شناسه خبر : 80169
دوشنبه 22 دي 1399 , 08:42
اشتراک گذاری در :
عکس روز

فرمانده بی‌شکست جنگ که بود؟

فرمانده بی‌شکست جنگ که بود؟

حاج احمد کاظمی مرد رؤیایی و اسطوره‌ای دفاع مقدس بود. سخت‌کوش و پرتلاش، خوش‌فکر و خلاق. کتاب «حاج احمد» تلاش دارد شمه‌ای از زندگی او را به تصویر بکشد.

محمدحسین فاضل، فعال فرهنگی، در یادداشتی به معرفی کتاب «حاج احمد» از نشر شهید کاظمی پرداخته و نوشته است:

حاج احمد کاظمی مرد رؤیایی و اسطوره‌ای دفاع مقدس بود. سخت‌کوش و پرتلاش، خوش‌فکر و خلاق. قبل از انقلاب خود را نشان داده بود و بعد از انقلاب راهش را در همان مسیر انقلاب و آرمان‌های امام ادامه داد، نبوغ و درخشش در جنگ تحمیلی به اوج رسید. بی تردید او از بنیانگذاران تیپ هشت نجف اشرف است و در کمتر از دو سال حضور در جنگ به فرماندهی تیپ رسید و یکی از سرآمدان این عرصه و کارزار با دشمن شد. تا پایان جنگ بر این عهدش که نبرد با دشمن در رکاب خمینی کبیر باشد، باقی ماند و در سال 1384 در حالی که فرمانده نیروی زمینی سپاه بود، در اتفاقی تلخ و غیر منتظره در سانحه سقوط هواپیما با جمعی از فرماندهان و اعضای رده بالای سپاه به درجه رفیع شهادت رسید و داغش به دل همرزمان و امیدواران به آینده انقلاب باقی ماند.

درباره این مرد اسطوره‌ای کتاب‌های زیادی چاپ شده است که هر کدام با ویژگی خاص خود در سطوح مختلف تولید و منتشر شد. «حاج احمد» تازه‌ترین کتاب با موضوع زندگی‌نامه شهید حاج احمد کاظمی است. روایت شیرین و پر ماجرای این کتاب خاطراتی شنیدنی و نفس‌گیر از این مجاهد خستگی‌ناپذیر را نقل می‌کند. شهید کاظمی اهل ماجراجویی بود، البته با اخلاق و انسان‌دوست. با روحیات و اعمال، فاصله‌اش را با خدا به کوتاهی فاصله یک عارف یا زاهد با خدا کرده بود. انسانی چند وجهی که مرور زندگی و خاطراتش می‌تواند در بحبوحه این جهان، مجالی باشد برای تأمل و درنگ.

کتاب «حاج احمد» از وجه دیگری نیز حائز اهمیت است. روایت‌های شیرین و خاطرات درس‌آموز کتاب، می‌تواند الهام تولید فیلم یا سریالی درباره این شهید بزرگوار باشد. از آنجا که قهرمان «حاج احمد»، قهرمانی واقعی و الگوساز است، می‌تواند برای مخاطبان جوان مایه الهام باشد، با او انس بگیرند و همذات‌پنداری کنند.

این فقط بخشی از ماجرای واقعی این اتفاق است. بخش حقیقی ماجرا چیزی است که بعد از انس با شهید اتفاق می‌افتد. بخش حقیقی جذاب‌تر شیرین‌تر و دلنشین‌تر خواهد بود و بدون استثناء برای هر مخاطب اتفاق می‌افتد. هر چند خود مخاطب نداند. و آن ارتباطِ دلی است که شهید با مخاطب بر قرار می‌کند. عنایت و توجه شهید به مخاطب اگر از طرف مخاطب حفظ شود از طرف شهید به هیچ عنوان قطع نمی‌شود و حتی لحظه به لحظه بیشتر هم می‌شود.

کتاب , دفاع مقدس ,

نویسنده ساختار کتاب «حاج احمد» را به گونه‌ای طراحی کرده که مخاطب به ویژه نسل جوان، می‌تواند به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و کتاب را یک‌نفس تا انتها مطالعه کند. فضاسازی‌، شخصیت‌پردازی، نثر و نوع روایت خاطرات، بهره‌گیری از عنصر گفت‌وگو و ... همگی به نویسنده برای رسیدن به این امر کمک کرده است. 

حسین علیجان‌زاده، نویسنده کتاب «حاج احمد» کتاب را در گونه زندگی‌نامه‌نویسی تعریف کرده و تلاش کرده است به استانداردهای این گونه وفادار باشد. خاطرات دوران کودکی و مبارزات انقلاب شهید کاظمی، خاطرات دوران آموزش‌های چریکی در سوریه و لبنان، حضور پرماجرا در کردستان، چگونگی عزیمت به جنوب و تشکیل تیپ هشت نجف اشرف، حضور در عملیات‌های مختلف و رشادت‌های این شهید بزرگوار از جمله موضوعاتی است که نویسنده در این اثر به آنها پرداخته است. این کتاب که توسط نشر شهید کاظمی منتشر شده، مجالی است برای دور شدن از جهان پرهیاهوی اطراف.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi