شناسه خبر : 87072
شنبه 13 آذر 1400 , 12:33
اشتراک گذاری در :
عکس روز

اعدام فرماندهان صدام بخاطرشجاعت مردم ایلام

اعدام فرماندهان ارتش عراق توسط صدام به دلیل مقاومت شجاعانه مردم ایلام

صدام، فرمانده عراقی به نام «محمدجواد الخقاجی» به همراه ۴ تن دیگر از فرماندهان دیگر به جرم از دست دادن ارتفاعات میمک را اعدام کرد.

 پس از حاکمیت حزب بعث در عراق، میان این کشور و ایران اختلافات و درگیرهای مرزی افزایش یافت. با انعقاد قرارداد 1975     الجزایربین دو کشور تاحدودی از میزان این درگیری ها کاسته شد.

پس از پیروزی انقلاب و به  دنبال آن گسست عمیق بین آمریکا و ایران، رهبران حزب بعث تصور کردند با استفاده از این فرصت طلایی  می توانند قرارداد الجزایر را فسخ و حاکمیت خود را بر منطقه جنوبی ایران ازجمله خوزستان و آب های اروندرود اعلام کنند. ازاین رو، دولت بعث عراق تهاجمی سراسری به ایران آغاز کرد. در طول نوار مرزی ایران و عراق، استان ایلام در قلب جبهۀ میانی قرار گرفته است و بیشترین طول  مرزی را ( 425کیلومتر) در غرب کشور با عراق دارد. این استان به  دلیل داشتن منابع عظیم نفت و گاز و نیز دشت های پهناور و حاصلخیز کشاورزی همواره موجب طمع همسایه غربی بوده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش بعث عراق طی  18 ماه، فعالیت ها و اقدامات گسترده ای را در شهرها و نوار مرزی غربی ایران به ویژه استان ایلام انجام داد تا مقدمات  را فراهم کند. در نخستین گام، اداره استخبارات عراق با استفاده از ستون پنجم خود، اطلاعات لازم را برای حمله سراسری جمع آوری کرد.

پس از آن به تحرکات و تجاوزهایی در نوار مرزی دست زد. این اقدامات، اولین جرقه های منازعات مرزی با هدف فراهم کردن زمینه های شروع جنگ گسترده علیه ایران بود. استان ایلام تنها استانی بود که هم هدف تهاجم زمینی دو سپاه عراق (سپاهی از رودخانه تلخاب تا رودخانه چنگوله و سپاه دیگر از رودخانه چنگوله تا دهانه فاو) و هم هدف تهاجم هوایی پایگاه های کوت و بغداد قرار گرفت. حال همزمان با برگزاری کنگره بزرگداشت 3000 شهید استان ایلام به بررسی و بازخوانی مقاومت مردم ایلام در برابر رژیم بعث می‌پردازیم.

* اولین اعدام فرماندهان ارتش عراق در عملیات ضربت ذوالفقار

بعد از 30 شبانه روز پاتک سنگین و شدید ارتش متجاوز عراق و عدم موفقیت در بازپس گیری مجدد ارتفاعات میمک، صدام حسین رئیس جمهور جنایتکار عراق، فرمانده عراقی به نام «محمدجواد الخقاجی» که مسئولیت پدافندی 4 ارتفاعات میمک را برعهده داشت به همراه 4 تن دیگر از فرماندهان دیگر به جرم از دست دادن ارتفاعات میمک را اعدام کرد.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریتزریق ژل و بوتاکسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسمطب تغذیه و رژیم درمانیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi