شناسه خبر : 81866
پنجشنبه 19 فروردين 1400 , 11:28
اشتراک گذاری در :
عکس روز

کرونا منتظر باور داشتن من و شما نیست!

خطر بیخ گوش جانبازان و ایثارگران!

ایثارگران به عنوان قشر آسیب پذیر با وجود بیماری های زمینه ای، بسیار در معرض خطر هستند.حتما باید از ترددهای بی دلیل، حضور در جمع، حضور بدون ماسک بپرهیزید.

سعیده نام آور (کارشناس علوم تغذیه و دکترای مشاوره و روانشناسی) - با توجه به اینکه با عدم همکاری تامل برانگیز دولت، در جلوگیری از تردد در ایام عید و دید و بازدیدها و مسافرت‌ها و گشت و گزارها، موج جدید شیوع و  اپیدمی ویروس کرونا آن هم ازنوع جهش یافته ترش! در حال وقوع است، هشدار به مردم عزیز و عزتمند کشورمان امری ضروری‌ست.

هم پزشکی و هم علم جامعه شناسی معتقد است که "اپیدمی" یک کلمه ساده نیست! 

و آنها که می گویند ما قبول نداریم و اعتقاد نداریم و ... متاسفانه این به درد جانشان نخواهد خورد!

بهتر است مردم نیز این واژه را فقط نشوند و کمی احساس خطر کنند چون جان عزیزانتان در خطر واقعی ست.

"اپیدمی" یعنی مرگ و میر با تعداد بالا و بدون کنترل!

آیا گردش رفتن و سفر و بازار رفتن و خرید کردن و جمع های دورهم نشستن بدون رعایت!!!! ضروری ست؟!

 

نیاز جدی ست که جانبازان و رزمندگان و آزادگان، به عنوان قشر آسیب پذیر مجروح، به شدت مراقب سلامتی خود و خانواده شان باشند. چرا که ویروس کرونا، همچون تولیدکنندگانش بیرحم است و به جان بشر هیچ توجهی ندارد!

ایثارگران به عنوان قشر آسیب پذیر با وجود بیماری های زمینه ای بسیار، بسیار بسیار در معرض خطر هستند.

بنابراین به نظر می رسد هر مسلمانی که جان دیگران برایش مهم است، حتما باید از ترددهای بی دلیل، حضور در جمع، حضور بدون ماسک بپرهیزد.

درحال نزدیک شدن به ماه ضیافت الهی هستیم. رسم مسلمانی را بجا بیاوریم تا شاهد آمار 600 کشته در روز که از کشته شدگان جنگ وحشتناک تر است، نباشیم. جلوی ضرر را از هر جا بگیریم، منفعت است.

 

در ذیل نامه غم انگیز، دردآور و تامل برانگیز وزیر بهداشت را مشاهده می کنید که خواندنش خالی از لطف نیست:

 

سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، با اشاره به اینکه برخی مرگ مردم سرزمین را ابزار سیاسی می‌کنند تا بتوانند ورشکستگی گذشته را شاید جبران و در ماه‌های پیش رو آب رفته به جوی را بازگردانند تاکید کرده است: آنها برای فروپاشی نظام سلامت و تسلیم در مقابل بیماری، شعار ترغیب به استعفای این تیم را سر می‌دهند.
 

وزیر بهداشت در نامه‌ای به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: با شناختی که از قدرت سرایت و مرگ و میر ویروس جدید داشتم با مکاتبات عدیده از بخش‌های مختلف درخواست کردم تا موضوع را جدی بگیرند و بتوانیم در حد امکان ویروس را در استان خوزستان زمین‌گیر کنیم.

سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، با اشاره به اینکه برخی مرگ مردم سرزمین را ابزار سیاسی می‌کنند تا بتوانند ورشکستگی گذشته را شاید جبران و در ماه‌های پیش رو آب رفته به جوی را بازگردانند تاکید کرده است: آنها برای فروپاشی نظام سلامت و تسلیم در مقابل بیماری شعار ترغیب به استعفای این تیم را سر می‌دهند.

وی با تاکید بر این موضوع که روسای محترم دانشگاه‌ها قبل از عید بیانیه‌ای صادر کردند و در آن تقاضا شد که برای دادن این فرصت با آنها همراهی شود که به هردلیل این اتفاق نیفتاد خاطرنشان کرد: علاوه بر عوامل خطرزائی همچون صفهای طولانی تهیه ارزاق عمومی، مسافرت‌ها و دورهمآئی‌ها نیز وضعیت جدیدی برای کشور رقم زد.

عزیزان، نیک آگاه باشند که اینجانب بشیوه مکتوب و یا گفتمان آکنده از اعتراض، تقاضا و التماس هرچه باید قبل از تعطیلات منعکس کردم می دانستم که کوچکترین بی احتیاطی برای شما عزیزان چه موج سخت و طاقت فرسای دیگری خواهد آفرید که با همه امواج قبلی متفاوتست.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

 وزیر بهداشت در این نامه آورده است: حدود چهارده ­ماه از نبرد بی ­امانتان با یکی از سرکش‌­ترین عوامل بیماری زای قرون اخیر می­گذرد. در این ایام سهمگین بی ­پروا تن بر آتش بلا زدید، نهراسیدید، بیمار شدید، خانواده­ هایتان را ماه‌ها ندیدید یک روز استراحت نکردید و در داغ جانسوز شهادت همکاران نازنینتان گداختید تا سه موج نفس‌گیر را مدیریت کنید و علیرغم تحریم‌ها و کاستی­ های تحمیلی ظالمانه خارجی و کم مهری‌های داخلی که گروهی ماسک و لباس محافظ و دارو و انتقال ارز را مانع شدند و جمعی هم بدلیل مدیریت نقدینگی و یا بهانه ضیق منابع کشور قطره چکانی لب­های سوخته از عطشتان را در این جبهه نبرد بی­امان نمناک کردند، آنهم در سالی که درآمدهای اختصاصی بیمارستانهای دانشگاهی نیز به حداقل در تاریخ چندساله اخیر رسید.

ایثار و نجابت شما مانع شد که فریاد برآورید که امروز کرونا اصلی ­ترین موضوع کشورست، امروز تکمیل و راه­اندازی تخت­های بیمارستانی برای مدیریت امواج نفس­­گیر کرونا مهم­تر از بعضی از پروژه­ه ائیست که تأخیرشان عامل سرگردانی بیماران اورژانسی نمی­شود. بجای فریاد و منازعه که مردم را مشوش کند با استفاده از ظرفیت خیرین و مردم همیشه همراه سه هزار تخت ICU و هزاران ونتیلاتور و ابزار مورد نیاز را تهیه کردید تا پیرمردی و پیرزنی نفس کم نیاورد، داروئی که در هر کجای دنیا بود فراهم کردید و سپس ساختید تا ایرانی سرافراز حسرت نخورد که اگر داروئی که در فلان کشور پیشرفته مصرف می­شود را تهیه می­کردند بیمارش از دست نمی­رفت.

* نگذاشتید بیمار اورژانسی در اتاق عمل­ و بخش­های مراقبت ویژه سرگردان شود

شرافت و همتتان را پاس می­دارم که علاوه بر بیمار کرونایی نگذاشتید بیمار اورژانسی دیگری نیز در اتاق عمل­ و بخش­های مراقبت ویژه سرگردان شود و حتی یک بیمار دچار حمله قلبی و یا جوان سانحه دیده در تصادف و یا صحنه­های آسیب­رسان دیگر بدلیل اشغال تخت­های بیمارستان با بیمار مبتلا به COVID-۱۹ از خدمت باز بماند. می­دانید که شبانه ­روز در کنارتان بودم و دیدم و ستودم حماسه­ ای که خلق کردید و نگین افتخاری که بر انگشتر تاریخ ایران زمین نشاندید قبل از پایان سال با ورود اولین ویروس جهش یافته در نشستی خدمتتان گفتم که باید خود را برای مبارزه با یکی از پیچیدیده ­ترین موجودات مهاجم آماده کنیم و پس از آن نیز مکرر با مکاتبه و جلسات از راه دور شیوه مدیریت را مرور کردیم.

*درخواست کردم تا موضوع را جدی بگیرند

 اینجانب با شناختی که از قدرت سرایت، بیماریزائی و مرگ و میر ویروس جدید داشتم با مکاتبات عدیده از بخش­های مختلف درخواست کردم تا موضوع را جدی بگیرند و بتوانیم در حد امکان ویروس را در استان خوزستان زمین­گیر کنیم تقاضا کردم راهها را از مناطق آلوده به دیگر نقاط از زمین و هوا و دریا سد کنیم و نگذاریم منابع آلوده به یکی از سهمگین­‌ترین عوامل بیماری زا جابجا شوند. با وزن­ دهی ویروس جدید در سیر اپیدمیولوژیک بیماری تشدید بیماریابی در قالب طرح موفق شهید سلیمانی را ارائه نمودیم و خواستیم تا مثل سال قبل از تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۹۹ تا ۱۸/۰۱/۱۴۰۰ با ممنوعیت سفرها از شکل­گیری جمعیت سیال جلوگیری کنیم تا فرصت بیابیم:

با همراهی عزیزانمان در سازمان بسیج در قالب طرح محله محور موارد محتمل را شناسائی و شعله­ های کوچک را خاموش کنیم تا بهم نپیوندند و کشور را در عرصه پهناور گرفتار نکند.

مدت جایگزینی ویروس نجیب ­تر ووهان را با ویروس سرکش جهش یافته طولانی ­تر کنیم تا با درگیری ناگهانی چندین استان مهار مدیریت بیماری را از دست ندهیم .

به پرسنل خسته از مهار سه پیک طاقت ­فرسا فرصتی برای نفس کشیدن بدهیم.

*تخت‌های بیمارستانی را تکمیل می‌کنیم

اگر مشمول عنایت شویم منابعی برای تکمیل تخت­ های پراکنده در استان­ها که بعضاً تا ۹۵% پیشرفت دارد دریافت و آنها را آماده بهره ­برداری کنیم.

گرچه علیرغم پیگیری ­های مستمر در حداقل ۹ ماهه اخیر و قطعی شدن بعضی قراردادهای خرید واکسن و اعلام برنامه زمان­بندی حمل و تحویل آن که قرار بود قبل از عید حداقل حدود ۵/۴ میلیون دز واکسن تحویل بگیریم و به هشتصد هزار دز تقلیل یافت و این مشکل جهانی است که ۸۵% واکسن جهان را ۷ کشور مولد و صاحب تکنولوژی با ثروت سرشار تزریق می­کنند. مع ­الوصف با تلاش ­های بی وقفه برای واردات از یک سو و امید به پیوستن تولید داخل در بهار به چرخه تولید ملی و جهانی، افزایش پوشش واکسیناسیون فرصت دهد تا چرخه انتقال نیز کندتر شود.

روسای محترم دانشگاه ­ها قبل از عید بیانیه ­ای صادر کردند و در آن تقاضا شد که برای دادن این فرصت با آنها همراهی شود که بهردلیل این اتفاق نیفتاد و علاوه بر عوامل خطرزائی همچون صف­ های طولانی تهیه ارزاق عمومی، مسافرت ­ها و دورهم­آئی­ ها نیز وضعیت جدیدی برای کشور رقم زد.

عزیزان، نیک آگاه باشند که اینجانب به شیوه مکتوب و یا گفتمان آکنده از اعتراض، تقاضا و التماس هرچه باید قبل از تعطیلات منعکس کردم می دانستم که کوچکترین بی احتیاطی برای شما عزیزان چه موج سخت و طاقت فرسای دیگری خواهد آفرید که با همه امواج قبلی متفاوتست.

*پرکردن جای یکایک عزیزان بربادرفته در یاد مانده تا ابد میسر نیست

ولی یاران عزیز، همراهان گرامی، فرماندهان و سربازان سخت ترین نبرد نظام سلامت، می دانم که خسته ­اید، می دانم که دلگیر و دل­شکسته­ اید می دانم که می پرسید تا کی و چرا باید تاوان سهل ­انگاری­ها و عادی ­پنداری­ ها را با داغ جگرسوز همکاران عزیزمان بپردازیم؟ می دانم که پرکردن جای یکایک عزیزان بربادرفته در یاد مانده تا ابد میسر نیست. می­دانم که در این ایام پرالتهاب یک روز و شب آرام نداشته ­اید.

خانواده­ هایتان نیز فرسوده شده­اند و شما نیز نیک می­دانید که این سرباز کوچک نیز به عشق مردم در کنار شما چون شمع با شما گداخته و ذوب شده است. می­دانید که لحظه ای از دغدغه­ هایتان غافل نبوده است. می­دانید که در سوگ هرکدام از عزیزانمان با سوز دل گریسته است. می­دانید که جز عرق شرم ارمغانی برای این­همه ایثارتان نداشته است اما می دانید و می دانیم که راهی بجز ایستادگی در کنار این مردم و کاهش رنج و دردشان با تسلط بر این ویروس منحوس نداریم.

* می توانستیم برای فرار از این فشار سنگین دلیلی را بهانه و از زیربار شانه خالی کنیم

شاید بارها می توانستیم برای فرار از این فشار سنگین دلیلی را بهانه و از زیربار شانه خالی کنیم. مگر در شرایط آرام با خزانه پر و اعتبارات سرشار با بهانه جویی های پیاپی صحنه را ترک نکردند؟ اما عزیزان، ما بازماندگان روزهای دفاع مقدسیم، سربازان قسم خورده عزیزی هستیم که لحظه­ای در حمایت و دلجوئی و رعایت همه اصول تنهایمان نگذاشته است.

ما میراث­دار سرزمین شهیدانیم. ما ملت امام حسینیم. بی­تابی­هایمان نیز برای حفظ جان و موقعیت و آبروی خودمان نیست، ما سیاست زده و سیاست باز نیستیم، نیامده­ایم تا برایمان کف بزنند و صندلی ­های بعدی را نشانه رویم، آمده­ایم تا بسوزیم، تا فناشویم تا در پای عشق به مردم و سلامتشان جان نثار کنیم. ما اهل فرار از سختی­های پیش­رو به بهانه بی ­توجهی به تقاضاها و هشدارهای کارشناسی­مان نیستیم.

* مرگ مردم این سرزمین را ابزار سیاسی می­کنند 

آنها که کرونا و مرگ مردم این سرزمین را ابزار سیاسی می­کنند تا بتوانند ورشکستگی گذشته را شاید جبران و در ماههای پیش رو آب رفته به جوی را بازگردانند و برای فروپاشی نظام سلامت و تسلیم در مقابل بیماری شعار ترغیب به استعفای این تیم را سر می­دهند نیز بدانند که این گروه پایدارتر از آنست که فکر می­کنند و ایستاده­اند تا پایان این راه، تا متقاعد کردن دیگران به همراهی، تا عرضه زودرس واکسن ایرانی، تا مهار کامل بیماری در این سرزمین سرافراز، تا آشفته کردن خواب همه کسانی که منتظرند درماندگی این کشور را بجای سربلندی نظاره کنند.

*در اجرای پروتکل‌ها مماشات نکنید

یاران وفادار من تلاش کنید:

در اجرای پروتکل­ها و اصرار به اعمال محدودیت­ها با هیچکس مماشات نکنید. همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند، اقتصاد و امنیت مهم است اما فعلاً مدیریت کرونا از همه چیز مهم­تر است.

طولانی شدن بیماری و گسترش همه­ گیری بزرگترین آفت برای کلیه مولفه­ های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است. هرگونه بی ­توجهی را منعکس نمائید ما قسم خورده ­ایم که در حفظ سلامتی و جان مردم قصور نکنیم. مرگ یک نفر داغ همگانی ماست و نجات جان یک انسان در هر شرایطی حتی قاتل فراری نیز مسئولیت حرفه­ای و اخلاقی ماست. هرکجا جان مردم را به خطر می­اندازند با اینکه ابزار کنترل و برخورد در دست شما نیست مع­ الوصف منعکس کنید. یقیناً وجدان بیدار جامعه به نیکی قضاوت خواهد کرد.

*ادامه طرح شهید سلیمانی 

همکاری صمیمانه ما با هم پیمانان همراه در طرح شهید قاسم سلیمانی در قالب فعالیت محله محور را پس از سکون و استقرار جمعیت سیال با بازنگری ادامه می­دهیم، شیوه جدید همکاری در قالب گام پنجم در حال ابلاغ شدنست.

موج جدید همانگونه که در جلسات گذشته گفتم سنگین تر از امواج قبلی است مع ­الوصف تلاش کنید با توسعه مراکز سرپائی ۱۶ و ۲۴ ساعته و درمان موثر سرپائی با پروتکل ابلاغی جدید فشار بر بخش بستری را کم کنید. پروتکل جدید درمان سرپایی، استفاده از داروهای ضد ویروس و داروخانه­ های منتخب در اسرع وقت ابلاغ می‌شود.

 طبق مکاتبات قبلی امروز دیگر باید اکثر موارد را ویروس انگلیسی فرض کنید نگرانی از ویروس­‌های موتاسیون یافته جدید مطرح است. لذا نمونه­برداری و ارسال طبق پروتکلی که معاون محترم تحقیقات و فناوری و همچنین معاون محترم بهداشتی اعلام می‌­نمایند جهت رصد موارد موتاسیون یافته احتمالی از سراسر کشور ضروریست.

* کمبودهای داروئی سریعاً منعکس شود

سریعاً در مورد بخش‌­های بستری حتی‌­الامکان همانگونه که قبلاً ابلاغ شد با لغو موارد غیر اورژانسی، اکثر بخش­ ها را برای بیماران کووید آماده کنید. هرگونه نقص سیستم اکسیژن ­رسانی و کمبودهای داروئی سریعاً منعکس شود.

 ضمن آنکه با استفاده از تجربه گرانقیمت یکساله گذشته انتقال تجربیات بیمارستان های مرجع می­تواند به کاهش مرگ و میرها کمک کند که معاون محترم درمان در این راستا فعالیت خوبی را دنبال می کنند. امیدوارم از این تجارت ارزنده بیشتر بهره­مند شویم.

 سریعاً در مورد راه­ اندازی تخت­ های قابل بهره ­برداری، برآورد هزینه و اعلام نمائید. امیدوارم با پشتیبانی رئیس جمهور محترم بتوانیم هرچه زودتر این مجموعه­ ها را به تخت­ های موجود اضافه کنیم تا دوستان اضطراب کمبود تخت نداشته باشند. این افتخار که تاکنون بیماری در طول اپیدمی پشت درب بیمارستانی سرگردان نشده در این مرحله و مراحل احتمالی آتی نیز نباید مورد تردید قرار گیرد.

 درمورد بکارگیری نیروهای جدید که آزمون استخدامی آنها برگزار شده معاون محترم توسعه مدیریت و منابع و همچنین دانشگاه ها تلاش کنند تا در اسرع وقت بکارگیری شوند. شاید  گوشه ­ای از نیازهای پرسنلی برآورده گردد و بار کمتری به دیگر همکاران منتقل شود.

 کمک ­های مومنانه و مساعدت سازمان­ های مردم نهاد و خیرین سلامت بسیار کارساز بود. در این مرحله نیز استفاده از ظرفیت کلیه امکانات مردمی ادامه راه را هموارتر و پیمایش سختی­ ها را میسرتر خواهد کرد. امیدمان به لطف الهی و به همراهی و دعای خیر پاک نفسانی ست که تاکنون مشمول عنایت مستمرشان بوده‌­ایم.»

منبع بیانیه وزیر بهداشت: فارس

تلگرام
اینستاگرام
توییتر

با عرض سلام و ارادت خدمت بزرگواران ایثارگر کشور و خانم دکتر نام آور
آخر از کی بنالیم ؟ از چی بنالیم ؟ از زمان موج قبلی خود بنده حقیر ، در بهمن سال گذشته 99 دو بار خدمت مسئولان متولی ، در همین سایت فاش نیوز، ابراز نگرانی جدی کردیم و از آنان خواستیم فرصت ها را به هدر ندهند ، آخر چه شد ؟
اکنون درگیر موج چهارم همه گیری ویروس سویه بریتانیائی شده ایم ، حالا پیدا کردن مقصر چه سودی دارد ؟ مقصر اصلی همه ما هستیم ، من ! شما ! دیگران ! نام ببرم ، بی پرده ، مردمی که فکر کردند مرگ فقط شامل همسایه است ! ماشین ها را پر کردن زدن به جاده ! کل خانواده ، به یک و یک اقوام خود رفتند عید دیدنی ، خاله ، عمو ، دائی و ... با کل خانواده سفره های بزرگ انداختند و پس از اینکه سیر شدند ، طبق نظر کادر پزشکی بیمارستان ها ، خانوادگی بستری شدند ! چرا حاشا کنیم ؟ مگر دروغ است ؟
مگر همین پلیس راه اعلام نکرد تردد به شهرهای قرمز یک میلیون ، شهرهای نارنجی نیم میلیون جریمه ؟ یعنی پول بریزید به حساب خزانه دولت ، ویروس را پیشکش ، عیدی کنید !
آقای نمکی از چه می نالد ؟ گویا نگرانی ایشان از بساط مدیران وزارت بهداشت ، از بساط اپیدمی ویروس در میان مردم بیشتر است ، آقای وزیر شما که بقول خودتان نسبت به این شرایط نگرانی و دغدغه داشتید و یادمان نرفته مردم را به حضرت عباس قسم دادید ، حالا سویه برزیلی وارد کشور شود چه می شود ؟ ما اظهار نظر نمی کنیم ، چون تخصصی نداریم ، اما آقای وزیر شما سوگند پزشکی یاد کرده اید ، که جان بیمار شما الویت اول شرافت کاری تان است ! ما نه سر پیازیم ، نه ته پیاز ، آخرش یک سویه این ویروسی که نه سیاست می داند ، نه دیانت و فقیر و غنی هم ندارد ، ما را کله پا می کند ، نهایتا" در تاریخ چنین یاد می شود : در عید سال 1400 ایرانی ها وزیر بهداشتی در راس کار بود ، که فقط دغدغه داشت و به مردم خسته از فقر اقتصادی و سیاسی ، قسم و هشدار داد ، ولی خودش هم می دانست این مردم ، بیشتر از این شرایط ، طاقت نداشتند و خودشان را به قضاء و قدر سپردند ، چون این آقای وزیر هم نمی دانست یا نمی خواست بداند ...
با پوزش آقای وزیر ، اینجا حرف زدن مالیات ندارد و یه حرفی زدیم ، به دل نگیر!!
والسلام
چرا برای همه جانبازان ۷۰ درصد با هرنوع ضایعه ایی اقدام به تزریق واکسن نمی کنند، دودست قطع، یک دست قطع بایک پا نقص، دو پا نقص و......... چه ارتزی باشه یا پروتزی باشه لطفا اقدام کنید، شما هنوز بعد گذشت ۳۳ سال از جنگ نمی دانید جانبازان ۷۰درصد بهار ضایعه ایی چقدر مشکل دارند اقدام کنید ای از خدا خبرا، ای با مذهبیها واکسن بزنیدزودتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi