شناسه خبر : 80749
سه شنبه 21 بهمن 1399 , 09:10
اشتراک گذاری در :
عکس روز

خوشبختی با طعم لبخند خداوند!

گاهی مطالعۀ یک کتاب خوب، گوش دادن به یک موسیقی بامفهوم و متعادل، دیدن یک تئاتر خوب، خوردن یک آبگوشتِ دلچسب کنار یک دوست قدیمی، آنقدر ما را شاد می‌کند که دنیا را به فراموشی می‌سپاریم.

فاش‌نیوز- خوشبختی تعاریف فراوانی دارد. افراد، در جوامع مختلف تعاریف متفاوتی از خوشبختی دارند. همۀ تعاریف به این موضوع برمی‌گردد که کلید خوشبخت کردن یا بدبخت کردن هر کسی در جیب خود اوست. شاید «پولدار بودن» اولین کلمه‌ای است که بعد از شنیدن واژۀ «خوشبختی» به ذهن اغلب ما خطور می‌کند، اما پول به تنهایی نمی‌تواند آسایش و رفاه را به ارمغان بیاورد. به عبارتی ساده «با پول نمی‌شود خوشبختی را خرید.» انسان‌هایی در جامعه زندگی می‌کنند که همۀ امکانات مادی برایشان فراهم است، اما باز هم زندگی برایشان جهنم است.

 افکار و نوع نگاه ما به زندگی و افرادی که پیرامون ما زندگی می‌کنند، معیار سنجش، خوشبخت بودن یا نبودن است. خوشبخت‌ترین افراد جامعه، مثبت‌اندیش‌ترین هستند. هرچه از افکار منفی فاصله بگیریم، به خوشبختی نزدیک‌تریم. مهربان بودن، مثبت‌اندیشی، وظیفه‌شناسی، راستگویی، و پرهیز از صفات رذیله‌ای مثل دروغ، حسادت، غیبت، تهمت و... ابزاری است که ما را به خوشبختی نزدیک می‌کند. به نظر شما آن اختلاسگر 3000 میلیاردی که اکنون در کانادا زندگی می‌کند و افراد زیادی مثل این آقا که تعدادشان هم کم نیست، احساس خوشبختی می‌کنند؟! آیا استرس این موضوع که سرنوشت پول‌های بادآورده‌اش چه می‌شود، می‌گذارد خاوری سر راحت بر بالش بگذارد؟ به نظر شما او تاکنون چند بار خواب دیده که دستگیرش کرده‌اند و از خواب پریده است؟

 گاهی مطالعۀ یک کتاب خوب، گوش دادن به یک موسیقی بامفهوم و متعادل، دیدن یک تئاتر خوب، خوردن یک آبگوشتِ دلچسب کنار یک دوست قدیمی، آنقدر ما را شاد می‌کند که دنیا را به فراموشی می‌سپاریم. دقت کرده‌اید، اغلب ما در شبانه‌روز حتی یک بار هم از ته دل نمی‌خندیم؟ دلیلش این است که متعادل نیستیم. خوشبخت‌ها همیشه متعادلند و از تمام واژه‌هایی که بار منفی دارد، پرهیز می‌کنند. شخص متعادل به ندرت الفاظ زشت و رکیک بر زبان می‌آورد. او بر خشم خود لجام می‌زند و می‌داند که خشمگین شدن و بر زبان آوردن حرف‌های زشت، تعادلش را بر هم می‌زند.

 افراد پولداری را می‌شناسم که بلد نیستند چگونه با استفاده از ثروت خود خوشبخت شوند. مدام دنبال راه چاره‌ای هستند که لذت بیشتری از پول خود ببرند. بعضی از این افراد برای رسیدن به خوشی‌های زودگذر سراغ مواد مخدر می‌روند که عاقبتش به بدبختی ختم می‌شود.

 باید به این نکتۀ کلیدی هم توجه کنیم که خداوند دانا خوشبختی ما را با خوشبختی دیگران گره زده است. جای تقدیر و تحسین دارد که در جامعۀ کرونازده و اقتصاد درب و داغان امروز، بسیاری از افراد ثروتمند آستین همت را بالا زده و با کمک‌های مادی و معنوی خود دل افراد مستمند را شاد می‌کنند. این افراد حسود نیستند و  به راحتی برای حل مشکلات مادی و معنوی هم‌وطنان خود هزینه می‌کنند.

 کمک‌های مؤمنانه به افراد مستمند، پوشاندن لباس نو بر تن کودکان فقیر، تهیۀ جهیزیه برای دختران دم بخت فقیر و آبرودار و... از مصادیقی است که حس واقعی خوشبختی را به افراد خیّر اهدا می‌کند و لبخند را بر لب‌هایشان می‌نشاند. این لبخند، لبخند خداست.

رمضانعلی کاوسی

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
برادرم نوشته کاملا به جا با نکاتی بسیار آموزنده و قابل تامل. قلمتان تواناتر از همیشه باد.
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi