شناسه خبر : 87074
شنبه 13 آذر 1400 , 12:37
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

روز تلخ فوتبالیست‌ها+ تصاویر

«شهادت»؛ نتیجه پایانی فوتبال / روز تلخ فوتبالیست‌ها+ تصاویر

در جریان حمله هواپیماهای رژیم بعث به ورزشگاه چوار ایلام، ۱۵ نفر از بازیکنان و تماشاگران مظلومانه به فیض شهادت رسیدند و آسمانی شدند.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ارتش بعث عراق طی  18 ماه، فعالیت‌ها و اقدامات گسترده‌ای را در شهرها و نوار مرزی غربی ایران به ویژه استان ایلام انجام داد تا مقدمات یک جنگ تمام عیار را بر علیه ملت ایران فراهم کند. در نخستین گام، اداره استخبارات عراق با استفاده از ستون پنجم خود، اطلاعات لازم را برای حمله سراسری جمع‌آوری کرد. پس از آن به تحرکات و تجاوزهایی در نوار مرزی دست زد. این اقدامات، اولین جرقه‌های منازعات مرزی با هدف فراهم کردن زمینه‌های شروع جنگ گسترده علیه ایران بود.

رژیم بعث عراق پس از حملات به پاسگاه‌های مرزی و برخی اقدامات تروریستی در کشورمان، در 31 شهریورماه 1359، نقشه شوم خود یعنی هجوم سراسری علیه ملت ایران را عملی کرد. صدام که در ذهن خود سه روزه خوزستان و یک هفته‌ای، تهران را فتح خواهد کرد، پس از ماه‌ها جنگ نتوانست اراده خود را به ملت ایران تحمیل کند.

صدام پس از حملات گسترده و بکارگیری تجهیزات غربی، به خواسته خود نرسید؛ به همین دلیل از هر اقدامی برای تضعیف ملت ایران فروگذار نبود؛ برخی مواقع مردم بی‌گناه شهرها را بمباران و در زمان‌های دیگر با بمب‌های شیمیایی راه نفس رزمندگان اسلام را سینه خفه می‌کرد.

فوتبال آسیا , دفاع مقدس , شهید ,

یکی از جنایت‌های صدامیان که هیچگاه از ذهن و فکر ملت ایران فراموش نخواهد شد، حمله نیروی هوایی رژیم بعث عراق به یک زمین فوتبال در استان ایلام است. جنایتی که باعث کشته و مجروح شدن تعدادی از هم‌میهنان ایلامی شد.

بیست‌و‌سوم بهمن سال 65 در زمین چمنی که عده‌ای فوتبالیست در آن در حال ورزش کردن بودند، توسط هواپیماهای دشمن بعثی بمباران شده و تلخ‌ترین روز فوتبال کشور رقم می‌زند.

حادثه از این قرار بود که در زمان جنگ تحمیلی عده‌ای از جوانان شهر ایلام و چوار، اقدام به برگزاری یک مسابقه دوستانه بین منتخب چوار و جوانان ایلام می‌کنند تا علاوه بر آمادگی جسمانی در آن وضعیت جنگی، روحیه خود را نیز برای مقابله با دشمن حفظ کنند. اما وقتی رژیم بعث عراق دید مردمی که این همه تحت فشار قرار دارند، باز هم به آرمان‌های نظام و انقلاب پایبند هستند و با این شرایط مسابقات فوتبال را هم حتی در شهرهای مرزی برگزار می‌کنند، محل مسابقه فوتبال را بمباران کرد تا آن مسابقه فوتبال برای همیشه ناتمام بماند و تعداد زیادی از بازیکنان، مربیان، تماشاگران و داوران به شهادت برسند. 

در جریان حمله ناجوانمردانه هوایی هواپیماهای رژیم بعثی به ورزشگاه و زمین چمن چوار در 10 کیلومتری ایلام 15 نفر از بازیکنان و تماشاگران مظلومانه به فیض شهادت رسیدند و آسمانی شدند. شهادت 10 فوتبالیست، 3 کودک، یک داور، یک تماشاگر و 6 جانباز حاصل هجوم ناجوانمردانه دژخیمان صدام بود.

در این حادثه دردناک، یونس تلوکی، مجتبی ناصری، علی نجات کرمی، علی عباسی، محمد کمالوندی، جهانگیر کاوه، عبدالرزاق مهدیه، صید محمد زارعی، حسین هزاوه ( بازیکنان فوتبال)، حمیدرضا رضایتی (داور مسابقه)، مراد آذرخش، خلیل مظفری، سجاد مظفری، محمدجواد مظفری و امجد حیدری (تماشاگران مسابقه) به شهادت رسیدند و علی قیطاس، رحمت محمود، الیاس گهرسودی، گل مرادفاضلی، فرمان فولادوند و سلمان کرد (بازیکنان فوتبال) به افتخار جانبازی نائل شدند.

* گزارش از محمد کربلایی اسماعیل

فوتبال آسیا , دفاع مقدس , شهید ,

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریتزریق ژل و بوتاکسفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi