شناسه خبر : 92003
سه شنبه 11 مرداد 1401 , 13:50
اشتراک گذاری در :
عکس روز

در گفت و گوی نماینده مجلس با خبرنگار ما تشریح شد:

گام‌های بلند قوه مقننه برای محرومیت زدایی

اخذ موافقت معافیت مالیاتی از پروژه‌های زود بازده و گروه‌های جهادی فعال در حوزه مناطق محروم تا اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای کمک به بهسازی در حوزه آب، راه و طرح هادی مناطق محروم...

فاش نیوز - رئیس فراکسیون مناطق محروم مجلس عملکرد این فراکسیون در مناطق کمتر توسعه یافته را تشریح کرد.
 


رئیس فراکسیون مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته مجلس شورای اسلامی گزارشی از عملکرد این فراکسیون در راستای تخصیص عادلانه امکانات برای محرومیت‌زدایی در مناطق محروم، از اخذ موافقت معافیت مالیاتی از پروژه‌های زود بازده و گروه‌های جهادی فعال در حوزه مناطق محروم تا اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای کمک به بهسازی در حوزه آب، راه و طرح هادی مناطق محروم ارائه داد.

سید علی موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار  پارلمانی فاش نیوز در مورد اقدامات انجام شده در خصوص محرومیت‌زدایی در مناطق کم برخوردار کشور گفت: فراکسیون مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته با تشکیل دبیرخانه و کارگروهی متشکل از نخبگان و اندیشمندان، با برگزاری جلسات متمادی برای رسیدگی به مشکلات و اختصاص ردیف بودجه‌ای برای محرومیت‌زدایی اقدام به برنامه‌ریزی برای حل مشکلات ابتدایی در استان‌های کمتر برخوردار را در دستور خود قرار داد.


مصوبات مجلس در مورد مناطق محروم

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مصوبات مجلس در حوزه مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته گفت: اخذ موافقت معافیت مالیاتی از پروژه‌های زودبازده و گروه‌های جهادی فعال در حوزه مناطق محروم، اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان برای کمک به بهسازی در حوزه آب، راه و طرح هادی مناطق محروم، اختصاص۳ هزار میلیارد تومان برای بهسازی راه‌های روستایی و طرح‌های هـادی روستاها، تصویب و تأمین منابع جهت توسعه شبکه ملی اطلاعات و ارتقای پوشش اینترنت در روستاهای کمتربرخوردار، تصویب قیر رایگان برای بهسازی راههای مواصلاتی و روستایی و معابر عمومی از مهمترین مصوبات فراکسیون مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته در طول فعالیت خود بوده است.


سفرها و بازدید فراکسیون محرومیت زدایی از مناطق محروم

رئیس فراکسیون مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: فراکسیون محرومیت‌زدایی از زمان شکل‌گیری با سفرهای نظارتی و میدانی خود از شهرهای کم برخوردار کشور، هدف محرومیت‌زدایی را در دستور کار خود قرار داد که دراین مدت اعضای فراکسیون از استان‌هایی همچون یزد، آذربایجان شرقی، کرمان و فارس و مناطق آزاد بازدید داشتند.
موسوی در ادامه با اشاره به جزئیات سفرها و بازدیدهایی که اعضای فراکسیون از استان‌های نامبرده در جهت محرومیت زدایی داشتند، تأکید کرد: در سفرها و بازدیدها مباحثی نظیر تعیین و تکلیف اراضی اقدام ملی مسکن، نوسازی مدارس، رسیدگی به مشکلات مناطق سیل‌زده سی‌سخت، تکمیل سد پیغام چای، انتقال آب خلیج‌فارس به فارس و لامرد، بازدید از منطقه آزاد ماکو، پروژه سد کرم آباد، بازدید از کریدور غرب کشور و پروژه فاضلاب ماکو، بحث ترانزیت کالا، بازدید از مجموعه مسکن مهر بافت، بررسی درخواست‌های مردم قیر و کارزین، فراشبند، بیضا و سپیدان در زمینه‌های آسفالت مسیر روستایی، مجوز توسعه شهرک صنعتی، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، تأمین آب، تکمیل و احداث جاده‌ها، مشکلات فاضلاب، احداث بیمارستان‌های فارس و…از اهم اقداماتی بود که مورد بررسی قرار گرفت.


محرومیت زدایی در بودجه1401

رئیس فراکسیون مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: محرومیت زدایی و دستیابی به رشد اقتصادی از شاخص‌های ویژه و اصلی لایحه بودجه ۱۴۰۱ و به تبع آن استان بود که از سوی دولت به مجلس تقدیم شده است. بر همین اساس نمایندگان در تبصره‌هایی از لایحه بودجه به صورت جزئی اعتباراتی برای رفع محرومیت‌زدایی اختصاص دادند. بر فرض مثال در تبصره ۱ بند«ی» از محل درآمدهای نفتی و روابط مالی آن با دولت و صندوق توسعه ملی که دولت را مکلف می‌کند برای طرح‌های دفاعی و پیشرفت، آبادانی و محرومیت‌زدایی هزینه کند. تبصره ۶ بند‌«ز» ‌کلیه پروژه‌های زودبازده و عام‌المنفعه که توسط گروه‌های جهادی از پرداخت هرگونه مالیات و عوارض معاف هستند و یا در تبصره ۷بند «ز»‌ صنعت، معدن و ارتباطات با نظارت مرکز ملی فضای مجازی صرف توسعه شبکه ملی اطلاعات، توسعه و ارتقاء پوشش اینترنت و تلفن همراه در روستاهای مناطق کم ‌برخوردار و مسیر بزرگراه‌ها و جاده اصلی است. همچنین در تبصره ۸ بند «ط» ‌وزارت جهاد کشاورزی موظف است تا سقف ۳۰۰هزار میلیارد از فروش محصولات را صرف توسعه مناطق محروم کند.
نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: تبصره‌های دیگر همچون تبصره ۹ بند«د» مربوط به ‌وزارت آموزش و پرورش است، تبصره ۱۰ بند«د» از محل جرایم رانندگی، تبصره ۱۱ بند«ج» وزارت مسکن و راه و شهرسازی، تبصره ۱۵بند«ز» و «ک» وزارت نیرو است که ناگفته نماند بند«ز» ‌به وزارت نیرو اجازه داده می‌شود از طریق شرکت‌های تابعه نسبت به تأسیس شرکت‌های صندوق طرح (پروژه) با مشارکت متقاضیان و سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی به منظور تجهیز منابع، احداث و بهره‌برداری از پنج هزار مگاوات نیروگاه برق با اولویت مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، اقدام نماید و تبصره ۱۶بند «ب» بانک‌ها از طریق تسهیلات قرض‌الحسنه برای اشتغال‌زایی، تبصره ۱۷ بند«ع» وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی با همراهی و همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تبصره ۱۸ اجرای طرح‌های اشتغالزایی با اولویت مناطق روستایی و محروم از دیگر ردیف‌های اختصاصی در بودجه ۱۴۰۱ در حوزه محرومیت‌زدایی برای استان‌های محروم است.

موسوی در پایان معیشت مردم، محرومیت‌زدایی، تولید و اشتغال متمرکز را از اولویت‌های مجلس یازدهم دانست و گفت: محرومیت زدایی و تلاش برای توزیع عادلانه فرصت‌ها و منابع مالی یکی از سیاست‌های مهم اعلامی و اجرایی در دولت سیزدهم است. دولت رئیسی با شعار محرومیت زدایی و دفاع از حقوق محرومان روی کار آمده است و باید این مهم را در زندگی ایرانیان نمایان کند. در نظر داشته باشیم که مردم در شرایط نامناسب اقتصادی به سر می‌برند و متأسفانه این اوضاع در مناطق محروم بیش از هر زمان دیگری خود را نشان داده است.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi