شناسه خبر : 80934
چهارشنبه 29 بهمن 1399 , 09:46
اشتراک گذاری در :
عکس روز

محور مقاومت به نظام تک‌قطبی بودن آمریکا در جهان پایان داد

حقوقدان لبنانی گفت: محور مقاومت با پیروزی‌ها و رهبرانش توانست با کشورهای بزرگ جهان به‌ویژه چین و روسیه به ائتلاف دست یابد و خود را در سطح منطقه و جهان در تمامی زمینه‌ها به‌عنوان یک واقعیت غیرقابل انکار نشان دهد. همچنین محور مزبور توانست به نظام تک‌قطبی بودن آمریکا در جهان پایان دهد.

 

محور مقاومت به نظام تک‌قطبی بودن آمریکا در جهان پایان داد/ شهید «سلیمانی» اصول انقلاب اسلامی را تحقق بخشید«حسن جونی» حقوقدان لبنانی امروز (سه‌شنبه) در همایش بین‌المللی «مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی» که به‌صورت وبیناری برگزار شد، اظهار داشت: نقش شهید قاسم سلیمانی در ترسیم نقشه ژئوپلیتیک منطقه، تغییر بزرگی است که با شکل‌گیری مقاومت به‌وجود آمده و شهید سلیمانی در شکل‌گیری آن  نقش اساسی و برجسته‌ای داشته است.

وی افرود: محور مقاومت توانست نقشه منطقه را تغییر دهد. در نتیجه این مقاومت، عقب‌نشینی سیاسی دشمنان و ایستادگی سیاسی ژئوپلیتیک منطقه تغییر کرد و حتی در سطح بین‌المللی نیز این اقدام تاثیرگذار بود و باعث شد تمامی قدرت‌ها عقب‌نشینی کنند. این موضوع تنها شامل اسرائیل در لبنان و یا سوریه نبود، بلکه قدرت‌های حامی تروریسم از مواضع گذشته خود عقب‌نشینی کرده و رانده شدند. 

جونی افزود: به‌عبارت دیگر محور مقاومت با پیروزی‌هایش و با رهبرانش توانست با کشورهای بزرگ جهان به‌ویژه چین و روسیه به ائتلاف دست یابد و خود را در سطح منطقه و جهان در  تمامی زمینه‌ها به‌عنوان یک واقعیت غیرقابل انکار نشان دهد. همچنین محور مزبور توانست به نظام تک‌قطبی بودن آمریکا در جهان پایان دهد.

این حقوقدان لبنانی با اشاره به حمایت شهید سلیمانی از اقلیت‌های منطقه، تصریح کرد: ما به چشم خود دیدیم که چگونه تمامی مساجد، حسینیه‌ها و کلیساها یک‌پارچه و یک‌صدا علیه تروریسم به پا خاستند و ما مشاهده کردیم که شهیدان سلیمانی و المهندس چگونه توانستند با این اقلیت‌ها ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها محافظت کنند.

وی ادامه داد: محور مقاومت توانست معیارها و شاخص‌ها را تغییر دهد؛ در مرحله اول توانست از اقدامات تجاوزکارانه دشمن جلوگیری نماید و محور مقاومت را که در موضع دفاعی قرار داشت، در موضع تهاجمی قرار دهد. هم‌اکنون دشمن صهیونیست از ما می‌ترسد و در واقع یک نوع موازنه ارعاب و وحشت میان محور مقاومت و دشمن صهیونیست به‌وجود آمده است.

جونی افزود: صهیونیست‌ها برای اولین‌بار در تاریخ خود روحیه‌شان را در منطقه از دست دادند؛ رژیم‌صهیونیستی هم‌اکنون با فروپاشی اخلاقی و سیاسی مواجه است و در واقع درگیر یک فروپاشی کامل است. هم‌اکنون در آن‌ها رعب و وحشت ایجاد شده و از طرف دیگر روحیه رزمندگان محور مقاومت افزایش یافته و به تناسب آن روحیه ملت‌های منطقه بالا رفته است. این پیروزی نقشه دشمن را بر هم زد و این واقعیت پس از پیروزی سال ۲۰۰۶ و به‌دنبال آن ایستادگی سوریه و مقاومت ملت یمن و ایستادگی ملت عراق و فلسطین شکل گرفت.

نگاه شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم، یک نگاه فراملی بود

«حسین جمعه» ادیب و فرهیخته سوری نیز در این همایش اظهار داشت: شهید سلیمانی فرماندهی بود که فقط در برابر تروریسم مقاومت نمی‌کرد و تنها با افراد منحرف از جاده حق و حقیقت مقابله نمی‌کرد؛ بلکه سعی داشت روح و روان طرف مقابل خود را اصلاح نماید که از جاده حق و حقیقت منحرف شده است و تا آن‌جا که می‌توانست آن را به راه حق و حقیقت بازگرداند. او به قانون الهی یعنی اقامه عدل در میان مردم پایبند بود و بر همین اساس به آنان محبت و مودت می‌ورزید.

وی افزود: چنین شخصی وقتی در مقابل تروریسم مقاومت می‌کرد، دشمن به‌عنوان یک قهرمان نظامی با او مقابله نمی‌کرد، بلکه به‌عنوان یکی از فرماندهان نابغه استثنایی با تروریسم مقابله می‌کرد که اعتقاد دارند تروریسم منجر به تضعیف بشریت و جهان اسلام و از بین رفتن آن خواهد شد.

جمعه ادامه داد: بر همین اساس، او در میدان نبرد همان‌گونه بود که در دوران صلح و آشتی بسر می‌برد. او را اگر در میدان‌های نبرد در البوکمال و دیرالزور مشاهده می‌کردی، او را پیشگام و پیشقراول میدان نبرد می‌یافتی؛ زیرا هر امتی با پیروزی رهبرانش به پیروزی می‌رسد و این پیروزی تحقق نمی‌یابد مگر آن‌که رهبران پیشقراولان امت خود باشند.

این ادیب سوری ضمن نگاه فراملی شهید سلیمانی در مبارزه با تروریسم، تصریح کرد: او به تروریسم به‌عنوان یک موضوع متعلق به یک کشور خاص نگاه نمی‌کرد؛ بلکه به تروریسم به‌عنوان یک موضوع عمومی در جهان می‌نگریست و چه بسا که جریان‌های تروریستی دست‌به‌دست هم داده و باعث تقویت یکدیگر می‌شوند و بر همین اساس باید در سایر جبهه‌ها نیز به تضعیف آن‌ها پرداخت و به‌همین دلیل مشاهده کردیم که این فرمانده در میان صحنه‌های نبرد در رفت و آمد بسر می‌برد تا با تروریسم مقابله کند.

وی تاکید کرد: ما به شهید قاسم سلیمانی افتخار می‌کنیم؛ نه به‌خاطر آن‌که به شهادت رسید؛ زیرا این امر تحصیل حاصل است و کسانی که در راه خدا کشته می‌شوند، زنده هستند؛ بلکه به او افتخار می‌کنیم؛ زیرا به اسوه و الگو تبدیل شده است. او یک الگوی مثال‌زدنی در زمینه مقابله با تروریسم و نحوه حضور یک فرمانده در میان سربازانش به شمار می‌رود.

نقش شهید سلیمانی در تقویت محور مقاومت در منطقه

سرلشکر «محمد عباس» کارشناس نظلامی در سوریه گفت: شهید قاسم سلیمانی یک پدیده انسانی مقاوم بود که احساس خطر کرد و نقاط نهفته خطر را دریافت که انسان و انسانیت را در معرض تهدید قرار داده است. تصور می‌کنم تجربه والای او در مقابله با تروریسم آن‌گاه که دفاع از مرزهای ایران پس از حمله نظامی صورت گرفته علیه کشورش در ابتدای انقلاب را آغاز کرد. او با روحیه لطیف و بشردوستانه خود کاملا دریافت که دین در معرض خطر است؛ خطری که توسط تروریسم شکل گرفت.

وی افزود: شهید سلیمانی با حضور خود توان مقاومت را از نظر کمی و کیفی بالا برد و توان رزمی ائتلاف مقاومت را افزایش داد و همه نژادها و اقوام مختلف را گردهم جمع کرد و میان گروه‌های مقاومت یک نوع همبستگی رزمی به وجود آورد که میان ملت و ارتش سوریه و دوستان و همپیمانان دمشق شکل گرفت و با نظارت و مدیریت شهید سلیمانی وارد خاک سوریه شدند و توانستند یک قدرت مقاوم به وجود بیاورند.

عباس ادامه داد: موارد بسیاری در مورد نقش و توانایی‌های فردی و نظامی شهید سلیمانی را به یاد دارم که توانست توان مقاومت را در تمامی سطوح ارتقا بخشد تا بتواند نه‌تنها در سوریه، بلکه در لبنان، عراق، غزه و از آن‌جا تا یمن به ثبات تحقق ببخشد. او نه‌تنها نمایان‌گر حمایت‌های بی‌دریغ جمهوری اسلامی ایران از مبارزه با تروریسم به شمار می‌رود، بلکه تمامی گروه‌های محور مقاومت در برابر تروریسم را با یکدیگر متحد و یکپارچه ساخت. شهید سلیمانی در تقویت محور مقاومت نقش بسیاری داشت.

وی گفت: آمریکا می‌خواهد این منطقه را به حیاط خلوت و منطقه تسلط خود تبدیل کند تا بتواند ثروت‌های ملی آن را به یغما برده و بر منابع انسانی موجود در این منطقه تسلط یافته و آن را به نفع خود بکار بگیرد و می‌خواهد مانع از حضور روسیه به‌عنوان یک ابرقدرت در آن شود و چین را به محاصره خود درآورده و حوزه فعالیتش را محدود نماید تا نتواند به واسطه جاده ابریشم به ثبات در منطقه تحقق ببخشد. آمریکا همچنین می‌خواهد مانع از آن شود که ایران به حضور و نقش بشردوستانه خود در منطقه عمل کند.

این کارشناس نظامی تاکید کرد: شهید سلیمانی رهبر مقاومت بود و توانست مانع از امتداد یافتن آمریکا در منطقه شود و یک نیروی رزمی به وجود آورد و به گسترش یافتن طرح آمریکا پایان داد.

شهید سلیمانی از اولویت‌های موضوعی است

«ابراهیم اوغلو الله وردیف» سردبیر روزنامه «دیلر» آذربایجان نیز در این همایش اظهار داشت: ما می‌توانیم بگوییم که موضوع شهید سلیمانی یکی از اولویت‌ها و مسایل امروز است؛ خواه از نگاه به موضوعات اصلی این همایش، مانند فداکاری، شهادت و اهمیت شکل‌گیری فرهنگ کرامت انسانی و خواه از نظر انتقال این مفاهیم به نسل‌های بعدی و انتقال روحیه نیکوی شهادت و تمامی ارزش‌های موجود در زندگی شهید عزیزمان حاج قاسم سلیمانی به نسل‌های بعدی و خواه از زاویه تاثیر نگرش و تفکر و رفتار عملی که عزیزمان آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای، رهبر عالی مقام مسلمانان جهان در تربیت و شکل گیری شهید امت، شهید حاج قاسم سلیمانی ارایه کرد.

وی افزود: کلمه تاثیر در این مورد، زیاد هم گویا نیست. زیرا ما شهید حاج قاسم سلیمانی را میوه و محصول گران‌قدر باغی می‌دانیم که آن باغ را مرحوم امام خمینی (ره) ایجاد و نگهداری کرد. همان باغی که حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای میوه‌های آن را حفاظت کرد و توسعه داد و در مرحله جدیدتری برای رشد هرچه بیشتر آن‌ها فرصت فراهم کرد و شهید حاج قاسم سلیمانی میوه‌ای است که بر اثر توجه این پدران عزیز امت در زمانه ما به ثمر رسید. خداوند برکت این میوه و ثمره را افزون فرماید.

سردبیر روزنامه «دیلر» تصریح کرد: ویژگی های شخصیتی این شهید از نظر ایدئولوژی فکری، مساله‌ای بسیار مهم است. شهید حاج قاسم سلیمانی به‌معنای واقعی کلمه، یک مربی است. او فرزند اسلام است که به‌طور کامل می‌داند چه کار کرد و چگونه این کار را انجام داد و چرا این کار را انجام داد.

وی تاکید کرد: او از نظر عقیدتی تمام وظایف راهبردی پیش روی امت را درک می‌کرد. او شکل‌گیری امت و مسئولیت‌های دوران انتظار و چگونگی خدمت به امام زمان (عج) را هم به لحاظ تفکر عقیدتی و هم به لحاظ بسترسازی و جهان بینی آن نه‌تنها از جهت نظری، بلکه از جهت به عرصه رساندن ظرفیت‌های عملی و اجرایی کردن آن درک می‌کرد. به‌معنای واقعی کلمه، به‌تعبیر یکی از متفکران اسلامی، او کار چند مهندس را به‌تنهایی انجام داد؛ یافتن استعدادها در درون امت، به عرصه رساندن آن‌ها، به تکامل و عالی‌ترین تبلور رساندن آن‌ها و ایجاد ارتباط میان این استعدادها. یعنی کار چهار مهندس را به‌تنهایی انجام داد.

سلیمانی مرزهای ناشی از ضعف را پشت سر گذاشت

همچنین، «شیخ بلال سعید شعبان» رئیس جنبش توحید اسلامی لبنان نیز در این همایش اظهار داشت: ترور شهید حاج قاسم سلیمانی یک عملیات تروریستی است که توسط دولت شرور آمریکا صورت پذیرفت؛ زیرا می‌دانست حاج قاسم سلیمانی تا چه اندازه حائز اهمیت است. شهید سلیمانی اعتقاد داشت که مرزهای ساختگی میان ما همگی ناشی از ضعف است و به‌همین دلیل همه مرزها را پشت سر گذاشت تا بدین‌ترتیب بتواند ارتش ۲۰ میلیونی تشکیل دهد.

وی افزود: بسیاری از به تاخیر افتادن واکنش جمهوری اسلامی ایران به ترور شهید سلیمانی سخن به میان می‌آورند و می‌گویند که این پاسخ باید در این‌جا در هم کوبنده باشد و باید از خود شخص عامل ترور انتقام گرفت. ما می‌گوییم جنایات آمریکا و اسراییل بسیار گوناگون و بی‌شمار است.

شعبان تاکید کرد: فهرست انتقام بسیار سنگین شده است. از ترور شهید سلیمانی گرفته تا ترور شهید «یاسر عرفات» و ترور «محسن فخری‌زاده» دانشمند هسته‌ای و ترور «حاج عماد مغنیه» و ترور «عبدالعزیز الرنتیسی»، «فتحی شقاقی»، «ابوجهاد الوزیر» و «شیخ احمد یاسین» و تمامی رهبران و علمای مسلمان شهید در شرق و غرب جهان را نمی‌توان با ترور این شخص در این‌جا و یا آن شخص در آن‌جا و یا بمباران این‌جا و یا بمباران آن‌جا پاسخ داد. پاسخ قاطع و واقعی با ریشه‌کن کردن رژیم اشغالگر قدس تحقق می‌یابد.

درس‌ها و پیام‌های شهید سلیمانی

«بشارت موسوی» استاد دانشگاه پاکستان در این همایش اظهار داشت: نقشی که شهید سلیمانی در کنترل و بهبود وضعیت منطقه ایفا کرد و مردم این منطقه را از نابودی نجات داد، از هیچ کس پوشیده نیست. هر فرد آزادی خواهی می‌تواند به سادگی پیام ایشان را درک و به آن عمل کند. درسی که شهید قاسم سلیمانی در زمینه ایستادگی در مقابل استکبار جهانی به بشریت آموزش داد، امروز هر فرد آزادی‌خواه در جهان با عملی کردن این آموزه‌ها آماده قیام است.

وی تاکید کرد: شهید قاسم سلیمانی این درس را به جهانیان آموخت که برای ایستادگی در مقابل قدرت‌های جهانی، هیچ نیازی به تسهیلات و یا پشتیبانی وجود ندارد. شهید قاسم سلیمانی به مستضعفین این پیام را رساند اگر کسی می‌خواهد در مقابل ظلم و ستمگران بایستد، می‌تواند با تکیه به خداوند و حفظ نکات معنوی در مقابل هر قدرتی به پاخیزد. اگرچه وجود ظاهری انسان در این راه از بین برود؛ اما نامش همچون شهید سلیمانی برای همیشه جاودان خواهد شد.

فتوحات جدید و پیشروی ارزش‌های انسانی 

همچنین، خانم «دلال عباس» استاد ادبیات تطبیقی و ادبیات فارسی دانشگاه لبنان نیز در این همایش اظهار داشت: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که فرهنگ اسلام در آن نهادینه شده است، آن‌هم با آن چهره درخشانی که شهید سلیمانی آن را برای ما ترسیم نمود. فرمانده شهید حاج قاسم سلیمانی در عمل اصول انقلاب اسلامی را تحقق بخشید. آن‌زمان که نیروی قدس از درون سپاه پاسداران انقلاب شکل گرفت و او به‌عنوان مسئول عملیات‌های برون‌مرزی ایران تعیین شد. نیروی قدس و نیروهای مقاومت که مرزها را پشت سر گذاشتند، همان کسانی هستند که فتوحات جدیدی را رقم زدند تا بتوانند به واسطه آن به تمدن نوین اسلامی شکل ببخشند.

وی افزود: البته این امر با پیشروی در آن سوی مرزهای جغرافیایی صورت نگرفت، بلکه این امر با پیشروی ارزش‌های انسانی و اسلامی در تمام جهان اسلام صورت گرفت. از همان زمان که او بذر مقاومت اسلامی را کاشت تا بدین‌ترتیب به دفاع از ایران و همسایگان این کشور و منطقه پیرامون آن برخیزد و برای تبیین شیوه‌های جهاد نظریه‌های تئوری و عملی ارائه داد تا بتواند ظلم را از بین برده و گروه های تکفیری را ریشه کن کرده و به مستضعفان در منطقه و جهان یاری برساند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: شهید سلیمانی عملکرد نظریه‌های تمدن غرب و شیوه‌های زندگی غربی را زیر پا گذاشت. او به‌واسطه نبرد با تکفیری‌ها در سراسر منطقه به امنیت مورد نیاز مردم و پروژه‌های اقتصادی و عمرانی تحقق بخشد. وی با تحقق بخشیدن به امنیت، زمینه را برای پیشرفت‌های علمی در کانون تمدن نوین اسلامی یعنی ایران فراهم آورد؛ زیرا پیشرفت علمی یکی از مهم‌ترین ارکان شکل‌گیری تمدن به شمار می‌رود.

وی افزود: از نظر شهید سلیمانی در میان ویژگی‌ها و خصوصیات تمدن اسلامی، اولین ویژگی فرهنگ صحیح اسلامی است که الهام گرفته از سیره پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت گرامش (ع) است که جان خود را در این راه نثار کردند. شهید سلیمانی دین را پایه و اساس همه‌چیز می‌دانست و از نظر او مهم‌ترین دستاورد امام خمینی (ره) آن است که او اسلام را پایه و اساس ایران قرار داد و به دنبال آن ولایت فقیه را اصل و مرکز و خاستگاه قرار داد.

خاطرنشان می‌شود؛ کنفرانس بین‌المللی مکتب شهید سلیمانی و تمدن نوین اسلامی به همت انجمن رهپویان فرهنگی ایرانیان و با حضور جمعی از اندیشمندان و نخبگان ایران و جهان، از یک‌شنبه آغاز شده و تا چهارشنبه ادامه دارد.

منبع: دفاع پرس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi