شناسه خبر : 87061
دوشنبه 22 آذر 1400 , 11:45
اشتراک گذاری در :
عکس روز

نگاهی به رویکرد رسانه های خارجی در انعکاس تجمع اعتراضی مقابل بنیاد شهید

گردهمایی اعتراضی چند روز گذشته جمعی از جانبازان و ایثارگران در مقابل ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران هرچند بیشترین بازتاب را در فضای مجازی و به ویژه شبکه های اجتماعی و پیام رسان های اینترنتی غیر وطنی داشت

فاش نیوز - گردهمایی اعتراضی چند روز گذشته جمعی از جانبازان و ایثارگران در مقابل ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران هرچند بیشترین بازتاب را در فضای مجازی و به ویژه شبکه های اجتماعی و پیام رسان های اینترنتی غیر وطنی داشت، اما برخی شبکه های فارسی زیان بیگانه نظیر تلویزیون من و تو نیز به آن پرداختند:

«گزارش ویژه از تمجع و بست نشینی جانبازان و ایثارگران بیرون دفتر مرکزی بنیاد شهید در اعتراض به عدم پرداخت معوقات شان. چرا جانبازان بعد از گذشت  چند دهه از جنگ ایران و عراق باید شب را در خیابان به صبح برسانند!؟»(1)

برنامه سازان شبکه فارسی زبان من و  تو همانند برخی دیگر از رسانه های دیداری و شنیداری بیگانه، در طول چند روز تجمع اعتراضی مقابل ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران، در قالب انعکاس چند خبر و گزارش از این رویداد، کوشیدند ضمن نمایش تصویری بغرنج از شرایط درمانی و معیشتی جامعه ایثارگری کشورمان، جمهوری اسلامی و نهادهای مسئول رسیدگی به این قشر را متولیانی فاسد، ناکارآمد و بی توجه به ایثارگران القاء نمایند تا به این ترتیب با تحریض جامعه ایثارگری و هموطنان قدرشناس‌شان علیه نظام و دولت سیزدهم، بتوانند جمهوری اسلامی را در کوران بحران های داخلی و خارجی پیش رو، از همراهی بخشی از مهمترین منابع حیات بخش آن محروم سازند:
«جانبازان و ایثارگران و آزادگان برای سومین روز متوالی در مقابل بنیاد شهید تجمع کردند و خواستار پرداخت معوقاتی که بعضا ده ساله است شدند... حالا اما بنیادی که هدف از تأسیس آ« رسیدگی به وضعیت این جانبازان، ایثارگران و آزادگان است حاضر به شنیدن صدا و دادن حق‌شان نیست...  حتی تجمع‌شان در مقابل این بنیاد، با برخورد امنیتی رو به رو شد. مشکلات معیشتی این قشر آسیب دیده را هم تهدید می کند؛ قشری که در نبود دارو و نادیده گرفتن نیازهای‌شان به راه‌های دیگر برای کاهش دردشان رو می آوردند... بنیاد شهید سال هاست متهم به فسادهای مالی کلان است؛ اما به هیچ نهادی پاسخگو نیست... اما یک نکته واضح است با ماجراجویی های جمهوری اسلامی در منطقه هر روز به تعداد افراد تحت پوشش این بنیاد اضافه می شود؛ از شهدای مدافع حرم گرفته تا خانواده های کشته شدگان جنگجویان فلسطینی و حزب الله.»(2)!

اتاق فکر بیگانه پس از آن که در  بررسی ناآرامی های ریاست جمهوری دهم، حضور میدانی نیروهای مردمی و حمایت جامعه سنتی انقلاب از جمهوری اسلامی را از جمله عوامل عدم موفقیت تجربه انقلاب های رنگین در اغتشاش های 88 شناسایی کردند، بر مجموعه تلاش های شان برای تضعیف این نیروها و جداسازی آنان از نظام اسلامی افزودند؛ به این امید که در تکرار بحران های مشابه ریاست جمهوری 88 بتوانند یکی از دو هدف سرنگونی جمهوری اسلامی و یا تمکین نظام در برابر منویات دشمن خارجی را محقق سازند. نشانه هایی از راهبرد سیاسی و رسانه ای فوق را که پیشتر در بیانیه های دولتمردان غربی و نیز انتشار انبوه مطالب شبکه های خارجی علیه نظام و مسئولان جمهوری اسلامی در مناسبت های انقلابی نظیر دهه فجر و سالروز آغاز و پایان جنگ تحمیلی مشاهده شد، اینک با آغاز به کار دولت سیزدهم  می توان در تمرکز بنگاه های خبرپراکنی خارجی برای برجسته سازی رفتارهای غیر انقلابی مسئولان و نهادهای جمهوری اسلامی و نیز بی مهری شان در قبال جامعه ایثارگری و حامیان سنتی انقلاب مشاهده کرد.

اهمیت ریزش نیروهای انقلاب برای تحقق رویای براندازی نظام جمهوری اسلامی (از نگاه نظام سلطه)، در اقدام رسانه ای بیگانه برای رصد مستمر رفتار ایثارگران و جامعه سنتی حامیان انقلاب نیز پیداست. چنین رویکردی خود هدف غایی بیگانه در آتش افروزی از مطالبات جامعه ایثارگری و حامیان سنتی انقلاب را برای محروم کردن نظام جمهوری اسلامی از مهمترین منابع حیات‌بخش اش فاش می سازد. نظیر اقدام بی بی سی فارسی در القاء ریزش ادعایی نیروهای انقلاب که به بهانه بررسی تجمع های اعتراض به کم آبی در چند شهر کشورمان روی آنتن برد:
«از کشاورز و کارگر تا کارمند و هنرمند. حضور گروه های مختلف اجتماعی در اعتراضات اصفهان به چه معناست... چهار دهه پس از انقلاب، پایگاه اجتماعی حکومت کجاست؟ چه کسانی با این حاکمان مانده اند؟...قبل گفته می شد بخشی از جامعه در هر شرایطی سرسختانه پای حکومت می ایستند. مثلا گروه های مذهبی و سنتی، یا کسانی که با اشاره انگشت بنیانگذار جمهوری اسلامی روانه جبهه های جنگ با عراق شدند. ولی آیا هنوز اینطور است. آیا هنوز به آن اندازه ای که تصور می شد حامی و طرفدار دارد؟...»(3)

تلاش دشمنان جمهوری اسلامی برای تضعیف نظام از طریق سریالی سازی بحران های داخلی، هر چند پدیده جدیدی نیست و اغلب در راه‌اندازی مجموعه اعتراض های پراکنده صنفی، پس از وقوع هر رویداد بحرانی در کشورمان مشاهده می شود، اما ارزیابی نظام سلطه از توان بالای جمهوری اسلامی در مهار چنین بحران‌افروزی های محدود و پراکنده داخلی، آنان را به این باور رسانده که تحمیل شکست یا آسیب جدی به جمهوری اسلامی، تنها از طریق ایجاد زنجیره ای پیوسته، مستمر و اثربخش از اعتراض های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی امکان پذیر است. بحران افروزی های مداوم داخلی و خارجی که در رویای بیگانه می تواند با فرسوده و خسته کردن دستگاه تصمیم گیری و منابع مقاومتی جمهوری اسلامی، سرانجام نظام را به قبول شکست یا پذیرش منویات دشمن خارجی ناگزیر سازد.   
بر این اساس، می توان نتیجه گرفت، آنچنان که اپوزیسیون خارج نشین نیز اذعان دارد، بهره برداری های اعتراضی از طرح مطالبات جامعه ایثارگری در رسانه های خارجی با هدف افزودن طیف ایثارگران و حامیان سنتی انقلاب به زنجیره اعتراض های سریالی در کشورمان انجام می پذیرد تا به شکل‌دهی به شرایط سیاسی و اجتماعی لازم، به منظور تمکین نظام به منویات دشمنان خارجی مدد رساند:
«مازیار مکفی، روزنامه نگار اپوزیسیون مقیم انگلیس: بزرگترین تلاش یا چالشی که اعتراضات مدنی در حال حاضر باهاش دارند متصل نشدن کانون های اعتراضات در سراسر کشور است. کانون های اعتراضات به صورت پراکنده است. همین امروز در اخبار خودتان داشتید که جانبازان هم جلوی بنیاد شهید اعتراض کرده بودند، یا مردم شهرکرد یا مردم خوزستان. این پراکندگی کانون های اعتراض، به حاکمیت کمک می کند که بتواند این را سرکوب کند یا مدیریت کند. اما این حلقه ها و این کانون های اعتراض دارد به همدیگر متصل می شود و مادران دادخواه با آن رشادتی که دارند به نظر من پرچمدار اتصال کانون های مبارزات مدنی علیه حاکمیت هستند...»(4)

نویسنده: امضاء محفوظ

پی نوشت ها:
(1) تلویزیون من و تو، 1400/09/08
(2) همان
(3) تلویزون بی بی سی فارسی، 1400/09/07
(4) تلویزیون من و تو، 1400/09/08
.............................
پایان

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
عزیزان مسئول و اگر دلسوز نظام باشید چرا توجه نمی کنید ولا همه دارند از دنیا میرن و سن همه جانبازان بالای 50-60 سال رسید پس کی می خواهید ما را ببینید . امدید بادادن درصد حق جانبازان زیر 25 در صد و کسانی که اصلا به فکر درصد نبوده و الان دارند زجر می کشند مثل جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی هیج گونه توجه نمی شود اصلا اینها وجود ندارند . و اگر حالا بعد از سالیان سال بخواهند حق شان را بگیرند پای امریکا واسرائیل و... را بمیان می اورید . پول را میلیاردی دارند مسئولین دلسوز نما به یقما می برند و به یک فوتبالیست که ایا بازی کند یا نه در یک فصل میلیاردی پول می دهید به من جاناز رسیدید ندارید . خدا لعنت کند کسانی را که حق این عزیزان را دارند میخورند ما شب تا صبح به دلیل عارضه اعصاب و روان خواب نداریم و دائما مریض هستیم . فردا قیامتی است با این صلاح اسلام در خطر است و . پای خارجی در میان است مارا خام نکنید خجالت دارد این حرفها بروید خودتان را گول بزنید . بگید بمیرید حرف نزنید میگیم چشم ولی ما را کودن حساب نکنید ای مسئول مسئول نمای دلسوز فردا پل صراطی است. حق یکسری جانباز را که هرچه داریم از انها است خوردن ندارد
سلام و عرض ادب و احترام، حضرات اگر همانطور که جانبازان در برهه‌ای اززمان بنحواحسنت به وظيفه شان عمل کرده حال نیزاگرشمامتولیان به وظایف قانونی اتان بنحواحسنت عمل کرده بودیدنیازبه تجمع نبود که حال افاظات فرموده که دشمنان ازتجمع جانبازان سوءاستفاده کرده وتازه خودراازجانبازان طلبکار دانسته خیرحضرات این شماها هستیدکه به وظایف قانونی اتان عمل نکرده وباعث شده اید جانبازان علی رقم میل باطنی امان دست به تجمع درمقابل خانه دوم جانبازان یعنی بنیاد شهید و امور ایثارگران زذه، حال توجه شما حضرات را جلب میکنم به چندموردکه فانونش موجودهست، 1__حسب قانون سربازان وظیفه وبسیجیان از کار افتاده کلی پس از 30سال همطراز با نیروهای پایور آنهم با دو رتبه بالاترسنوات پاداش پایان خدمت وطلب ذخیره مرخصی جانبازان حالت اشتغال که اتفاقا ردیف بودجه اش درسال1400سالجاری دیده شده، 2__طبق قانون هر 10 سال یکدستگاه خودرو ساخت داخل با شرایط مندرج در متن قانون که آمده است به جانبازان 50%به بالا خصوصاً جانبازان70 درصد که هر10سال یکدستگاه خودرو باقیمت تمام شده که40%بهای خودرو وسودبانکی اش رابنیادشهیدوامورایثارگران پرداخت کرده و60%بصورت اقساط 10سالا ازحقوق جانبازان کسر گردد 3__درقانون آمده است که فرزندان جانبازان70 درصد همچون فرزندان شهداء بطورمساوی ازمزایا وامکانات بهره مند شوند ولی متاسفانه قوه مجریه به مرقانون عمل ننموده است، 4__درخصوص حق پرستاری به محض اینکه جانباز 70%فوت کرده بلافاصله حق پرستاری قطع میگرددکه این ظلم بزرگی به همسران جانبازان خصوصاً جانبازان 70 درصد میباشد چراکه پس از فوت جانباز این همسرجانبازهست که خودنیازبه پرستاری دارد، درواقع به همسران جانبازان 50%به بالا بایستی قانون وضع گرددکه سنوات پاداش پایان خدمت بهشان تعلق بگیرد وهمینطوردرپایان سال عیدی پرداخت شودوامانظرشماحضرات وخوانندگان راجلب میکنم که درطول بیش از 40سال نه برای روزجانباز، نه روز زن، نه روزمرد، نه روزپرستارونه به مناسبات اعیادمختلف ریالی به حسابمان واریزنشده وگاها حتی کسانی که باهاشون آشنایی داشته ودرخصوص اعیادوروزجانباز میگن خوش بحالتون خوب پاداش های بحسبتان واریز می‌شود وپس ازکلی گفتگو متوجه می شوند که حتی برای روز جانباز ریالی بحسابمان واریزنشده مسببین را لعنت می‌کنند درادامه عرض شودحال ما جانبازان هیچ ولی لااقل به فرمایش بزرگ جانباز انقلاب اسلامی امام خامنه ای که بارها فرموده اند همه از جنگ فارغ شده اند الا جانبازان و خانواده هایشان که بحق ودرست میباشد ودرآخراینکه اگرتجمعی صورت می‌گیرد مقصر واقعی دولت وبنیادشهیدوامورایثارگران میباشد پس اگرمیخواهیددیگرشاهدتجمعی نباشد لطفاً به وظيفه قانونی اتان بنحواحسنت عمل نمائید، سلامتی بزرگ جانباز انقلاب اسلامی امام خامنه ای را آرزومندیم.
خانم مسیح علینژاد ، از چهره های شاخص منتقد نظام جمهوری اسلامی ایران ، که خودش را همیشه ژورنالیست ، رسانه ای معرفی می کند ، در آخرین پست اینستاگرامی خود با اشاره به نارضایتی های اخیر مردم ایران ، مانند معلمان ، کشاورزان اصفهانی ، بازنشستگان و ... ، نام جانبازان جنگ را هم به لیست معترضان به حاکمیت معرفی کرده و با احساسات خاص خود ، کاسه داغ تر از آش شده و جانبازان را از قشر فراموش شده انقلاب یاد کرده است.
لذا از مسئولان متولی در امور ایثارگران ، تقاضا داریم نسبت به کم توجهی خود به این قشر پایان دهند ، چرا که ایثارگران و جانبازان هرگز نمی خواهند بخاطر نیازهای قانونی و حیاتی خود ، آب به آسیاب دشمن بریزند و ملعبه دست افرادی چون خانم مسیح علینژاد شوند ، که از هر ابزاری دست به حمله به نظام و رهبری می زنند و ما نمی خواهیم در این لیست معترضان معرفی بشویم .
ایثارگران و جانبازان ، بارها و بارها ، صداقت و ایثارشان را پای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و رهبری فرزانه ، حضرت آقا به اثبات رسانده ، هنوز هم در این راه آنچه برایشان مانده ، واگذار خواهند کرد ، ولی عده ای از مسئولان گویا ، در خواب اصحاب کهف بسر می برند
چرا صدا سیمای جمهوری اسلامی درد این عزیزان را پوشش نداد.
چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی
مسئول همه این اعتراضها مسئولان بی لیاقت است هرکسی پارتی و پول وزور داشت رفته یه جایی مسئول شده که ادعای تناژی دارد حیف از اون شهداء و جانبازان که بقول پیر مرادشون (ره) ره صد ساله را یک شبه پیمودند و حضرت آقا میفرمایند برای پیشکسوتان جهاد وشهادت رسیدگی کنید ولی این حضرات کلا زدند جاده خاکی و بعضا بیت المال رو بیت الجیب کردند خوردندو بردند غارت کردندو ایثارگران را هم معسر نام گذاشتند با به به چه چه گفتند ببینید ما رسیدگی میکنیم معسر چیه اینها شیران روز و زاهدان شب هستند اشتباه میکنید به ایثارگران توهین میکنید اگر اینها نبودند معلوم نبود که ...
اگر رهبر عزیزتر جانم به گوشه چشمی اشاره کند به خاک مذلت مینشانیم هر کسی که باشدهر دولت و مقامی و درجه ای یا کشوری
سلام.بنده درموردفردیاافرادتجمع گرویاکسانیکه درآن محل بودندوشاهدهم پشت وپرده یاانگیزه ای داشتندندارم یک جمله ختم کلام اگر برخی مسوولین بچه ها راول نمیکردندوبی توجه ای نمیشدامروزه چنین اتفاقی نمی افتاد..دل ماراشکستندوماهادرخیلی جاهاآبروداری کردیم برخی تازه ازراه رسیده هاصاحب همه چی دراین کشورشدندولی درهمین جانبازان وجان برکف هاهستندکه به والله قسم شرمنده عزیزان خودشون شدندو رهاشدندبه امان خدا.....
با سلام به همون خدابی که همه ما اعتقاد داریم من با ماهی یک وشیصد زندگی که نه عمر رو سر میکنم تقصیر و گناه من چیه که ترکش توی سرم نخورد که عوض30درصد بشم 70 چون سرباز بودم جز انسان نبودم خدا رو خوش میاد به هر کس ونا کس بر پول رو بزنم خدا نیست که ببینه لوازم خونه ام رو فروختم که ابروم حفظ بشه بخدا دارم خفه میشم نمیتونم ادامه بدم دیگه نمیتونم با این بدن علیلم کجا برم بخدا که روی گدایی هم ندارم اصلا کسی این حرفها رو میخونه نه الکی وقت مون رو نگیریم شرمنده جوانیم از این زندگانیم
با سلام بنده در زمان جنگ 3بار براثر اصابت هشت ترکش مجروح برآثر موج گرفتگی شنوایی گوش چپم را ازدست دادم بار براثر موج انفجار بالگرد دشمن و پرتاب شدن پای چپم شکست دو بارتحت تأثیر حملات شیمیایی دشمن قرار گرفتم و نهایتا براثر صدمات نامبرده دچار مشکل اعصاب وروان و دردهای شدید رواتنی و سردرد های شدید شدم تا جایی که حتی بامصرف چندین قرص اعصاب خواب برایم معنایی ندارد در24ساعت گاهی شب ها یک الی دوساعت احتمال دارد بخوابم حدود هفت سال پیش بطور کلی زمین گیر شدم ناچارا رفتم دنبال مجروحیت اندکی ازیک مورد صورت سانحه اولیه را پیدا کردم سی و اندی سال است که تحت درمان هستم نهایتا براساس همان صورت سانحه اندک درصدی ازکارافتادگی برایم لحاظ کردند نه جای استخدام بوده نه هستم نه توان کار کردن دارم به دلیل صدمات نامبرده حدود ده ماه پیش همسرم رفت بنیاد شرایط رفتند بنیاد بنده را با مدارکی خواستن آز آن به بعد ماهی دومیلیون و دویست تومان می دهند فرزند دختری هم دارم که دانشگاه تهران دکتری پزشکی تحصیل می کند قضاوت با شما درصدی که لحاظ شده درسته مبلغ پرداختی می شود زندگی کرد بنده طلبکار نیستم باحال و روزی که دارم تمام دنیا راهم که به بنده ببخشند هیچ معنایی ندارد ولی متاسفانه زن و بچه دارم نمی دانم چه باید کرد اگر راهی با این شرایطی که نوشتم برای گذران زندگی سراغ دارید به بنده بگوید با کمال تشکر
سلام عزیزان جانبازان هه داد زدند شما گوشی شنوا ندارید ندادید وقتی چاقو به استخوان رسد مجبورند فریاد برآورند چرا بودجه برای فرزندان انقلاب نیست شما باعث شدید این فرزندان انقلاب هم این دنیا و هم آن دنیا شون در خطر ببینند چون گرفته خاتون مثل عالم بی عمل گشته از درگاه خدا برای خود شهادت فی سیبیل الله می خواهم
چرا کسی فریاد نمی زنه که امسال به جانبازان معسر فقیر برای زنده ماندن دو م دادند و سال آینده می خواهند 4 م صدقه بدهند
با این بیماری و کهولت سن باید برای این کهنه سربازان مثل کارمندان 10 م حق ایثار بدهند

نکند کفار الگوی ما در امر خدمت به کهنه سربازان شوند
نویسنده این مطلب اگر به نوشته خودش اعتقاد داشت و کمی هم انصافو صداقت و شجاعت داشت خودش را معرفی می کرد.
جانبازان حالت اشتغال بنیاد تبصره یکی ها محروم ازماده 38رهاشدندبه امان خداوازتمام امتیازات هم محروم!!!
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریتزریق ژل و بوتاکسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسمطب تغذیه و رژیم درمانیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi