شناسه خبر : 81282
شنبه 16 اسفند 1399 , 15:20
اشتراک گذاری در :
عکس روز

معافیت رزمندگان از هزینه‌ی انشعابات

رزمندگان ۸ سال دفاع‌ مقدس که حداقل ۶‌ماه سابقه حضور در جبهه را داشته باشند و جانبازان زیر ۲۵درصد و آزادگان با کمتر از ۶‌ماه سابقه اسارت از پرداخت هزینه انشعابات آب، فاضلاب، برق و گاز برای یک‌بار در یک واحد مسکونی معاف هستند.

فاش نیوز - برابر جزء ۵ بند ث ماده ۸۸ قانون برنامه‌ی پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، رزمندگان 8 سال دفاع‌ مقدس که حداقل 6‌ ماه سابقه‌ی حضور در جبهه را داشته باشند و جانبازان زیر ۲۵درصد و آزادگان با کمتر از ۶‌ ماه سابقه‌ی اسارت از پرداخت هزینه‌ی انشعابات آب، فاضلاب، برق و گاز برای یک‌بار در یک واحد مسکونی معاف هستند.

در روند اجرای این قانون ایثارگران مشمول با مشکلاتی مواجه بودند و بخشنامه‌های صادره مانع از بهره‌مندی آنان از این امتیازات بود. احدی از جانبازان زیر ۲۵درصد با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری پیگیر حقوق قانونی خود شد.

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در رأی صادره خود به شماره دادنامه ۱۵۵ مورخ ۱۰اردیبهشت ماه سال۹۸ حکمی به شرح زیر صادر کرد:

به موجب بند ث ماده۸۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران مقرر شده:

دولت مکلف است طبق بودجه سنواتی به‌منظور حمایت و تجلیل از رشادت‌های رزمندگان 8 سال دفاع‌مقدس که حداقل ۶‌ماه سابقه حضور در جبهه را دارند و جانبازان زیر ۲۵درصد جانبازی و آزادگان با کمتر از ۶‌ماه سابقه اسارت و همسران و فرزندان آنان، به ارائه برخی تسهیلات رفاهی، معیشتی، بهداشتی، درمانی و فرهنگی اقدام نماید که بهره‌مندی از انشعاب رایگان آب و فاضلاب و گاز برای یک‌بار در یک واحد مسکونی از جمله موارد آن است؛ بنابراین بند ۲-۵ بخشنامه شماره ۹۶/۲۵۸۰۵/۳۰/۱۰۰ مورخ ۷مرداد‌ماه سال۹۶ وزیر نیرو که براساس آن معافیت از پرداخت هزینه انشعاب برق به جانبازان با درصد جانبازی ۲۵درصد و بالاتر، آزادگان و خانواده معظم شهدا اختصاص یافته و رزمندگان دارای حداقل 6ماه سابقه حضور در جبهه و جانبازان زیر ۲۵درصد جانبازی را در شمول این معافیت قرار نداده، دامنه شمول حکم قانونگذار را محدود کرده است. به همین جهت بند ۲-۵ نامه مورد شکایت مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات وزارت نیرو وضع شده و مستند به بند یک ماده۱۲ و ماده۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

با ابطال بند مربوط در این بخشنامه ایثارگران می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند. ضمناً درصورتی که اجرای این تسهیلات در سایر موارد با مشکل مواجه شود ایثارگران می‌توانند با پیگیری از طریق دیوان عدالت اداری به این حق قانونی خود برسند. ستاد کل نیروهای مسلح نیز در نامه شماره۱۰۴۶۸ مورخ ۵بهمن‌ماه سال۹۹ موضوع بهره‌مندی رزمندگان از این انشعابات را به
زیر مجموعه‌های خود ابلاغ کرده و متذکر شده است، برابر تفاهمنامه فی مابین دبیرخانه سند راهبردی رزمندگان با وزارتخانه‌های نیرو و نفت، موضوع عملیاتی و توسط وزارتخانه‌های فوق به مدیران عامل استان‌ها ابلاغ شده است.

| یوسف مجتهد

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
چرا در قوانین مصوب مجلس بین ایثارگران تبعیض قایل می شوند؟ مگر مقام معظم رهبری در هفته دفاع مقدس سال1399 نفرمودند حتی کسی 1 روز هم به جبهه رفته باشد باید قدرش را دانست؟پس چرا این همه تبعیض بین ایثارگران اعمال می شود؟ گویی رزمندگانی که زیر 6 ماه در جبهه بودند درمناطق ییلاقی و پشت جبهه بوده و بالای 6 ماه در منطقه جنگی .همه در یک خط می جنگیدن. بعضی ها هم فرصت بودن بالای 6 ماه را علیرغم شوقشان برای شهادت به هر دلیلی نداشتند.آیا باید آنها را از همه چی محروم کرد؟ یا امتیازی داد که تقریبا به درد نمی خورد؟ امید است این تبعیض بین ایثارکران روزی تمام شود.
باز هم بی عدالتی نسبت به شهدای مجرد نمیدونم چرا کسی تو این مملکت به فکر خواهر و برادر شهدای مجرد نیست
سلام بنده جانباز زير 25 درصد به شركت آب وفاضلاب يكي از شهرهاي تبريز مراجعه كردم گفتن درصدي كسر خواهد شد وتمام هزينه نصب و ملزومات آن در يافت خواهد شد يعني ازتقريبا چهار ونيم ميليون تومان پانصد هزار تومان كسر خواهد شد
شهدای مجرد حقی به گردن شما ندارند؟
تسهیلات شامل همه میشه به غیر از خواهر و برادر شهدا
شهدای مجرد خودشون که شهید شدند پدر و مادرشون هم که به رحمت خدا رفتند چرا به یکی از بازماندگانشون مثل خواهر یا برادرشون امتیازی نمیدین
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi