شناسه خبر : 85751
چهارشنبه 14 مهر 1400 , 11:00
اشتراک گذاری در :
عکس روز

دیگر بس است؛ به جانبازان خودرو ندهید!

از مسئولین خصوصاً ریاست محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران درخواست داریم که پیش از اقدام و عمل به قوانین و طرح ها، از رسانه ای کردن مطالب خودداری کنند...

فاش نیوز - چند سالی است که موضوع خودرو جانبازان میان مسئولین دست به دست می چرخد. نیاز جانبازان دارای مشکل حرکتی به خودروی شخصی ضرورتی انکار ناپذیر است؛ زیرا نظر به مناسب نبودن زیرساخت های حمل و نقل و ترافیک و وسایل حمل و نقل عمومی (اتوبوس، تاکسی و مترو و...)، برای جانبازان دارای مشکل حرکتی، این گروه از جانبازان ملزم به استفاده از وسیله نقلیه شخصی خود می باشند.

علاوه بر محرومیت جانبازان حرکتی از وسائط حمل و نقل عمومی، آنها از یارانه های پرداختی دولت به این بخش نیز بی بهره اند.
 این امر موجب شده که قانون‌گذار در ادوار و قوانین مختلف، ازجمله قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، طرح واگذاری خودرو مناسب به جانبازان را پیش بینی نماید.

در ماده 45 این قانون که برای اولین بار در سال ۹۱ به تصویب رسید و در اصلاحیه های بعدی نیز تکرار شده است آمده:
(دولت مکلف است سالانه اعتبار و تسهیلات لازم را به منظور تهیه خودرو مناسب برای کلیه جانبازان پنجاه درصد (۵۰%) و بالاتر و آن تعداد از جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) الی چهل و نه درصد (۴۹%) که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد از نظر جسمی محدودیت حرکتی دارند، پیش‌بینی نماید.)

در تبصره 2 این ماده آمده:
( آیین‌نامه چگونگی واگذاری، میزان تسهیلات، کارمزد و میزان کمک بلاعوض توسط بنیاد و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.)

چنانچه از سال تصویب قانون مذکور در سال 91 به مرور به مفاد این ماده 45 قانون عمل می شد، اکنون با انباشتی از مطالبات مواجه نبودیم. لکن تعلل در اجرای این قانون از سوی دولت ها و عدم تهیه آیین نامه توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، موجب شده که نیاز به خودروی مشمولین انباشته و به کلافی سردرگم تبدیل گردد.

 علاوه بر ماده قانونی مذکور، با تلاش برخی از گروه های جانبازی (انجمن جانبازان نخاعی) در دولت دوازدهم  و با ملاقات با معاون اول رئیس جمهور وقت، موضوع مورد پیگیری قرار گرفت؛ که ایشان دستور اقدام به تحویل خودرو به جانبازان ویژه را در سال 96 صادر نمودند.
 لکن گرچه جلسات مکرر میان انجمن و نمایندگان معرفی شده از سوی نهاد ریاست جمهوری برگزار گردید، اما مع‌الاسف  تا سال ۱۳۹۹ دستور ایشان نیز اجرایی نشد.
 در سال 1399 یکی از نمایندگان مجلس طرح واگذاری خودروی داخلی، با اقساط پنج ساله را مطرح نمود؛ که سرنوشت این طرح نیز به سرنوشت ماده ۴۵ و دستور معاون اول رئیس جمهور دچار شد.
متعاقب آن، مجددا در سال 1399 توسط ریاست وقت بنیاد شهید و امور ایثارگران، طرح واگذاری خودرو از طریق مناطق آزاد مطرح گردید؛ که این طرح نیز ابتر و بی نتیجه ماند.
 همانطور که گفته شد، تا کنون ۴ قانون و یا دستورالعمل برای واگذاری خودرو به جانبازان وضع شده، که هیچ یک از آن ها به نتیجه نرسیده است، در حالیکه تصور عمومی آن است که جانبازان به کرات خودرو دریافت نموده اند.
 در دیدار گروهی از جانبازان با ریاست کنونی بنیاد شهید و امور ایثارگران، جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی، یادآوری گردید که رسانه ای شدن  پی در پی خودرو جانبازان بازتاب خوبی در جامعه ندارد و اثر سوء در نگاه مردم نسبت به جامعه ایثارگری خواهد داشت.
لکن متاسفانه مشاهده گردید که ایشان نیز چندی پیش در مصاحبه ای با اذعان به فرسودگی خودروهای در اختیار جانبازان ویژه، مجدد طرح ۵۰۰۰ خودروی مناطق آزاد را مطرح نمودند و بلافاصله بیان داشتند این طرح نیاز به مصوبه دولت دارد و همچنین بلافاصله آقای فاطمی امین، وزیر صنایع که در معیت ایشان بودند، بیان نمودند که شاید از طریق خودروهای داخلی بتوان جوابگوی نیاز جانبازان بود.
 این دوگانگی در مواضع، علاوه بر آن که حاکی از بلاتکلیفی مسئولین ارشد بنیاد و کشور برای حل  مشکل خودروی جانبازان است، این شائبه را در جامعه بوجود می آورد که این پنجمین خودرویی است که به جانبازان تحویل می شود.
لذا از مسئولین خصوصاً ریاست محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران درخواست داریم که پیش از اقدام و عمل به قوانین و طرح ها، از رسانه ای کردن مطالب خودداری کنند.

| حسن ابوطالبی

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
طرح شعاری و خیالی واردات خودرو از مناطق آزاد تجاری توسط جانبازان و یا برای جانبازان ؟ یا فقط به اسم جانبازان و به کام دیگران ؟ بنده که از جزئیات و شرایط آن بی خبرم ، اما آیا جانبازان توانایی مالی برای خرید و پرداخت آن را دارند ؟ و اصولاً چرا جانبازان را درگیر اموری می کنید که برای دیگران رانت ایجاد کند ؟ منظورم واسطه ها و دلالان و فرصت طلب ها و سودجویانی است که در کمین سوء استفاده از تصویب قوانین به نفع خود هستند ( چه دولتی ها و چه خصوصی ها) . اگر مسئولین در نیت خود صادق هستند اکثر جانبازان به خودروهای تولید ملی که دارای کیفیت و شرایط مناسب باشد هم راضی اند و راضی به زحمت افتادن مقامات دلسوز برای وارد کردن خودرو خارجی نیستیم . البته اگر هدفشان تبلیغ برای خود و جوسازی علیه جامعه ایثارگران نباشد و تازه یکی باید پیدا بشه تا ذهنیت و افکار منفی علیه جانبازان را در ذهن کج فهم بعضی ها در رسانه ها و جامعه خنثی کنه! لطفاً از دستورات شعاری پرهیز کنید و بهترین و ساده ترین راه ممکن برای تحویل خودرو به جانبازان را اجرا کنید، البته اگر مقامات و خودروسازها فکر نکنن که از کیسه خلیفه می بخشند .
با سلام؛
جناب آقای دکتر قاضی زاده، شما که خودتان از جانبازان این مملکت هستید و نسبت نیش و کنایه ای که به جانبازان می زنند آگاهید، پس انتظار نداشتیم برادر !
هنوز( نه به دار هست و نه به بار ) چرا باید کاری را که انجام ش نا معلوم هست باید این چنین رسانه شود که عده ای معلوم الحال به این بهانه یک طرفه به جانبازان تهمت و افترا بزنند ؛
یک سایت می نویسد خرید و فروش حواله خودرو جانبازان، دیگر می نویسد جانبازان پول این چنین خودروهایی را ندارند یکی می گوید فلان و بهمان ...
چرا آقای دکتر؟
ریاست بنیاد عوض شده ..مسولان مرتبط با خودرو در بنیاد عوض نشده اونا باید عوض شود که پیگیر نیستند .شاید ......
از طلا گشتن پشیمان گشته ایم ، لطف کرده ما را مس کنید ...!
باورکنیدنزد دوستان.اشنایان واقوام بی عرضه
ونزداجتماع رانتخوارشناخته شده ایم. یک به یک درحال رفتنیم.نمانده فرصتی به اخرخط.این اینده مبهم را برایمان بیش ازاین جهنم نکنید.انتظاری دیگرازهیچ مسئولی نیست.
ایا توقع زیادی است درخواست خودروداخلی باقیمت ازاد به ان دسته ازجانبازان بامشکل تردد منهای شروط کارخانه که یکی ازشروط عدم بنام بودن خودرواست.انهم خودرویی که هم اکنون دستکم عمرش بیش ازده سال یاکمترویابیشتراست ونگهداری این نوع خودروبرای اندسته ازجانبازان مشکل مضاعفی درپی دارد
والله نداده تا الان چند بار به من گفتن خوشبحالتون و چند نفرم پیشنهاد خرید سهمیه را دادند و ما خودمان در حسرت سوار شدن یه ماشین درست حسابی مانده ایم
سلام
خودرو مال خودمانه بنده جانباز 50درصد هستم یک پلاک دادند همه جا جریمه می شیم محل پلاک رو افراد عادی می زنند وپلیس هیچ اقدامی نمی کند حتی چندبا جا نبوده بغل تابلو پارک نموده ام عوض خدرو پارک شده عادی ماشین بنده را جریمه کردند به مامور اعتراض کردم گفت به من مربوط نیست با با جمع کنید به معلولین دادن گرچه حق ایشان است اما امتیاز این پلاک چیه
باسلام آش نخورده و دهن سوخته برادران نمایندگان مجلس شما که عرضه مجاب کردن ایران خودرو و سایپا رو ندارید چرا توی بوق و کرنا میکنید خجالت بکشید با آبروی ما بازی نکنید الله اعلم شاید با اسم ما بازی میکنید تا برای خودتون کاری کنید
سلام چرابنیادچیزیکه نمیده این همه تبلیع میکند.من درسال۶۳قطع عضوشدم که درسال۸۴منت کذاشتن ماشین آردی که رودستشان مانده بودبه مادادن کفتیم ماشین مابایددنده اتوماتیک باشه که توکواهینامه ماقیدشدنمی توانیم سوارشویم.کوش نکردن.فقط مئخواستن ازسرشان ردکنندحالامیکیم پیرشدیم نمی توانیم باوسیله عمومی سخت است.هیچکه جواب نمیداه.بنده که دستم قطع شده بودچهاربارباهمین وضع رفتم جبهه بردن.ولی حالامیکن.بهت ماشین دادیم.این است حق ماتاسال۷۴که حقوق مستمری میدادندچرامعوقه هارانمیدن.کی بایدجوابکوباشد.فقط یاددارن تورسانهاتبلیقات کنند
با سلام
غریب چند سال است که وسیله نقلیه نتونستم تهیه یا خریداری نمایم از بنیاد هیچ کمکی نیز انجام نگرفته و
پزشکان تردد مرا با موتورسیکت ممنوع کرده ....
بااین مافیایی که در دو خودرو سار بر سر کار هستند
هیچ مشگلی وگره ای از ما جانبازان حل نخواهد شد
تورخدافکری ب حال جریمه هاکنید هرجامیرویم تا پلاک رومیبینند جریمه میکنند جانباز 70 درصدم پنج ملیون خلافی دارم
درهمین سایت روزهای اول ازجناب آقای دکترقاضی زاده هاشمی خواهش کردیم که اگرمنتظردولت مردان باشنداینهابرای جانبازان کاری انجام نمیدن چون سالهای گذشته دیدیم کارهای اینهارااگر کاری انجام میشداین حال روززندگی من جانباز نبودکه هنوزسرپنا هی ندارم مرحوم شهیدی نزدیک۷سال ریس بنیادشهید وامورایثا رگران بودندجسارت نباشه خدمت روح ایشان چون دست شان از این دنیاکوتاست هیچ حرفی کاری برای مان صورت نگرفت حالا جریان چه بودبحرحال پیرمردبودازش کلایه نداریم خدابیامرزدش روحش شاداماآقای اوحدی اومدندخودشان ازآزادگان هشت سال دفاع مقدس بودندچندین باردرهمین سایت نوشتیم براش که از شعارپرهیزکنند اگر نمیتوانند ازعهده این مسعولیت برآیدلطفآقبول نفرمایندبه اجبارکه کسی راواردعمل نمیکنندتامن طالب یک چیزی نباشم بهم نمیدن ایشان آمدندولی نیامده رفتند واما سرآخرایشون رفتندوباکلی حرف حدیث پشت سر ایشان حال آقای دکترقاضی زاده وقتی مجلس رهاکردندبفرموده خودشان امدندبه این دست پادادگان خدمت کنند۱۴سال نماینده بودندوچندین سال دربنیادو دیگرادارات مشغول خدمت بودنداین دولت مردان راهم بهترماها ودیگران میشناسندهمشون چه نمایندگان وچه دولت موقع آمدن باشعارهای آنچنانی آمدندمیدان امابرعکس یک سری افرادی رابا خودآوردندکه... وبچه های خودرابه نون نوارسوندندودهن مردم رابا شعار پرکردند با کلمه شهیدوجانبازا ن گفتن هاشون بله ملت هم فکرمیکند تمام دارایهای کشورهزینه جانبازان می شوداین هم وضع زندگی ماهاست که ۸ماگرو۹هست حال سوالم از آقای دکتر این است که اموال این بنیادبرای چه نگهداشتندبفروشندبدن به جانبازان مشکلاتشان حل بشه حالااستان دیگرخبری ندارم ولی دراین استان گیلان ماآنچه بچشم میخوردملک املاک بنیاداست یااین ملک املاک راتقسیم کنندبین جانبازان یااینکه بفروشندبدن به جانبازان بگن این پول برویدبرای خودمسکن خودروتهیه کنید به والله قسم اینقدراموال دارایی بلاتکلیف به مالکیت بنیادشهیددر ایران رهاشده مدیران کل دارن اجاره میدن اصلامعلوم نیست این پولهادرکجاخرج میشه به کی میدن این دردماراکشت بنده همین دیشب برای دوقلم دارویکی لیورگل ۱۴۰میلیبودبرای کبدم ودیگری قرص فشارآتنولول ۵۰که ۳ساعت انتظارکشیدم سرآخرگفتندبیمه تاییدقرص لیورگل شماراگفتم آقادکتربرام ۳۰تا تک دونه نوشتندبرا کبدم آزمایش دادم کبدم گرید۲هست داروخانه گناهی نداره بیمه تآییدنکردآخرآزادخریدم نکرد،برمیگردیم به اون ماجراحضرت امام راحل بالاترین وصیت ایشان این بودکه نگذاریداین پیشکسوتان جهادشهادت درپیچ خم زندگی روزمره خودبفراموشی سپرده شوند ومقام معظم رهبری هم درسال چندبار به آسایشگاهای جانبازان سر میزنند ازحال و احول آنهاجویامیشونداما مسئولین بنیادشهیدامور ایثارگران تمامآ گزارش کذب به محضرحضرت آقامی رسونندشرم وحیانمیزاره که جانبازان خدمت حضرت آقا بگن آنچه که حضرتعا لی دستورمیفرماییدهیچکدام بدرستی عملی نمیشودفقط پیش شمابله قربان می گویندواین جانبازان هم میترسن اون روزنه هم باطل بشه،سوال بعدی بنده از آقای دکتراین است وقعآاگرقولهای ایشان جنبه شعاری داردمثل گذشتگان،خواهشی داریم لطفاجای خودسنگین بنشیندهیچ وعده و وعیدبه این بیچارگان ندهندچون دردجسمی یک طرف ازطرف دیگر انتظارکشیدن خیلی واقعابرامون سخته اجازه بفرماینددرآتش خودبسوزیم تااین چندصباح عمری که باقی مانده بدون انتظارو بدون فکرتموم بشه واقعاجانبازان دیگه خسته شدنداینقدرانتظار کشیدیم واقعآدیگه طاقتی برامون باقی نموندخواهشا یک کلام جواب نه بفرماییدماهاهم دیگه به بچه هامون وعدهای سر خرمن ندهیم و اماخیرواقعآآقای دکترازته دل میخواهندبرای جانبازان کاری انجام بدن آستین بالاوجلوی سنگ اندازان بدون هیچ ترس واهمه ایستادگی کنندهرمسئولی از خدمت به جانبازان کوتاهی کنندجانبازان را فراخوان کنندبفرمایندفلانی در فلان وزارت خانه سنگ اندازی میکنداون موقع جانبازان میدانند چکاربایدبکنند باید قوی عمل کردتاموفقیت حاصل گردد،وسلام علیکم ورحمت الله
ابروی جانبازان را بردن مسئولین بنیاد بی کفایت نالایق هستن کدام قانون را تا حالا اجرا کردن
سلام فقط ازباب ادب، مسئولین هرچنددیگه مسئولی باقی نمانده وهمه شده اندرییس وخب حب ریاست می‌طلبد که زیردستان اطاعت کنندودوروبری های بادمجان دورقاب بهبه وچهچه کنندشایدرییس راخوش آمدوچندده میلیونی آخرهرماه بحساب پاچه خوران واریزشود، درخاتمه هرکس درهرلباس ودرهرمنصبی به جانبازان که به فرموده رهبرمعظم که بارها فرموده اند همه از جنگ فارغ شده اند الا جانبازان و خانواده هایشان، خدمت میکنندوالبته درقبال خدمتشان اجرتشان را دریافت می‌کنند بااین حال خداوند حفظ شان فرمایدوآنان که در هرلباس ومنصبی خیانت میکنندخداوندلعنتشان کندکه شک داریم خائنین به خدا ایمان و به روز رستاخيز اعتقادی داشته باشند که اگرمیداشتند الان حال وضع مظلوترین قشر جامعه هدف یعنی جانبازان این نبود، لعن ونفرین جانبازان بدرقه راهتان وتوشه آخرتتان
مااز بنیاد هیچ انتظاری نداریم زیرا همش الکی است پدر جانباز55درصد وازاده ما باقطع عضو وبسیجی،ازکارافتاده کلی بنیاد بود تا به رحمت خدا رفت حقوقش از بنیاد قطع شد با انکه مادر ما مستاجر است حالا وعده های الکی جای خود وپدرما به کلی فراموش شد
سلام من هم با کامنت بالا موافق هستم ماشین خارجی می‌خواهیم چکار مگر همه مردم ایران ماشین خارجی سوار می‌شوند ما ایرانی هستیم همون ماشین ایرانی رو بهمون بدید ماشین به قیمت دولتی بدون قرعه کشی بدید قسطی هم نمی‌خواهیم خودمان ماشین قراضه امان را میفروشیم بقیه اش را خودمان وام میگیریم نقد پرداخت می‌کنیم
سلام و عرض ادب و احترام، عرض شود به خدمت ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران وتمامی پرسنل آن سازمان یانهاد یا هرچی میخواین اسم روش بذارین لطفاً این آخرعمری ماجانبازان را اذیت نکنید خواهشاً پاداش پایان خدمت وطلب ذخیره مرخصی جانبازان حالت اشتغال، خودرو، فرزندان جانبازان70 درصد همچون فرزندان شهداء بطورمساوی ازمزایا وامکانات بهره مند شوند چراکه شهداء قربونشون بشم رفتند وراحت شدند واین ماجانبازان هستیم که بارها مقام معظم رهبری فرموده اند همه از جنگ فارغ شده اند الا جانبازان و خانواده هایشان باورکنید هرروز، هرساعت میمیریم ودراین میان همسر و فرزندانمان هم اذیت میشن، اگردرخواست های بحق وقانونی امان را جامه عمل پوشانده که هیچ البته هنوز بسیاری از مشگلات جانبازان لاینحل باقی مانده خوب شمارا بخیروماروبه سلامت ولی اگرندادین وهی وعده سرخرمن دادین ازته قلبمان ازخالق همه هستی دعا میکنیم که به روز ماجانبازان بیفتین فکر کردین هربلای سرمان درٱورده بی اجرمیمانداجرتان همان زجرودردهای چندین ساله جانبازان امیدواریم دراسرع وقت حق و حقوق حقه قانونی امان را پرداخت کنیدوالا ازخالق همه هستی ازش میخواهیم دراسرع وقت شماها بله همین شما ها که فقط شعار داده ولی عملی در کارتان نبوده وچنان هم دربوق وکرنا کرده اید که نه تنها گوش زمینیان که گوش افلاکیان را هم کر کرده اید، خدایا بار پروردگارا ماکه جز توپناهی نداشته وجزتوهم امیدی نداشته بیاودرد بی دست وپایی را نابینایی را نصیب وروزیشان بگردان آنوقت شاید بفهمند ماچه ها که نکشیده ایم هرچند میلیاردرن تونازونعمت زندگی می‌کنند ولی بارخدایا دردشان را آتشی کن، پروردگارا توخود میدانی که ماحتی برای دشمنمان جزسلامتی چیزدیگری درخواست نکرده ایم ولی توخودشاهدی همین حضرات که در راس نشسته اندوبرای هم پسته مغزمیکنندوبه اصطلاح خودراهموطن میدانند ببین باهموطنانی که بخاطرهمین مردم سلامتی اشان را از دست داده اند وافرادی هم باواسطه بی واسطه نمیدانم هرچه هست درحال حاضر برای ماجانبازان جزبردن آبرویمان چه کرده اند، بارخدایا علی رغم میل باطنیمان ازتویگانه بی همتا میخواهیم که اسیر و زمینگیرشان کنی
سلام جانباز 70 درصد هستم پول پرداخت دارو را نمیدن تا برسه خودرو، آخه اینجا ایرانه وایرانه ایران
چی میگی ؟؟؟؟؟؟؟
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسمطب تغذیه و رژیم درمانیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi