شناسه خبر : 88294
شنبه 09 بهمن 1400 , 12:21
اشتراک گذاری در :
عکس روز

کدام شهید «معجزه انقلاب» شد؟

کدام شهید «معجزه انقلاب» شد؟+ عکس و فیلم

۹ بهمن ماه سالروز شهادت سردار رشید اسلام است که کار خود را با خبرنگاری آغاز کرد و پس حمله رژیم بعث به یک فرمانده قدرتمند دفاع مقدس تبدیل شد.

 9 بهمن ماه سالروز شهادت سردار رشید اسلام، برادر "غلامحسین افشردی" معروف به «حسن باقری» در سال 1361 است. به همین مناسبت برای آشنایی با این شهید والامقام گوشه‌ای از زندگی این شهید را بخوانید:

دفاع مقدس , امام خامنه‌ای , شهید , شهید حسن باقری ,

غلامحسین افشردی معروف به حسن باقری در 25 اسفند 1334 ش در تهران به دنیا آمد. این شهید گرانقدر در نوجوانی در کلاس‏‌های مذهبی که زیر نظر آیت‏‌اللّه دکتر بهشتی برگزار می‌شد، شرکت می‌کرد و شدیداً تحت تأثیر وی قرار گرفت. ایشان پس از گذراندن دروس ابتدایی و دبیرستان وارد دانشگاه ارومیه شد ولی به دلیل فعالیت‏‌های سیاسی، پس از دو سال از دانشگاه اخراج شد.

از آن پس به سربازی رفت و در لبیک به فرمان امام خمینی (ره)، از پادگان گریخت. شهید افشردی در جریان انقلاب، در تصرف یک کلانتری و نیز پادگان عشرت آباد تهران مشارکت کرد و با پیروزی انقلاب به کمیته انقلاب اسلامی پیوست. وی همچنین مدتی به روزنامه‌نگاری پرداخت و در سال 58 در رشته حقوق قضایی دانشگاه تهران پذیرفته شد. او با شروع جنگ تحمیلی، به سوی جبهه‌های جنوب شتافت و به سرعت، استعدادهایش شکفته شد و در مناصب فرماندهی نظامی سپاه و بسیج رشد کرد تا جایی که فرماندهی چندین عملیات نظامی و موفق از جمله ثامنُ الحُجَج، طریق القُدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدَّس، رمضان و محرَّم را در برخی محورهای مهم بر عهده گرفت. شهید افشردی همچنین در آزادسازی شلمچه و خرمشهر نقش مهمی داشت. وی سرانجام در حالی که به عنوان جانشین فرماندهی نیروی زمینی سپاه، در حین یک عملیات اکتشافی و اطلاعاتی در جبهه فکه حضور داشت، بر اثر اصابت گلوله توپ دشمن، در 27 سالگی شربت شهادت نوشید.

مقام معظم رهبری در تاریخ 25 آذرماه سال 1392 در سخنانی در خصوص سخنان این شهید گرانمایه می‌فرمایند: شهید حسن باقری بلاشک یک طراح جنگی است... کی؟ در سال 1361؛ کی وارد جنگ شده‌است؟ در سال 1359. این مسیر حرکت از یک سرباز صفر به یک استراتژیست نظامی، یک حرکت بیست ساله، بیست و پنج ساله است؛ این جوان در ظرف دو سال این حرکت را کرده است!

دفاع مقدس , امام خامنه‌ای , شهید , شهید حسن باقری ,

دفاع مقدس , امام خامنه‌ای , شهید , شهید حسن باقری ,

دفاع مقدس , امام خامنه‌ای , شهید , شهید حسن باقری ,

دفاع مقدس , امام خامنه‌ای , شهید , شهید حسن باقری ,

دفاع مقدس , امام خامنه‌ای , شهید , شهید حسن باقری ,

* به یاد ندارم نماز غلامحسین قضا شده باشد

گاهی اوقات که تنها می‌شدم،یاد تبریز و خانه‌مان محله مارالان می‌افتادم؛ وقتی کار و کاسبی پدرم کساد شد،  مجبور شدیم زندگی‌مان را حراج کنیم و سه نفری بیایم تهران.

یک سال از آمدنمان به تهران نمی‌گذشت که زمزمه‌های این خواستگار به گوشم رسید. خواستگار پسردایی مادرم مجید، پسر ساده و نجیبی که نسبت قوم و خویشی با پدرم داشت.

24 ساله بودم که غلامحسین را باردار شدم؛ در هفت ماهی بیمارستان زنان بستری شدم. چند روز بعد، سوم شعبان و تولد امام حسین(ع)بود که غلام‌حسین به دنیا آمد. 25 اسفند 1334.

غلامحسین تقریباً از 15 سالگی همیشه وضو داشت و نمازش را به جماعت و در مسجد می‌خواند. یادم هست که یکبار موقع غروب آفتاب با هم جایی می‌رفتیم که یکبار موقع غروب آفتاب با هم جایی می‌رفتیم و غلامحسین داشت رانندگی می‌کرد، صدای اذان را که شنید، مسیرش را عوض کرد و نزدیک مسجدی نگه‌داشت. نماز را خواندیم و دوباره راه افتادیم. به یاد ندارم نماز پسرم قضا شده باشد.

مادر شهید

دفاع مقدس , امام خامنه‌ای , شهید , شهید حسن باقری ,

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریتزریق ژل و بوتاکسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسمطب تغذیه و رژیم درمانیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi