شناسه خبر : 92418
چهارشنبه 26 مرداد 1401 , 10:51
اشتراک گذاری در :
عکس روز

آدرس غلط ندهید برجام را آمریکا زیر پا گذاشته

عضو فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس ششم گفت: به نظر می‌رسد ایران در مذاکرات به نتیجه مطلوبی نرسد. ایران باید از برجام خارج شود.
مهدی آیتی در گفت‌و‌گو با نامه نیوز اظهار داشت: هر زمان که در مذاکرات احیای برجام به توافق نزدیک می‌شویم، ناگهان اتفاقی رخ می‌دهد که نتیجه را دور از دسترس می‌کند. به یاد داریم که وقتی طرفین در آستانه امضای توافق قرار گرفتند، جنگ روسیه به وجود آمد و روسیه مسائلی را مطرح کرد و به نوعی مانع امضای توافق شد. حالا هم که توافق در دسترس است، می‌بینیم که می‌گویند ایران قصد ترور بولتون را داشته یا به سلمان رشدی حمله شده است.
او ادامه داد: «بیش از 30سال است که سلمان‌رشدی در شدیدترین حفاظت‌های امنیتی قرار داشته است و حالا و در آستانه توافق هسته‌ای با ایران چه‌طور می‌شد حلقه‌های حفاظتی اطراف او کم می‌شوند و درست در همین مقطع ناگهان یک فردی به او حمله می‌کند و در نهایت، هم قصد ترور بولتون و هم حمله به سلمان رشدی بر گردن ایران‌انداخته می‌شود؟ این مسائل مشکوک است.
وی همچنین گفته است: همیشه یکی از عوامل به نتیجه‌نرسیدن مذاکرات، آژانس یهود و صهیونیست‌ها بوده‌اند. آژانس یهود در غرب و شرق قدرت اقتصادی و رسانه‌ای بالایی دارد و در تمام لایه‌های جناح‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در عرصه بین‌المللی نفوذ دارد و پول‌های بسیاری هزینه می‌کند. صهیونیست‌ها از ابتدا مخالف برجام بودند و تصور می‌کردند با برجام قدرت ایران افزایش می‌یابد و به همین دلیل در زمان‌های مختلف اقداماتی انجام داده‌اند که یا برجام شکست بخورد یا مذاکرات احیای برجام به نتیجه نرسد و تحلیل من این است که در ماجرای سلمان رشدی هم ردپای صهیونیست‌ها دیده می‌شود.
آیتی در پایان در پاسخ به اینکه آیا مذاکرات به نتیجه می‌رسد یا خیر، گفت: به نظر می‌رسد ایران در مذاکرات به نتیجه مطلوبی نرسد. ایران باید از برجام خارج شود و اروپا را هم فعلا رها کند و به سمت مذاکره مستقیم با آمریکا برود. واقعیت امروز این است که اگر بخواهیم از بحران‌ها رها بشویم، باید با آمریکا مذاکره مستقیم داشته باشیم تا بتوانیم بحران‌های داخلی و بین‌المللی‌مان را حل کنیم. ایران باید یک انتخاب تاریخی کند؛ اینکه می‌خواهد وابسته به بلوک شرق شود یا آنکه بر اساس شعار نه شرقی، نه غربی سیاستی متوازن در قبال غرب و شرق در پیش بگیرد که اگر قرار باشد رویکرد دوم در پیش گرفته شود، چاره‌ای نیست مگر به مذاکره مستقیم با آمریکا.
درباره اظهارات این فعال اصلاح‌طلب چند نکته را باید مورد توجه قرارداد: نخست این که برجام را نه اسرائیل بلکه خود آمریکایی‌ها در سه دولت اوباما و ترامپ و بایدن زیر پا گذاشتند و بر پایمال کردن حقوق ایران اصرار ورزیدند. بنابراین‌انداختن تقصیر‌ها به گردن رژیم نامشروع صهیونیستی -که در ادبیات سیاسی جهان به عنوان سگ زنجیری آمریکا معروف است- تلاشی در جهت تبرئه مقامات آمریکایی از عهدشکنی و خدعه‌گری ارزیابی می‌شود. ضمن این که مقامات بسیاری در رژیم صهیونیستی مکررا گفته‌اند برجام از جهت مهار برنامه هسته‌ای ایران بسیار مغتنم بود و خروج ترامپ از برجام به عنوان خطایی بزرگ، دست ایران را برای از سرگیری پیشرفت‌های هسته‌ای باز کرد.
دوم؛ برجام و هیچ توافق دیگری نمی‌تواند مانعی برای گرفتن انتقام خون شهید سلیمانی از قاتلان آمریکایی و صهیونیست باشد؛ همچنان که مجازات سلمان رشدی، بشارت انتقام‌های بعدی است. نکته جالب در این میان این است که مدعیان اصلاح‌طلبی زمانی ادعای ارادت به اسلام و پیامبر اعظم (ص) و امام خمینی(ره) داشتند، اما اکنون به جای خرسندی از مجازات نویسنده مفلوکی که توهین و تهمت به ساحت پیامبر عظیم الشان اسلام روا داشته و مطابق حکم حضرت امام مجازات شده، تلویحا از اجرای این حکم ابراز ناخرسندی می‌کنند.
بنابراین در حالی که علم کردن سلمان رشدی، یک پروژه صد در صد آمریکایی- انگلیسی- صهیونیستی بود، باید از مدعیان بی‌صداقت اصلاح‌طلبی پرسید چرا با رشدی و حامیان غربی او همنوایی و همذات پنداری می‌کنند؟
نکته سوم؛ در موضوع برجام، گفتنی است که طرف اصلی دو سال مذاکرات دولت روحانی، آمریکایی‌ها بودند و حتی دولت‌های سه گانه اروپایی آن قدر در حاشیه قرار داشتند که بعضا ابراز گلایه علنی هم به تیم ظریف کرده بودند. اما سرانجام مذاکرات کذایی -وحتی پیاده‌روی‌های دو نفره آقای ظریف با جان کری و دیگر اتفاقات صمیمانه- کلاهبرداری طرف آمریکایی هم در نگارش و هم اجرای خسارتبار برجام بود. این که گفته شود از برجام خارج شویم و دوباره با آمریکا مستقیما مذاکره کنیم، معنایش این است که خسارت‌های وارده در برجام را نادیده بینگاریم و دوباره از نو امتیاز بدهیم!

اینستاگرام
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi