شناسه خبر : 81448
جمعه 29 اسفند 1399 , 09:05
اشتراک گذاری در :
عکس روز

جانبازان نخاعی شهید سال ۱۳۹۹

پرواز و کوچ شتابنده و مداوم پرستوهای زخمی این دیار از سویی به یادمان می‌آورد که باب شهادت بسته نیست و نمی‌ماند...

فاش نیوز - با شادی آغاز سال نو و فرا رسیدن فصل بهار، درحالی قدم به سال 1400 می‌گذاریم که متاسفانه سال گذشته تعداد زیادی از قهرمانان و عزیزان‌مان را از دست داده ایم... پرواز و کوچ شتابنده و مداوم پرستوهای زخمی این دیار از سویی به یادمان می‌آورد که باب شهادت بسته نیست و نمی‌ماند و از سوی دیگر به خاطر می‌آوریم که در طی تنها یک سال چه تعداد از این سرمایه‌های ملی و معنوی این سرزمین، با جسم و روحی مجروح از میان ما رفته و جمع دنیایی ما را ترک گفته‌اند.

شاید باید بیشتر فرصت مغتنم بودن در کنار جانبازان صبور و بی ادعا، و بهره‌مندی از مصاحبت‌شان را قدر می‌دانستیم، شاید باید بیشتر هوای‌شان را داشتیم و مراقب احوال‌شان بودیم؛ اما شاید دلمان به همین که از دست بی‌توجهی‌ها و نمک‌نشناسی‌های بعضی از ما راحت شده‌اند و اینکه مقارن این بهار، و پس از این، در تمام فصل‌های گرم و سردی که برما می‌گذرد، آنان در بهشت جوار حق متنعمند، خوش است.

آری باید پرواز را به خاطر سپرد، پرنده رفتنی‌ست!

 

جانباز نخاعی شهید «ناصر یزدانی نیاکی»

 ناصر یزدانی نیاکی متولد 1342 از شهرستان آمل در سال 65 در بانه کردستان از ناحیه کمر قطع نخاع شد.  وی 11 فروردین 1399 بر اثر ایست قلبی در بیمارستان امام رضای آمل به یاران شهیدش پیوست.

 

جانباز نخاعی شهید حاج علی اکبر کبیری

علی اکبر کبیری دوم فروردین ماه ۱۳۴۳ در تاکستان به دنیا آمد. وی چهاردهم دی ماه ۱۳۶۲ در منطقه عملیاتی شمال فکه با اصابت ترکش به کمر و سینه، مجروح و دچار ضایعه‌ نخاعی شد. سرانجام پس از 37 سال تحمل دوری از همرزمان شهیدش 25 فروردین 1399 به همرزمان شهیدش پیوست.

 

جانباز نخاعی شهید «حاج صمد ولی زاده»

صمد ولی‌زاده، متولد پنجم مهرماه سال ۱۳۱۲ است که در چهارم اردیبهشت سال ۱۳۶۱ در منطقه «قره‌قویونلوی» شاهین‌دژ مجروح و پس از قطع نخاع به درجه رفیع جانبازی نایل شده بود. این جانباز شهید روز 24 فروردین ماه 1361 در قره قویون شاهین دژ بر اثر اصابت تیر مستقیم به سر مجروح شد. شهید ولی‌زاده اول اردیبهشت سال 1399 پس از ۳۸ سال تحمل درد و رنج ناشی از مجروحیت در سن ۸۷ سالگی به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

 

جانباز نخاعی شهید « حاج عبدالرضا شفیعی »

عبدالرضا شفیعی از جانبازان هشت سال دفاع مقدس بود که در 20 خردادماه سال 1345 در تهران متولد شد. در سال 1366 طی عملیاتی در منطقه شلمچه به مقام جانبازی رسید و پس از سال‌ها دوری از همرزمان شهیدش، اول اردیبهشت سال 1399 به علت نارسایی کلیوی به مقام والای شهادت نایل شد.

 

جانباز نخاعی شهید « محمد کاظمی ازغدی »

محمد کاظمی ازغدی اول فروردین ۱۳۴۵ در مشهد چشم به جهان گشود و در ۲۰ مهر ۱۳۶۶ مجروح و مجددا پس از بهبودی به جبهه بازگشت که ۳۰ آبان ماه همان سال در منطقه میمک به علت اصابت ترکش به مهره‌های کمر، قطع نخاع و به افتخار جانبازی نائل آمد. وی پس از تحمل سال ها رنج جانبازی ۸ اردیبهشت ۹۹ آسمانی شد و به شهادت رسید.

 

جانباز نخاعی شهید « محمود محمدی »

حاج محمود محمدی یکم فروردین 1339 در شهرستان خرمشهر به دنیا آمد. او از مبارزین دوران انقلاب است که در سال 1357 به دست ماموران رژیم شاهنشاهی از ناحیه نخاع مجروح شد و سرانجام در تاریخ 17 خرداد 99 آسمانی شد و به ملکوت اعلی پیوست.

 

جانباز نخاعی شهید « علی‌اکبر عربی قریه »

علی‌اکبر عربی قریه در که ۱۹ دی سال ۱۳۶۵ در سن ۳۲ سالگی در عملیات کربلای پنج در منطقه شلمچه بر اثر برخورد ترکش به کمرش قطع نخاع شد. او سرانجام پس از سالها صبوری در دوم تیر سال 1399  به جمع یاران شهیدش پیوست.

 

جانباز نخاعی شهید « محمدصالح فیضی »

محمد صالح فیضی در سال ۱۳۴۱ متولد شد و به عنوان سرباز وظیفه سپاه ۱۷ اسفند ۱۳۶۶ در حین مأموریت رزمی در محل خاکی بیک تکاب بر اثر سقوط از کوه از ناحیه کمر قطع نخاع شد و به درجه جانبازی نائل شد. او پس از تحمل سال‌ها مجروحیت در 10 تیرماه 1399 به همرزمان شهیدش پیوست.

 

  جانباز نخاعی شهید « اسماعیل جوشانی »

 اسماعیل جوشانی در سال ۱۳۴۱ متولد شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی به جبهه های حق علیه باطل شتافت که بر اثر اصابت گلوله در تنگه چزابه مجروح و قطع نخاع شد. این جانباز ۷۰ درصد با همین شرایط قطع نخایی به مدت هزار و ۱۶ روز در اردوگاه عنبر عراق اسیر بود تا اینکه در سال ۶۳ آزاد شد. سرانجام در 11 تیر 1399 بر اثر جراحات ناشی از دوران جنگ به خیل شهدا پیوست.

 

  جانباز نخاعی شهید « غلام‌حیدر کاووسی »

غلام‌حیدر کاووسی ۱۰ فروردین ۱۳۴۳ در مشهد متولد شد و ۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۵ در منطقه حاج عمران بر اثر اصابت ترکش به کمر، قطع نخاع و به مقام پرافتخار جانبازی نائل شد. وی پس از سال‌ها زندگی با عوارض ناشی از مجروحیت از دوران دفاع مقدس 16 تیرماه 1399 در مشهد به شهادت رسید.

 

  جانباز نخاعی شهید « حاج اسدالله رئیسی »

حاج اسدالله رئیسی فرزند مرادعلی  زاده‌ی سال 1337 در روستای قلعه نو از توابع شهرستان جیرفت استان کرمان بود، 24 در عملیات رمضان مجروح شد. او در تیرماه سال 1361  در عملیات رمضان، دو مرتبه مجروح و از ناحیه نخاع دچار آسیب شد و پس از ۳۸ سال جانبازی در 16 مردادماه 1399 به آرزوی دیرین خود رسید.

 

  جانباز نخاعی شهید « علی غریب زاده »

شهید علی غریب‌زاده متولد سوم شهریورماه سال ۱۳۴۷ است. این جانباز شهید در سال ۱۳۶۷ در عملیات تک دشمن در منطقه شلمچه با تیر مستقیم متجاوزان بعثی به شدت مجروح و قطع نخاع شد. سرانجام در 28 مرداد 1399 پس از سال‌ها تحمل رنج و مشقت ناشی از جراحت به یاران شهیدش پیوست.

 

  جانباز نخاعی شهید « علی اکبر خزائی »

علی اکبر خزایی در 15 فروردین 1360 در جبهه سوسنگرد در اثر اصابت ترکش خمپاره قطع نخاع شد و به درجه رفیع جانبازی نائل آمد. او پس از بیش از سه و نیم دهه تحمل سختی ها و مشکلات ناشی از مجروحیت و جانبازی 23 مهرماه 1399 در بیمارستان  مسیح دانشوری به یاران شهیدش پیوست.

 

  جانباز نخاعی شهید « محمدعلی مرادبخش شیل‌سر »

محمدعلی مرادبخش شیل‌سر، متولد سال 1330 از شهرستان تنکابن مازندران است که در سال 59 در منطقه عملیاتی ماهشهر آبادان در مقابله با دشمن بعثی بر اثر اصابت ترکش به ناحیه کمر و ستون فقرات مجروح و قطع نخاع شد.  او 6 آبان ماه 1399 دعوت حق را لبیک گفت و به یاران شهیدش پیوست.

 

  جانباز نخاعی شهید « منصور بابایی »

منصور بابایی چهارم فروردین سال ۱۳۴۲ در شهرستان بافت استان کرمان و محله منجنیق به دنیا آمد. او در سال ۱۳۶۴ بر اثر اصابت ترکش خمپاره به مهره‌های کمر مدال پر افتخار جانبازی را به سینه آویخت.  پس از سال ها تحمل بیماری‌های مختلف ناشی از تشدید صدمات مجروحیت دردوران دفاع مقدس در دوم آبان 1399 به یاران شهیدش پیوست.

 

  جانباز نخاعی شهید « حاج عبدالمجید عبدالنبی »

حاج عبدالمجید در یکم فروردین 1339 در اهواز به دنیا آمد و در سال 1362 و سن 23 سالگی در منطقه عملیاتی فکه از ناحیه گردن مورد اصابت ترکش قرار گرفت و قطع نخاعی شد. او سرانجام  روز نهم آبان 1399 دعوت حق را لبیک گفت و در جوار حق آرام گرفت.

 

  جانباز نخاعی شهید « حاج موسی احمدخانی »

حاج موسی احمدخانی سال 1329 در شهر ایلام  دیده به جهان گشود و سال ۶۶ در سن ۳۷ سالگی در مهران از ناحیه کمر قطع نخاع و به مقام پرافتخار جانبازی نائل شد. این شهید والامقام پس از تحمل بیش از ۳۳ سال درد و رنج ناشی از مجروحیت در 14 آبان 1399 به شهدا پیوست.

 

  جانباز نخاعی شهید « علی‌محمد عباسی »

حاج علی‌محمد عباسی از رزمندگان ارتشی لشگر 77 خراسان بود که سال 61 در عملیات فتح‌المبین در منطقه عین‌خوش دهلران بر اثر اصابت ترکش به ستون فقراتش مجروح و دچار ضایعه نخاعی شد.  پس از سال های مقاومت و صبوری و مجاهدت و تحمل 38 سال رنج ناشی از جانبازی در سن 60 سالگی در 17 آبان 1399 به کاروان شهیدان ملحق شد.

 

  جانباز نخاعی شهید « رضا سیاه تیری »

رضا سیاه تیری فرزند محمدی علی در تهران متولد شد، خرداد ماه سال 1361 در منطقه عملیاتی نفت شهر به افتخار جانبازی نائل شد که پس از نزدیک به چهل سال تحمل درد و رنج و مشکلات ناشی از مجروحیت و زندگی بر روی صندلی چرخدار، 17 آبان ماه 1399به جمع یاران شهیدش ملحق شد.

 

  جانباز نخاعی شهید « اسدالله منوچهری »

حاج اسداله حاجی منوچهری متولد 1339  در طالقان است. او در اعزام به جبهه های حق علیه باطل دو بار مجروح گردید  وی اولین بار در بهمن ماه 1361 در عملیات مقدماتی والفجر بر اثر اصابت تیر از ناحیه شکم و دست راست و پای چپ مجروح  و بار دوم در شهریور ماه 1366 قطع نخاع گردید.  او در 21 آبان 1399 در بیمارستان خاتم الانبیاء بر اثر عارضه عفونت خونی و نارسایی کلیوی، به شهادت رسید.

 

  جانباز نخاعی شهید « اسماعیل میلان‌لویی »

اسماعیل میلان‌لویی، در سال ۱۳۶۰ در منطقه کردستان و همچنین در جریان فتح آبادان مجروح و به درجه جانبازی نائل آمد. او 22 آبان 99 پس از سال ها تحمل عوارض ناشی از مجروحیت در آسایشگاه جانبازان مشهد به جمع شهدا ملحق شد.

 

  جانباز نخاعی شهید « حمیدرضا ملاحسینی »

حمیدرضا ملاحسینی متولد یکم فروردین سال 1343 در محله مهرآباد تهران بود. او  در سن 22 سالگی در 13 اردیبهشت سال 1365 در عملیات «سیدالشهدا ادرکنی» در منطقه فکه در گردان زهیر، جانباز نخاعی شد و 26 آبان ماه 1399 با عوارض شدید کرونا، پس از تحمل 34 سال عوارض مجروحیت به شهادت رسید.

 

  جانباز نخاعی شهید « محمد رحیم بنار »

محمد رحیم بنار در  سال ۱۳۴۷ در شهمیرزاد متولد شد.  وی، سرباز ارتش بود که در تاریخ ۱۴ مهر ۶۶ در عملیات کربلای چهار در منطقه عملیاتی میمک بر اثر اصابت تیر مستقیم دشمن نخاعی شد.  پس از سال‌ها صبوری و تحمل درد و رنج ناشی از مجروحیت، 16 آذرماه 1399 به ندای ارجعی معشوقش لبیک گفت و به شهادت رسید.

 

  جانباز نخاعی شهید « جهانگیر محمدیان»

جهانگیر محمدیان جانباز قطع نخاع، متولد سال ۱۳۴۱ در روستایی سلیمان آباد از توابع شهرستان دالاهو می باشد. وی در سیزدهم مرداد ماه سال ۶۵ در گردان مرزی ایلام در اثر موج انفجار به درجه جانبازی نائل شد. او 20 آذر 1399 پس از تحمل سال‌ها عوارض مجروحیت، به یاران شهید خود پیوست.

 

  جانباز نخاعی شهید « منصور آب‌بر »

منصور آب‌بر از در قالب نیروهای مردمی و بسیجی برای دفاع از تهاجم دشمن بعثی به جبهه های حق علیه باطل اعزام شد و در دی ماه سال 65 در منطقه سومار بر اثر آسیب ترکش مجروح و مدال پر افتخار جانبازی را بر گردن آویخت.  او پس از عمری مجاهدت و تحمل سال‌ها ویلچرنشینی ناشی از مجروحیت‌های دوران دفاع مقدس به آرزوی دیرینه اش نائل و به شهادت رسید.

 

  جانباز نخاعی شهید « کاظم اسکندری »

جانباز کاظم اسکندری، از جانبازان ارتش جمهوری اسلامی در دوران دفاع مقدس در مردادماه سال 1366 از ناحیه‌ی نخاع به درجه‌ی رفیع جانبازی نائل شد. او سال‌ها قبل نیز درجه‌ی سرتیپی افتخاری را از دستان مبارک مقام عظمای ولایت، حضرت امام خامنه‌ای دریافت کرد، یازدهم دی‌ماه 1399 دعوت حق را لبیک گفت و به همرزمان شهیدش پیوست.

 

  جانباز نخاعی شهید « سیف‌اله باقریان »

سیف‌اله باقریان در سال 1344 در بوئین‌زهرا متولد شد و سال 1366 در منطقه عمومی میمک، دچار ضایعه نخاعی شد. او پس از عمری مجاهدت و تلاش در جهت نشر ارزش ها و ترویج فرهنگ ایثارگری در سطح جامعه سرانجام 27 بهمن 1399 دعوت حق را لبیک گفت و به شهادت رسید.

 

  جانباز نخاعی شهید « حاج فردین وزیری »

«حاج فردین وزیری» متولد سال 1346 است. او سال 1367 در منطقه عملیاتی بستان دچار ضایعه گردنی شد و قریب به 32 سال از عمر خود را با درد و رنج ناشی از این مجروحیت سپری کرد. او پس از سال‌ها صبوری 19 اسفندماه 1399 به ندای ارجعی معشوقش لبیک گفت و به قافله همرزمان شهیدش پیوست.

 

| مهرنوش یاسری

 

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
باسلام وتبریک سال نو خدمت عزیزان ایثارگر. روحشان شاد و راهشان پررهرو باد آمین
سلام و درود بر همه شهیدان راه خدا. خانم جعفری بابت معرفی بیشتر این شهدا در بهار و رستاخیز طبیعت صمیمانه تشکر می کنم.
عزتتون مستدام
اسدجان سلام
با تشکر از زحمات خانم جعفری در سایت فاش

جسارتا این خبر و کار بچه های مهندسی سایت هستش که هر سال دم عید عکس شهدای کل سالو جمع میکنن و در قالب یک مطلب زیبا میگذارن رو خط که شهدای سال دیده بشن

خانم جعفری همکار استان خوزستان هست

البته با تشکر از ایشان
برای آمرزش و شادی روحش صلوات.
اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل الفرجهم.
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi