شناسه خبر : 79956
چهارشنبه 24 دي 1399 , 15:30
اشتراک گذاری در :
عکس روز

ماجرای شهیدی که از آمریکا به جبهه شتافت

زمانی که ۲۰۰ نفر از منافقین به سفارت جمهوری اسلامی ایران در آمریکا حمله کردند، بعد از درگیری‌ای که با آن‌ها داشت...

فاش نیوز - شهید نوجه‌دهی یک خواهر و پنج برادر داشت. خانه‌ی پدری‌اش در کوی نصر (گیشای سابق) خیابان سی و ششم (شهید اکبر ملی) قرار داشت. مسجد محل‌شان نیز مسجد امام صادق (ع) بود و از بچگی آنجا زندگی می‌کرد.

برادر بزرگش که به آمریکا رفته بود، اکبر را نیز با خود برده بود. او در حین درس خواندن، در سفارت نیز انجام وظیفه می‌کرد.

او دارای مدرک کارشناسی کامپیوتر بود؛ آن هم در زمانی که در ایران هیچ کامپیوتری وجود نداشت و کسی از این رشته اطلاع چندانی نداشت؛ اما او مهندس "آیتی "بود.

زمانی که 200 نفر از منافقین به سفارت جمهوری اسلامی ایران در آمریکا حمله کردند، بعد از درگیری‌ای که با آن‌ها داشت دچار آسیب و صدماتی شد. اما خودش را سینه خیز به اسلحه‌‌ی کمری‌اش که برای مواقع ضروری و مورد نیاز تهیه و در سفارتخانه مخفی کرده بود رسانده و برای دفاع از خود، یکی از منافقین را به گلوله بسته بود؛ به همین علت پلیس آمریکا مجبور به دخالت شده و او را بازداشت کرده بود. اکبر 10 روز در زندان ماند و خلاصه با گذاشتن وثیقه 27 هزار و پانصد دلاری از سوی سفارت ایران، آزاد شد.

شهید نوجه‌دهی به غیر از اینکه در آمریکا درس خوانده بود، فعالیت‌های دیگری نیز انجام می‌داد. زمانی که در آمریکا درس می‌خواند یک استاد آمریکایی داشت که فلسفه درس می‌داد که بعدها به‌خاطر ارتباط با این شهید، توسط اکبر آقا مسلمان شد و به ایران مهاجرت کرد. اکنون بیست سال است که در شهر قم زندگی می‌کند.

او با اینکه در آمریکا زندگی کرده بود، بسیار مومن و معتقد به اسلام و نظام بود؛ به طوری که دعای کمیل را از حفظ بود. زمانی که جنگ آغاز شد، آرام و قرار نداشت.

حاج‌یوسف پدر اکبرآقا بود که به رحمت خدا رفته است. خاطرم هست که در دوران جنگ به او پیشنهاد داد که برایش خانه و ماشین می‌خرد و زن هم می‌گیرد؛ به شرطی که پیش آنان بماند و جبهه نرود. اما اکبرآقا گفت: من به جبهه می‌روم؛ اگر زنده برگشتم در خدمت شما خواهم بود. بعد از این ماجرا خود را سریع به تهران رساند و از طریق بسیج وارد سپاه شد.

(عکس را هم که ملاحظه می‌کنید، متعلق به شهید است که کلت کمری بسته و در پادگان امام حسین (زمانی که بسیجی بود) انداخته است.)

شهید اکبر ملکی نوجه‌دهی، تخریب‌چی بود و در پادگان قدیم امام حسین آموزش دیده بود. زمانی هم که در پادگان امام حسین داشت دوره‌ی آموزشی را طی می‌کرد، هر چه از او خواهش کردند که شما همین جا بمانید و با توجه به تحصیلات‌تان، نیازمند شما هستیم؛ همین‌جا خدمت بکنید، موافقت نکرد.

او سرانجام نیز به جبهه شتافت و در عملیات بیت‌المقدس، در حین خنثی کردن مین به شهادت رسید.

 

داستان پیدا شدن پیکر شهید

خاطره‌ی پیداکردن پیکر شهید نوجه‌دهی نیز داستانی جدا دارد. به خاطر دارم در آن زمان من مربی تاکتیک‌های نظامی و از اردو آمده بودم. داشتیم سلاح‌ها را تحویل می‌دادم و ماشین‌ها را خالی می‌کردم که دیدم دو نفر در پادگان با هم صحبت می‌کنند. یکی از آن‌ها مربی تخریب بود و دیگری نیز از شاگردان همین مربی تخریب و جانباز هم بود؛ ولی همچنان با عصا مشغول خدمت بود و با اکبرآقا دوست بودند. این بنده‌ی خدا داشت برای مربی تعریف می‌کرد که در عملیات اکبر ملکی هم شهید شد.

من که بی‌خبر از همه جا بودم تا اسم شهید را شنیدم منقلب شدم. سلاح‌ها را زمین گذاشته و نزد آن‌ها آمدم گفتم آیا این اکبر ملکی که می‌گوید شهید شده است فامیلش پسوند و پیشوندی هم دارد؟

آن رزمنده جواب داد: بله فامیلی او اکبر ملکی نوجه‌دهی بود. با شنیدن این خبر، من بسیار متاثر شدم. از پیکرش مدتی خبری نبود و ما دنبال جنازه بودیم که بعد از 16 روز در سردخانه‌ی بهشت زهرا(س) آن را پیدا کردیم.

چند بار جنازه تشیع شده بود و یک بار هم به خاطر اشتباه اسمی (فامیل ایشان را «توجهی» نوشته بودند) پیکر مطهرش را به مشهد برده بودند و کسی هم متوجه نشده بود که این نوجه‌دهی است.

در وصیت‌نامه‌اش آمده است: «من ناامید نیستم و به فضل خدا امیدوارم».

راوی: منصور عظیم‌زادگان (برادر همسر شهید)

گفت و گو از سیدمحمد جوزی

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
ابوالفضل ترابی درخصوص جلسه غیر علنی مجلس جهت بررسی ابعاد مختلف لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: در این جلسه درباره فروش نفت، یارانه‌ها و نرخ ارز در سال آینده نکاتی مطرح شد.

وی افزود: دولت نرخ دلار را در لایحه بودجه سال آینده ۲۵ هزار تومان پیش‌بینی کرده که در مجلس آن را ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفتیم.
...
معنی و مفهوم اینست که :
اگر آمریکا به برجام برگردد و نفت بفروشیم و پول بگیریم ؛
دلار دولتی ۲۵ هزار تومان و آزاد سر به فلک و گرانی و قحطی بیشتر ؟!
ولی اگر برجام باطل شود و آمریکا تحریم را ادامه دهد و نفت نفروشیم و پول نگیریم و جنگ هم بشود . :
دلار سال آینده همان ۴۲۰۰ تومان و یا ۱۱ هزار تومان .
و شکر که تحمل پذیر تر است .
ایثار و گذشت این شهید بزرگوار همیشه در ذهنم حک شده امیدوارم مدیران نا لایق که پرچم انقلاب را همراه دارند و سعی دارند از این طریق خود را حفظ و ابقا نمایند مطمئن باشند روز پاسخگویی فرا خواهد رسید و پیروان صدیق شهدای گرانقدر در مقابل آنان خواهند ماند و فرصت سو استفاده را سلب می نمایند و از طرفی مسئولین سیاسی و امنیتی و نظارتی خدای نکرده گول چرب زبانی و خوش بیانی و خوش خط و خالی و امثال اینگونه واژه ها را نخورند چرا که امروز عده ای از مدیران نالایق مشکلات زیادی را بر مردم تحمیل کرده اند و آرامش و آسایش مردم را بهم ریخته اند و در راس تصمیم بی خیال می باشند .
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi