شناسه خبر : 87019
چهارشنبه 10 آذر 1400 , 09:05
اشتراک گذاری در :
عکس روز

رونمایی از مستند "۳۶۰ درجه محاصره"

«آمرلی» شهری کوچک و معمولی در شمال عراق است که مردمش در زمان حمله داعش ۸۳ روز در محاصره مرگ بودند، از هیچ‌کس برای نجاتشان کاری برنمی‌آمد تا اینکه ...

مراسم رونمایی از مستند «360 درجه محاصره» به کارگردانی «حامد هادیان» صبح امروز در ساختمان مکتب شهید سلیمانی برگزار شد.

این فیلم مستند روایتی متفاوت از شکست حصر شهر «آمرلی» در عراق است که با فرماندهی مستقیم شهید سلیمانی انجام شد. این شهر که پس از سقوط موصل و تکریت به محاصره 360 درجه‌ای درآمده بود با مقاومت مردم این شهر همراه می‌شود. در نهایت شهید سلیمانی پس از برنامه‌ریزی نزدیک به 3 ماه عملیاتی را در آن منطقه به انجام می‌رساند و شهر را از دست داعشی‌ها آزاد می‌کند.

در این جلسه، حامد هادیان صحبت کرد و گفت: قبل از شهادت شهید سلیمانی تولید کار کردن درباره ایشان با سختی‌ها و محدودیت‌هایی روبه‌رو بود اما زمانی که ایشان به شهادت رسید، همراه با یکی از دوستان تصمیم گرفتیم کاری برای ایشان انجام بدهیم. همراه با «حامد حزباوی» به عراق رفتیم و چند اتفاق اصلی مثل آمرلی، سوریه و... را دنبال کردیم؛ با این حال آمرلی اولین جایی بود که رفتیم و همان‌جا هم ماندیم.

وی ادامه داد: برای تولید این مستند 2 بار سفر رفتیم. در ابتدا کار شخصی بود اما مکتب شهید سلیمانی از ما حمایت کرد و یک سفر دیگر رفتیم. بنابراین نزدیک به 2 ماه تصویربرداری داشتیم.

کارگردان مستند «360 درجه محاصره» درباره ویژگی‌های عملیات در شهر آمرلی گفت: این عملیات، اولین عملیاتی است که فرماندهی‌اش مستقیماً با خود شهید سلیمانی بود. علاوه بر این، تا پیش از این عملیات، شهید سلیمانی هیچ‌گاه فرمانده تمام نیروهای عراقی نبود و آمرلی اولین جایی است که خود حاج قاسم فرماندهی مستقیم عملیات را برعهده می‌گیرد. در این عملیات، برای اولین بار، همه گروه‌های عراقی زیرنظر یک نفر آمدند. همچنین در این عملیات اولین شکست داعشی‌ها رخ می‌دهد.

هادیان بیان داشت: عملیات آمرلی در شرایطی رخ می‌دهد که شمال غرب عراق سقوط کرده و تنها منطقه کردستان عراق باقی مانده بود. علاوه بر این، تا پیش از این، داعشی‌ها شیعیان عراق را به طرز بدی می‌کشتند و دولت عراق نیز به این علت که بیشتر تمرکز خود را معطوف به حفظ پایتخت کرده بود، توجهی به حفظ شهرهای کوچک‌تر مانند آمرلی نداشت. شهید سلیمانی تصمیم می‌گیرد که شهر را آزاد کند. استدلال او این است که این عملیات فقط نظامی نبوده و اولین هدفش این است که جان انسان‌های تحت محاصره را آزاد کند. آماده‌سازی شرایط و پشتیبانی این عملیات 2-3 ماه طول می‌کشد اما خود عملیات یک روزه است و پیروزی حاصل می‌شود.

این مستندساز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از اتفاقات اصلی در این مستند نوع ورود حاج قاسم به شهر است. وقتی شهر آمرلی محاصره 360 درجه است، ایشان با بالگرد وارد می‌شود. این موضوع در حالی است که داعشی‌ها بالگردها را می‌زدند و هلی‌کوپترها برای ریختن آذوقه از فاصله بالا حرکت می‌کردند.

هادیان تأکید کرد: پیش از این، درباره آمرلی مستندهایی ساخته شده است اما حاج قاسم در هیچ کدام از آنها حضور نداشت و این موضوع به دلیل ملاحظات بود. حتی اشاره نمی‌کردند که چه کسی شهر را آزاد کرده است. باید دقت داشت که مردم شهر آمرلی ترکمان شیعه هستند. یعنی نه کُردند و نه عرب.

کارگردان مستند «360 درجه محاصره» با اشاره به نوآوری‌های جدید در این فیلم مستند گفت: دسترسی به بسیاری از افرادی که در این فیلم حضور دارند، بسیار سخت بود. حتی بسیاری از آنان، برای اولین بار مقابل دوربین آمدند. برای مثال «ابوفدک» که اکنون جایگزین ابومهدی المهندس است، تاکنون اصلاً مصاحبه نکرده بود اما خوشبختانه توانستیم با او حرف بزنیم. آرشیوهایی هم که در این فیلم به کار رفته است، دست اول است. این مستند اکنون در مرحله اصلاح رنگ و نور است و احتمالاً روز جمعه از تلویزیون پخش می‌شود.

هادیان در بخش دیگری از این جلسه درباره توصیف خود از ورود به شهر گفت: هنوز چهلم شهید نشده بود که ما وارد شهر آمرلی شدیم و در آن زمان وضعیت خوبی در شهر حاکم نبود و در بین نیروهای عراقی به هم ریختگی وجود داشت. مردم منطقه که از شیعیان ترکمان‌اند در ساخت این فیلم بسیار به ما کمک کردند. جالب است بدانید که این عملیات باعث شد تا فضا در این شهر عوض شود و حاج قاسم 2 تیپ عملیاتی را با استفاده از همین مردم در این شهر تأسیس می‌کند.

وی با اشاره به پایان‌بندی این فیلم مستند گفت: در پایان این مستند دست‌نوشته‌های حاج قاسم درباره عملیات آمرلی را می‌بینیم. ایشان همواره خاطرات روزهای مختلف را می‌نوشته است و مکتب حاج قاسم خاطرات مربوط به این عملیات را در اختیار ما گذاشت. باید بگویم که قرار است فایل کامل مصاحبه با افراد مختلف که در این مستند بخش‌هایی از آنها استفاده شده است، به شکل یک کتاب منتشر شود. یکی از بزرگترین چالش‌های ما در ساخت این فیلم این بود که همه دوست داشتند خود را قهرمان نشان بدهند و بسیاری از روایت‌ها از حضور حاج قاسم در این عملیات، اغراق‌آمیز بود، با این حال می‌توانم بگویم که این مستند تا 90 درصد نزدیک به واقعیت است.

هادیان در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره لزوم پخش این مستند از رسانه‌های خارجی‌زبان گفت: پس از پخش مستند از تلویزیون، به دنبال پخش آن از رسانه‌های خارجی عرب‌زبان منطقه خواهیم بود. با تعدادی از این شبکه‌ها صحبت کرده‌ایم که چون قطعی نشده است فعلاً نمی‌توانم نام آنان را اعلام کنم.

وی همچنین درباره آرشیوهای استفاده شده در این فیلم مستند گفت: این عملیات، جزء معدود عملیات‌هایی است که عکس و فیلم از آن زیاد وجود دارد. ما این تصاویر را پیدا و در فیلم منتشر کردیم. 20 درصد این فیلم آرشیو است.

«کمیل کریمی»، طراح پوستر این مستند دیگر سخنران این جلسه بود. او گفت: این پوستر دارای چند بخش است و چند وظیفه اساسی را برعهده دارد. باید بگویم که بخش لوگوتایپ آن توسط آقای «محمد روح‌الامین» طراحی شده است و بنده تصویرسازی دیجیتال آن را برعهده داشتم. در بخشی از آن حاج قاسم را می‌بینیم که به زمین نگاه می‌کند، در حالی که پارچه سبز رنگی به دستش بسته شده است. نمونه این عکس را در یکی از صحنه‌های فیلم می‌بینیم.

براساس این گزارش، حامد حزباوی تصویربردار این مستند است و کمیل کریمی پوستر آن را طراحی کرده است. علاوه بر این، طراحی نشان این مستند نیز توسط محمد روح‌الامین انجام شده است.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریتزریق ژل و بوتاکسفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi