شناسه خبر : 81813
سه شنبه 17 فروردين 1400 , 10:42
اشتراک گذاری در :
عکس روز

ایران در جنگ تحمیلی به بزرگترین قربانی مین تبدیل شد

امیر سرتیپ حاتمی در پیامی به مناسبت «روز جهانی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن» عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران به بزرگترین قربانی این معضل شوم تبدیل شده است.

 

ایران در جنگ تحمیلی به بزرگترین قربانی مین تبدیل شد امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مناسبت «روز جهانی آگاهی از خطر مین و کمک به اقدام علیه آن» پیامی صادر کرد.

متن این پیام بدین شرح است:

روز جهانی آگاهی از خطر مین، یادآور اقدامی ارزشمند برای توجه بیشتر به حیات، سلامت و امنیت جامعه انسانی و ایجاد محیطی امن، برای زندگی بی دغدغه جامعه بشری به شمار می‌آید؛ محیطی که بار‌ها از سوی انسان‌ها و دولت‌های متجاوز، مورد تهدید قرار گرفته است.

در طول هشت سال جنگ تحمیلی با رژیم بعث صدام، مساحتی در حدود ۴۲ هزار کیلومتر مربع از خاک جمهوری اسلامی ایران به ۲۰ میلیون انواع مین و مواد منفجره ساخته کشور‌های مدعی حقوق بشر، آلوده شده و جمهوری اسلامی ایران به بزرگترین قربانی این معضل شوم تبدیل گردیده است. چه بسیار مردان، زنان و کودکان ایرانی که در طول سال‌ها جنگ تحمیلی و پس از آن، قربانی مین شدند و چه بسیار ضرر‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی دیگری که بر جمهوری اسلامی ایران وارد شده است.
از این رو جمهوری اسلامی ایران با الهام از تعالیم الهی دین مبین اسلام، حرمت جان و کرامت انسان‌ها را به‌عنوان اصلی مهم قلمداد نموده و تلاش‌های ارزشمندی را برای رهایی مردم از خطر مین و مهمات بجامانده از جنگ انجام داده است. به مناسبت این روز جهانی از افرادی که ایثارگرانه جان خود را نثار کردند تا ایرانی عاری از مین و مواد منفجره به جامانده از جنگ داشته باشیم، تقدیر و تشکر می‌نمایم؛ ایثارگرانی جان‌برکف که هر روز با این پدیده شوم دست و پنجه نرم کرده و در نهایت مظلومیت برای آزادسازی اراضی میهن عزیزمان تلاش و مجاهدت می‌نمایند.

اما با نهایت تأسف باید بیان نمایم که کشور‌هایی که در طول سال‌های جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران به دولت صدام در همه زمینه‌ها از جمله ارائه مین‌های متنوع، کمک کردند؛ در سال‌های پس از جنگ نیز به هر بهانه‌ای از کمک به کشور ما برای برطرف کردن این معضل امتناع نموده از کمک فناورانه خود به جمهوری اسلامی ایران دریغ نمودند.

با این وجود، جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد عمیق نسبت به جنبه‌های بشردوستانه عملیات مین‌زدایی، همواره نجات جان زنان، مردان و کودکان بی‌گناه را جزو اولویت‌های خود قلمداد کرده و تمامی تلاش خود را برای رفع این معضل بکار بست.

جا دارد از تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه سازمان برنامه و بودجه و نیز مجلس شورای اسلامی به دلیل تخصیص اعتبارات مورد نیاز و سایر حمایت‌های صورت گرفته در این زمینه، تشکر و قدردانی نموده و خواستار آن هستیم که با استمرار این حمایت‌ها و تخصیص اعتبارات کافی به وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح کمک نمایند تا با یک برنامه‌ریزی مناسب و اقدام جهادی، این موضوع ناتمام خاتمه یافته و شاهد آن باشیم که تمامی اراضی این کشور عاری از وجود مین‌ها و مواد منفجره به جامانده از جنگ باشد.

به امید روزی که خشونت، تهدید و جنگ، از روابط انسانی رخت بربسته و محیطی آکنده از صلح و آرامش جایگزین آن گردد.

امیر سرتیپ حاتمی
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران

منبع: دفاع پرس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi