شناسه خبر : 87882
دوشنبه 20 دي 1400 , 09:02
اشتراک گذاری در :
عکس روز

چشم های زیبا، بی‌شک زیبا می بینند!

گاندى ﻣﺠﺒﻮﺭ شد به ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻗﻄﺎﺭ ﺑﺪﻭَد. ﺑﺎﻻﺧﺮﻩ ﺑﻪ ﻗﻄﺎﺭ رسید. هنگام ﺳﻮﺍﺭ شدن، ﯾﮏ ﻟﻨﮕﻪ ﮐﻔﺸﺶ ﺍﺯ پایش ﺩﺭ آمد ﻭ ﮐﻨﺎﺭ ﺭﯾﻞ افتاد...

فاش نیوز - ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮔﺎﻧﺪﯼ می خوﺍﺳﺖ ﺧﻮﺩش را ﺑﻪ ﺟﻠﺴﻪ ﺍﯼ برساند. ﻗﺮﺍﺭ ﺑﻮﺩ در آن جلسه ﺍﺯ ﺣﻖ ﻣﻠﺘﺶ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﺍﻧﮕﻠﯿﺴﯽ ﻫﺎ ﺩﻓﺎﻉ کند. ﻭقتی به ایستگاه راه آهن رسید، ﻗﻄﺎﺭ شروع به ﺣﺮﮐﺖ کرد. گاندى ﻣﺠﺒﻮﺭ شد به ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻗﻄﺎﺭ ﺑﺪﻭَد. ﺑﺎﻻﺧﺮﻩ ﺑﻪ ﻗﻄﺎﺭ رسید. هنگام ﺳﻮﺍﺭ شدن، ﯾﮏ ﻟﻨﮕﻪ ﮐﻔﺸﺶ ﺍﺯ پایش ﺩﺭ آمد ﻭ ﮐﻨﺎﺭ ﺭﯾﻞ افتاد. گاندى سریع ﻟﻨﮕﻪ دیگر کفش ﺭا از پای درآورد و به سمت لنگۀ جا مانده پرتاب کرد. ﻭﻗﺘﯽ ﺑﻪ ﻣﻘﺼﺪ رسید و ﻭﺍﺭﺩ ﺟﻠﺴﻪ شد، ﺗﻤﺎﻡ ﺣﻀﺎﺭ ﺑﻪ ﮔﺎﻧﺪﯼِ ﭘﺎﺑﺮﻫﻨﻪ خندیدند! ﯾﮑﯽ از ﺍﻧﮕﻠﯿسی ها از او پرسید: «ﺁﻗﺎﯼ ﮔﺎﻧﺪﯼ ﮐﻔش هایتان ﮐﻮ؟

 ﻧﮑﻨد قصد دارید ﺑﺎ ﭘﺎﯼ ﺑﺮﻫﻨﻪ ﺍﺯ ﺣﻘﻮﻕ ملت خود ﺩﻓﺎﻉ ﮐﻨﯿﺪ؟!» ﻣﺠﺪﺩﺍً ﻫمۀ حضار زدند زیر خنده. ﮔﺎﻧﺪﯼ ﺑﺎ آرامش و ﻟﺒﺨﻨﺪﯼ ﺑﺮ ﻟﺐ، ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﻧﻈﺎﺭﻩ می کرد. ﻭﻗﺘﯽ ﺧﻨﺪیدنشان ﺗﻤﺎﻡ ﺷﺪ، ﮔﻔﺖ: «ﺑه دنبال ﻗﻄﺎﺭ می دﻭﯾﺪﻡ ﺗﺎ خود را به اﯾﻨﺠﺎ ﺑﺮسانم، ﯾﮏ ﻟﻨﮕﻪ ﮐﻔﺸﻢ ﺍﺯ ﭘﺎﯾﻢ ﺩﺭ ﺁﻣد. ﻣﻦ ﺁﻥ ﻟﻨﮕﻪ ﺭﺍ ﻧﯿﺰ ﺩﺭﺁﻭﺭﺩﻡ ﻭ ﻧﺰﺩﯾﮏ لنگه ﺩﯾﮕﺮ ﺍﻧﺪﺍﺧﺘﻢ تا ﺍﮔﺮ ﭘﺎﺑﺮﻫﻨﻪ ﺍﯼ ﭘﯿﺪﺍﯾﺸﺎﻥ ﮐﺮﺩ، ﯾﮏ ﺟﻔﺖ ﮐﻔﺶ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ، ﻧﻪ ﯾﮏ ﻟﻨﮕﻪ!» ﺳﮑﻮﺕ ﻣﺮﮔﺒﺎﺭﯼ ﺳﺎﻟﻦ ﺭﺍ ﻓﺮﺍ ﮔﺮﻓﺖ. همۀ حضار از قضاوت بیجای خود خجالت کشیدند.

 گاندی به آنها فهماند که حاضر است برای راحتی یکی از هموطنان فقیرش، شخصیت خود را نیز زیر سؤال ببرد. فهماند که انسانیت یک انسان، به داشتن کفش نیست. به آنها درس داد که حس برادری و دلسوزی نسبت به بندگان خدا یکی از ارکان انسانیت است.

 پیش داوری، مسخره کردن دیگران، نوک و نیش زدن و قضاوت بیجا از صفات ناپسندی است که اغلب ما گرفتار آن شده ایم. خداوند در آیۀ یک سورۀ همزه می فرماید: «وَیْلٌ لِکُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ» یعنی وای بر هر عیب جوی بد گوی! قرآن و روایات اهل بیت(ع) همیشه به مسلمان ها یادآوری می کند نسبت به انسان ها حُسن ظن داشته باشیم. باید تمرین کنیم چشم هایمان را روی بدی ها و عیوب دیگران ببندیم. بدانیم که چشمان زیبا، بی‌شک زیبا می بینند!

 اگر پسر یا دختر یک نفر منحرف شد، ما حق نداریم بدون تحقیق والدینش را به بد تربیت کردن فرزند متهم کنیم. باید قبل از آنکه آن پدر و مادر را قضاوت کنیم؛ آنها را درک کنیم. اگر به قرآن مراجعه کنیم درمی یابیم حضرت نوح پیامبر صفی الله بود، همسر و فرزندش مشکل داشتند. اگر کسی را به خاطر خلافی که مرتکب شده راهی زندان کردند، حق نداریم کل شخصیت او را زیر سؤال ببریم. هرگز به خودمان اجازه ندهیم شغل و حرفۀ دیگران مسخره کنیم. حضرت موسی چوپان بود، حضرت لقمان خیاط بود، حضرت علی(ع) برای مردم چاه حفر می کرد و... هیچ کدام از ما معصوم و عاری از گناه نیستیم.

  بهترین دعا در حق خودمان این است که از خدا بخواهیم کمکمان کند قبل از اینکه به عیب دیگران بپردازیم، مشغول عیوب خود شویم. ما که اغلب توی کوک مردمیمم و عیوب آنان را برجسته و در بوق و کرنا می کنیم، از کجا مطمئنیم در «یوم تبلی السرائر» در پیشگاه عدل الهی بخشیده می شویم یا نه؟! به قول قدیمی ها دنیا دست است و وردست، مسخره کنیم دیر یا زود مسخره می شویم. آبروی کسی را ببریم، آبرویمان می رود. برای دیگران سخت بگیریم، "سختی" خواهیم دید.

خداوندا! یادمان بده به راحتی به قضاوت بندگانت ننشینیم، چرا که در تاریکی همه شبیه هم هستیم.
جانباز رمضانعلی کاوسی

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
جناب کاوسی سلام .
از اونجایی که شما در هیچ مبحثی ورود پیدا نمیکنید که به نظر من نشات گرفته از روحیه شما در مواجهه با سخنان بی پردست ، از شما دعوت میکنم پای نوشته های دکتر سید مهدی حسینی بزرگ استاد اخلاق و علمه و عمله بنشینید .
دوم اینکه برای نظر و فرمایش نوشتاری شما احترام قائلم ولی موافق اون نیستم .
شما از باب پند عالمانه با به رخ کشیدن داستانی از گاندی که خیلی هم بزرگ نمایی شده نمیتوانید موعظه رهبانی داشته باشید . چنانچه میخ آهنینی در سنگ فرو نرود ایما و اشاره و پند هم جز بوق زدن کاری از دستشان بر نمی آید .
بنابر این کار ساز ترین ابزار یعنی( ویشگون مادریت ) نیش ، بهترین عمل ممکنه است .
عوامی که پیشوند نام خود را مزین به نام دکتر میکند اما بمانند طفلی از طایفه حماق مفهوم یک جمله را تمام کمال نمیتواند برساند چیزی جز لقب بلاهت را نمیتواند یدک بکشد . چنانچه شما به یک فرد سیگاری که عادت به کشیدن سیگار دارد ... دقت کنید عادت به کشیدن سیگار دارد از مضرات شدید سیگار بگویید و او همواره تکرار بر مکرارت نماید فکر میکنید لقب لوکوموتیو برازنده او نیست . تا شاید بخود آید ...
در نهایت احترام برای شخص جنابعالی از بی پرده سخن گویی خود شرمنده نیستم . زنده و پایدار باشید .
فاش میدونم برای استاد جانباز جناب آقای کاوسی خیلی خیلی ارزش خاصی قائل هستید از شما عذر خواهی میکنم .
فاش سلام . حالت خوبه . دوستان همه خوبن ؟ بسلامتی مواظب خودتون باشید .

فاش چقدر انقدر دیر وقت شروع بکار میکنید ؟
بابا چلو کبابی هم ساعت 11/5 سرویس میده شما هنوز شاگردتون جلو مغازه رو آب جارو نکرده !!!"
دادا مواجبتونو کم کردن تقصیر ملت نیست !
هرکی برنج میخواد از همین الان که هفتاد هشتاد تومنه بخرید از من گفتن بود . بد نیست کمی بفکر این دنیا و شکم اهل وعیال باشید ....
قدیما حدود هفتاد سال بیش ( من ده یازده روز دیگه میشم 74 ساله ) تنها دلخوشی ما بچه ها این بود وقتی مادرم خیار پوست میکنه صدامون کنه بگه بیا پسرم این پوستارو بخور !!!! دیروز نتیجم بمن میگفت دادا !!! دادا !!! برگشتنه پیتزا پپرونی با پنیر زیاد و سس تند بخر بیار !!!!!
عرض ادب
عزیزان پیامبر اگر باصحابه خود ۳ سال در شعب ابی طالب در محاصره اقتصادی قرار گرفت ، پابه پای اصحاب ، سختی میکشید و کنار انها قوت قلبی بود ، ۳۰ سال از عمرم ، بدنبال دارو و درمان ،گذشت ، جنگ تمام شد اما نه در خانواده جانبازان و ایثارگران ، هر مسئول نسبتا محترمی هم که تشریف می اورد ضعف مدیریتش، را یا بگردن تحریم می اندازد ، یا مسئولان قبلی ، یا خدا ، ماهم که اصلا متولی نداشته و نداریم از مسئولان و اقوامشان تقاضا داریم کمتربه شعور مردم توهین کنید، بگذارید این چند رور عمر به درد خود از دنیا برویم...
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریتزریق ژل و بوتاکسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسمطب تغذیه و رژیم درمانیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi