شناسه خبر : 87060
شنبه 13 آذر 1400 , 09:27
اشتراک گذاری در :
عکس روز

امام خامنه‌ای درایلام، چند روز قبل از «آغاز جنگ»

اختصاصی|حکایتی از حضور امام خامنه‌ای چند روز قبل از «آغاز جنگ تحمیلی» در ایلام+ عکس

حضور امام خامنه‌ای باعث شد تا روز بعد، یعنی مورخه ۲۲/۶/۱۳۵۹ راس ساعت ۸ صبح، نیروهای مدافع به مواضع دشمن که بر روی ارتفاعات میمک استقرار داشت، حمله کنند.

 پس از حاکمیت حزب بعث در عراق، میان این کشور و ایران اختلافات و درگیرهای مرزی افزایش یافت. با انعقاد قرارداد 1975 الجزایر بین دو کشور تاحدودی از میزان این درگیری ها کاسته شد.

پس از پیروزی انقلاب و به  دنبال آن گسست عمیق بین آمریکا و ایران، رهبران حزب بعث تصور کردند با استفاده از این فرصت طلایی  می توانند قرارداد الجزایر را فسخ و حاکمیت خود را بر منطقه جنوبی ایران ازجمله خوزستان و آب های اروندرود اعلام کنند.

ازاین رو، دولت بعث عراق تهاجمی سراسری به ایران آغاز کرد. در طول نوار مرزی ایران و عراق، استان ایلام در قلب جبهۀ میانی قرار گرفته است و بیشترین طول  مرزی را ( 425کیلومتر) در غرب کشور با عراق دارد. این استان به  دلیل داشتن منابع عظیم نفت و گاز و نیز دشت های پهناور و حاصلخیز کشاورزی همواره موجب طمع همسایه غربی بوده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش بعث عراق طی  18 ماه، فعالیت‌ها و اقدامات گسترده‌ای را در شهرها و نوار مرزی غربی ایران به ویژه استان ایلام انجام داد تا مقدمات  را فراهم کند. در نخستین گام، اداره استخبارات عراق با استفاده از ستون پنجم خود، اطلاعات لازم را برای حمله سراسری جمع آوری کرد. پس از آن به تحرکات و تجاوزهایی در نوار مرزی دست زد. این اقدامات، اولین جرقه های منازعات مرزی با هدف فراهم کردن زمینه های شروع جنگ گسترده علیه ایران بود. استان ایلام تنها استانی بود که هم هدف تهاجم زمینی دو سپاه عراق (سپاهی از رودخانه تلخاب تا رودخانه چنگوله و سپاه دیگر از رودخانه چنگوله تا دهانه فاو) و هم هدف تهاجم هوایی پایگاه‌های کوت و بغداد قرار گرفت.

* حضور اولین شخصیت کشوری در محور پدافندی و دفاعی میمک

ساعت 9 صبح روز 21/6/1359 اکبر فرجیان‌زاده فرمانده محور میمک به رزمندگان پاسدار تحت امرش اعلام کرد که برادران جمع شوید که حاج آقای خامنه‌ای آمده است. جایی که نیروها در آن استقرار داشتند بین میمک و سرنی و پایین‌تر از روستای سرنی قرار داشت. در آنجا مشاهده شد که دو دستگاه ماشین استیشن آبی رنگ و خاکستری به سمت نیروها در حال حرکت هستند.

پس از توقف، آقای خامنه‌ای از ماشین آبی رنگ پیاده شد و با نشاط خاصی با بچه‌های سپاهی روبوسی و احوالپرسی کرد. در این بازدید، اصغر ابراهیمی استاندار ایلام و آیت اله حیدری ایلامی ایشان را همراهی می‌کردند. آن زمان ایشان امام جمعه تهران و نماینده امام (ره) در شورای عالی دفاع بود و حضورشان به نیروها روحیه بسیاری داد. حضور این شخصیت کشوری باعث شد تا روز بعد، یعنی مورخه 22/6/1359 راس ساعت 8 صبح، نیروهای مدافع به مواضع دشمن که بر روی ارتفاعات میمک استقرار داشت، حمله کنند.

امام خامنه‌ای , دفاع مقدس , جنگ ,

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریتزریق ژل و بوتاکسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسمطب تغذیه و رژیم درمانیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi