شناسه خبر : 81052
سه شنبه 05 اسفند 1399 , 09:29
اشتراک گذاری در :
عکس روز

جیمز جفری فرستاده وقت واشنگتن در امور سوریه:

فشار حداکثری علیه ایران شکست خورد

فرستادۀ ویژه سابق آمریکا در امور سوریه، به رئیس‌مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه «اوکلاهما» گفت، هدف آمریکا این بود که مردم ایران را له کند، اما سیاست فشار حد اکثری واشنگتن علیه ایران، شکست خورده است.
«لندیس» رئیس‌مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه اوکلاهما، طی یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی، سیاست واقعی آمریکا در منطقه غرب آسیا و تلاش‌های ضدایرانی واشنگتن را به نقل از «جیمز جفری» فرستاده ویژۀ سابق آمریکا در امور سوریه، بر ملا کرد. لندیس در گفت‌و‌گوی مذکور اظهار داشت که جفری در وقت آزادش به وی گفته بود، کارش این است که سوریه را واقعا به باتلاقی برای روسیه و ایران تبدیل کند. استاد دانشگاه اوکلاهما در ادامه گفت، آمریکا قصد داشت هم «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه را به خاطر همراهی با ایران و حزب‌الله تنبیه کند، هم سوریه را به باتلاقی برای روسیه و ایران تبدیل کند. وی در پاسخ به این سؤال که آیا آمریکا به خاطر اینکه سوریه با هژمونی آمریکا مخالف بود، قصد داشت، این کشور را له کند؟ گفت که قطعا این طور بوده است؛ هم پیمانی با ایران، یعنی دشمنی با آمریکا. وی افزود، هدف آمریکا ایجاد جنگ داخلی در ایران بود.
لندیس علت اصلی حضور نیروهای آمریکایی و نیروهای نیابتی آمریکا در پایگاه «التنف» را نه صرفا جلوگیری از ورود سلاح‌های ایرانی به سوریه، بلکه جلوگیری از حمل کالا به سوریه و فروپاشی اقتصادی این کشور اعلام کرد. وی گفت، در نزدیکی پایگاه التنف، یک آزاد راه قرار دارد و از این آزاد راه، کالاهای اقتصادی وارد سوریه می‌شده است. ولی آمریکا جلوی این داد و ستد را گرفته است. وی گفت: آمریکا هر گونه رفت و آمدی را در این آزاد راه مسدود کرده و هدفش، خفه کردن اقتصاد سوریه است. هدف بیان شده این است که می‌خواهند جلوی حمل سلاح توسط ایران را بگیرند. ایران می‌تواند از راه‌های دیگر هم سلاح منتقل کند. هدف، خفه کردن تجارت سوریه است و این اقدام سوریه را فقیرتر می‌کند. این سیاست احمقانه بوده و تغییر آن، بسیار سخت است، چون به اسرائیل مربوط می‌شود. هر سیاستمداری که بخواهد اسرائیل را برنجاند، بهای خیلی سنگینی باید برنجاند.
این استاد دانشگاه افزود: فشارهایی که بر ایران اعمال می‌شود، با هدف ایجاد شکاف در نظام جمهوری اسلامی و تغییر نظام است. این سیاست، اشتباه و برای آمریکا بسیار مخرب بود.
به گفته وی، هدف آمریکا، فشار بر مردم ایران، از لحاظ سیاسی و اقتصادی، است و این برای آمریکا پیامدهای بدی دارد، چون دوستان آمریکا را نیز از این کشور دور می‌کند.
این اظهارات به خوبی نشان می‌دهد که کل پروژه سوریه، با هدف در هم پیچیدن نظام‌های ایران و سوریه و جنبش حزب‌الله کلید خورده بود. خصوصا، آمریکا داعش را با هدف ضربه زدن به ایران ایجاد کرده بود. این چیزی است که کیهان از ابتدا بر آن پا فشاری می‌کرده است. مورد دیگری که آمریکا قصد داشت آن را هدف قرار دهد، نفوذ ایران در منطقه بوده است. اما، اکنون ما می‌بینیم که شرایط، کاملا بر عکس شده و جایگاه ایران، حزب‌الله و مقاومت در منطقه و عراق، بیش از پیش تقویت شده است.
چندی قبل نیز «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل، گفته بود که هدف آمریکا، ایجاد نارضایتی و جنگ داخلی در ایران بوده است.
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi