
باسلام واحترام لطفا درحق رزمندگان برادری کنید پیگیر طرح به ازای هر ماه حضور داوطلبانه درجبهه 1درصد جانبازی باشید. من الله التوفیق
با سلام من دانشجوي دكتري مديريت ورزشي هستم مادرم جانباز بيست درصد هست پدرم از رزمندگان هشت دفاع مقدس مي باشد پنج سال سابقه تدريس در دانشگاههاي مختلف دارم ولي متاسفانه مشكلات سني دارم نمي تونم آزمون استخدامي شركت كنم و بيكار و ناميد شدم از شما مسول محترم عاجزانه خواهشمندم به مشكلات بنده رسيدگي كنيد بتونم از معافيت سن استفاده كنم با تشكر
سلام. درمجلس یازدهم اززمانی که آقای امیرآبادی به ریاست فراکسیون ایثارگران انتخاب شد و اعضای فراکسیون هم شخصیتهای موجه و ایثارگرانقلابی هستند و با همدلی و همکاری آقای اوحدی فصل جدیدی برای رفع مشکلات خانواده معظم شهدا و ایثارگران گشوده شد. فراکسیون ایثارگران دردوره قبلی مجلس متاسفانه تحرک جدی و چندانی نداشتند و بیشتر شعارمیدادند و عمل نمیکردند. درحال حاضر پیوندی مبارک بین بنیادشهیدوامورایثارگران و فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی برقرارشده و امیدواریم در اجرای مصوبات معطل مانده ازقبل و تسریع دراجرای دیگرمصوبات مربوط به خانواده معززشهدا و ایثارگران و تامین بودجه و اعتبارات لازم قدمهای مثبتی برداشته شود، ان شاءا...
خودمون زدیم به خواب زمستانی!
واقعا کارکنان شرکتی ادارات دولتی ، نیروی دولت نیستند ، این بلایی بود که خودتون به اسم خوصوصی سازی به سر ما آوردید
خدا جزای شما رو بده هر کس که ما رو کارمند دولت نمی دونه و ظلم در حقمو می کن
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi