شناسه خبر : 92619
چهارشنبه 02 شهريور 1401 , 09:01
اشتراک گذاری در :
عکس روز

تقدیر از عوامل سریال "راز ناتمام" /فیلم

 

 

در خلق آثار در مورد قهرمانان شهید کم‌کاری شده است/بنیاد شهید و امور ایثارگران از ساخت آثار معرفی شهدای شاخص در استان‌های کشور حمایت می‌کند

مراسم تقدیر از عوامل سریال «راز ناتمام» که به زندگی پرفراز و نشیب شهید محمدجواد باهنر و اتفاقات سال‌های پس از جنگ و نفوذ دشمن در ارکان دولت در زمان حال می‌پردازد روز سه‌شنبه اول شهریور ماه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.
 
 
تقدیر از عوامل سریال «راز ناتمام»/در خلق آثار در مورد قهرمانان شهید کم‌کاری شده است/بنیاد شهید و امور ایثارگران از ساخت آثار معرفی شهدای شاخص در استان‌های کشور حمایت می‌کند
 

دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست صمیمی ضمن گرامیداشت هفته دولت گفت: این هفته متعلق به شهیدان رجایی و باهنر است و صدا و سیما امسال کار ویژه‌ای در این راستا انجام داده و در آستانه هفته دولت و سالگرد شهادت شهید باهنر این سریال را برای مخاطبان آماده پخش کرده است.
معاون رئیس جمهور ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع دست‌اندرکاران این سریال گفت: بسیار خوشحال شدم که در جمع عوامل این سریال فاخر و زیبا هستم و خوشبختانه پخش این سریال با استقبال خانواده‌ها مواجه شده است. با اینکه تنها چند قسمت از این سریال را دیده‌ام از آن لذت بردم و در این قسمت‌ها زیرکی‌های این شهید بزرگوار به خوبی نمایان است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: ما ایرانی‌های مسلمان و کسانی که در این دوره در حال زندگی هستیم با وضعیت امروز باید از تاریخ خجالت بکشیم زیرا هر جامعه‌ای خودش را به نوعی به جهان معرفی می‌کند و مهمترین دستاوردش شخصیت‌ها و قهرمانانش هستند و این قهرمانان ممکن است در حوزه‌های ورزشی یا اجتماعی باشد، این در حالی است که ما در این عرصه دستمان خیلی پر است اما در معرفی آنها کم‌کاری کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه حدود دو هزار سوژه از زندگی قهرمانان کشور وجود دارد اضافه کرد: در مورد زندگی قهرمانان کشور حتی به نسبت آن چیزی که در تاریخ جهان وجود دارد نیز وضعیت مناسبی داریم و امت امروز ما دارای ممیزات و مشخصات ویژه‌ای نسبت به گذشته خود است. در همین روزها در ایام شهادت امام حسین (ع) و اصحاب با وفایش هستیم که در قله ایثار و از خودگذشتگی هستند و شاید اغراق‌آمیز به نظر برسد اما در واقع رزمندگان ما در ایثارگری با اصحاب امام حسین (ع) در کربلا قابل مقایسه بودند، آن‌ها ویژگی‌هایی داشتند که در مقتل خوانی‌ها ذکر می‌شود و هر کدام از این ویژگی‌ها را در شهدای امروز دیده و یا تجربه کرده‌ایم و حتی با آن زندگی کرده‌ایم.
دکتر قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه خداوند در مورد چهره چند قهرمان به صورت شاخص پرده را کنار زد، افزود: خداوند خواست که شخصیت امثال شهید سلیمانی را به مردم نشان دهد که نه تنها مردم کشور ما درگیر چنین شخصیتی شدند بلکه یک عالم عاشق او بوده و هستند.
معاون رئیس جمهور با تأکید بر این موضوع که وظیفه سنگینی به عهده داریم و این بدهی ما به دنیا است که اجازه ندهیم شخصیت‌های کارتونی جایگزین قهرمانان واقعی شوند، خاطرنشان کرد: امروز واقعیت دنیا چهره‌های این چنینی را لمس کرده و اگر ما اینها را نشان نمی‌دهیم کم‌کاری از ماست و چه بسا اگر در قیامت جلوی ما را بگیرند و بگویند اگر در دنیا این افراد را به ما نشان می‌دادید شاید مسیر زندگی ما عوض می‌شد، ما جوابی نداریم بدهیم.
وی ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران سریال «راز ناتمام»، اظهار کرد: شما کار بسیار فوق‌العاده‌ای کردید زیرا این کار از بعضی جهات روایت‌گری نیست بلکه کاری ویژه‌تر است و در پشت آن فلسفه‌ای وجود دارد زیرا جریان‌شناسی را تعریف می‌کنید و همچنین صف بندی‌ها را قبل، حین و سال‌های بعد انقلاب اسلامی آشکار می‌سازید. شما در مقابل هر قهرمان باید یک ضد قهرمان را هم داشته باشید تا اثر خوب خلق شود و بدین ترتیب جریان نفوذ و نفاق را نشان دادید تا تفاوت تفکرات و اختلافات ریشه‌ای که از ابتدا وجود داشت برای جامعه روشن شود.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه کار فیلم‌نامه‌نویس این اثر بسیار سخت و فوق‌العاده بود، تصریح کرد: ضمن اینکه هنرمندان عزیز اثر خوبی خلق کردند اما به اعتقاد بنده گروه فیلمنامه‌نویسی نیز کار سختی انجام داده است زیرا این موضوعات حساس هستند و مردم حافظه تاریخی دارند و خیلی مسائل در یادشان مانده است لذا شما باید خیلی منصفانه مسائل را طرح می‌کردید تا باعث تحریک افرادی که صاحب موضع موافق یا مخالف هستند نشوید و این کار حساسی بوده که بسیار خوب انجام شده است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به همکاری‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران با سازمان صدا و سیما ادامه داد: معتقدیم یکی از وظایف اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نشان دادن چهره ممتاز شخصیت‌های شهید ماست، برای اینکه آنها الگوها و قله‌هایی باشند که جامعه از آنان پیروی کند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: طبق برنامه‌ر‌یزی‌ها مقرر شده است در هر استانی از تولید یک فیلم یا سریال از زندگی قهرمانان شهید حمایت شود و در حال حاضر هم ساخت ده فیلم و سریال را در استان‌های مختلف در دستور کار دارد که امیدواریم بنیاد بتواند در ساخت آنها مشارکت کند، البته اگر بخواهیم یک فیلم و سریال خوب و فاخر بسازیم هزینه‌هایی دارد به خصوص آثاری که دارای جلوه‌های ویژه هستند و ساخت آنها نیاز به همت همگانی دارد. البته بنیاد شهید و امور ایثارگران در کنار صدا و سیما و سازمانی که شهدا در آنها فعالیت داشته‌اند از ساخت این آثار حمایت خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: 40 سال طول کشید تا توانستیم سریالی در مورد شخصیت شهید باهنر که نخست وزیر این کشور بوده بسازیم لذا از همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم و تا اینجا که توانستیم سریال را ببینیم و برداشت من این است که توانسته یک هم‌زادپنداری خوبی با مخاطب ایجاد کند و آنها را با خودش همراه کند و در ادامه هم انتظار می‌رود به صورت روان‌تر پیش برود و آن اثری که مدنظر بوده به مخاطبان عرضه شود.
 
تقدیر کارگردان و تهیه‌کننده سریال «راز ناتمام» از بنیاد شهید و امور ایثارگران
امین امانی، کارگردان و تهیه کننده سریال «راز ناتمام» ضمن تقدیر از اقدام ارزنده بنیاد شهید و امور ایثارگران برای تجلیل از عوامل این سریال اظهار کرد: بی‌شک حضورمان در بین شما در قامت کارگردان این اثر که بازگوکننده راز زندگی شهید محمدجواد باهنر است، جز توفیق و لطف پروردگار منان نبوده و من به خود می‌بالم که در روزگاری که دعوا بر سر پخش سریالی از یک پادشاه قاجاری است که جز تخریب برای این مرز و بوم نداشت، انسانی را از بزرگ‌مردان تاریخ‌ساز این کشور به تصویر کشیده‌ام و از بازماندگان این شهید گرانقدر بسیار سپاسگزارم که من را لایق به تصویر کشیدن این بزرگمرد دانسته و قطعاً اگر حضور و دستان یاریگر شما نبود گام برداشتن در این راه مقدس که مسئولیتی عظیم بر شانه‌هایم نهاده بود امکان‌پذیر نبود.
 
ساخت اثر برای یک شخصیت کرمانی در تراز جهانی
احمدعلی رمضانی، مدیرکل صدا و سیمای کرمان که سریال «راز ناتمام» با مشارکت این استان تولید شده، گفت: ما گنجینه‌های بزرگی در کرمان داریم که نمونه شاخص آن شهید محمدجواد باهنر در گذشته و شهید سلیمانی در زمان حاضر است، دغدغه ما کرمانی‌ها این بود که برای این شهید بزرگوار اثر فاخری تولید کنیم که با توجه به تجربه خوبی که از قبل با آقای امانی داشتیم و بعد از مذاکرات ایشان اعلام آمادگی کردند و این اثر برای یک شخصیت کرمانی در تراز کشور و جهان تولید شد.
 
ضرورت ساخت آثار فاخر و ارزشمند برای شهدای شاخص
سید عباس فاطمی، رئیس مرکز سیمای استان‌های صدا و سیما نیز در این مراسم بیان کرد: از بنیاد شهید و امور ایثارگران و دکتر قاضی‌زاده هاشمی برای توجه ویژه ایشان به موضوعات رسانه‌ای و کارهایی که در استان‌ها انجام می‌دهیم، سپاسگزاریم با اینکه توقع نداریم در سطح مدیران ارشد نظام وقت بگذارند و آثار را ببینند، اما وقت گذاشته و کارها را مشاهده می‌کنند و نگاه ایشان بسیار ارزشمند است.
فاطمی ادامه داد: سریال «راز ناتمام» با بودجه بسیار اندک و با همت عالی تولید شد، البته ما دلمان می‌خواست برای این شهدای بزرگوار سرمایه‌گذاری بهتری داشته باشیم، اما ارزش این شهدا و روایت این مقطع تاریخی نیاز داشت که ما سرمایه‌گذاری بلند مدت کنیم اما اگر می‌خواستیم منتظر آن باشیم این زمان هم از دست می‌رفت، البته من معتقدم برای این بزرگواران باید کار باکیفیت با بهترین نیروها و پژوهش‌ها و سرمایه‌گذاری‌ مناسب صورت گیرد.
 
سریال «راز ناتمام» از آثار خاص سیما
غلامرضا الماسی، مدیر فیلم و سریال شبکه یک نیز در این نشست گفت: تولید آثار ارزشمند برای شهدا نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد و البته فقط در ساحت قاب تلویزیون نمی‌گنجد و ما از این حیث از دکتر قاضی‌زاده و مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکر می‌کنیم که این جلسه را ترتیب دادند. این سریال تا 21 شهریور پخش خواهد شد و از جهاتی جزو سریال‌های خاص رسانه ملی است.
 
نظر بازیگران سریال «راز ناتمام» در مورد این اثر فاخر:
فرهاد جم، بازیگر نقش شهید باهنر نیز گفت: بازی در این نقش برای من اتفاق بسیار خوبی بود و این تجربه برای من عجیب و بسیار فاخر بود، قبل از فیلمبرداری با کارگردان و عوامل دیگر جلساتی در خصوص شخصیت شهید باهنر داشتیم و شروع فیلمبرداری هم با تکرار و تمرین بسیار بود. این تجربه برای من جذاب و عزیز بود و امیدوارم مردم هم ببینند و لذت ببرند و نسلی که حالا هست و شاید آن سال‌ها را ندیده، حالا که این اثر را می‌بینند متوجه خواهند شد که این بزرگ‌مردان چه کردند برای اینکه این انقلاب به ثمر برسد و ما در این وضعیت زندگی کنیم.
مریم کاویانی بازیگر این سریال بیان کرد: از کارگردان مجموعه به خاطر فرصتی که در اختیار من قرار دادند تا حضور کوتاهی در این روایت بسیار جذاب و یک آگاهی در مورد تاریخ انقلاب اسلامی که جزو آثار فاخر است داشته باشم، سپاسگزارم. بازتاب این سریال طی این چند قسمتی که پخش شده بسیار مثبت است و امیدوارم همواره موفق و دست به قلم باشیم و بتوانیم تاریخ را به این زیبایی روایت کنیم.
نگین معتضدی، بازیگر این سریال گفت: تجربه بازی در این سریال در کنار همسرم، امین امانی که باعث شد این سریال امروز در رسانه ملی بدرخشد، تجربه بسیار خوبی بود و موضوعی که طی این مدت من به آن خیلی فکر کردم این است که ما چه الگوهای بزرگی داریم و چقدر راحت از کنارشان گذشته و آن طور که باید و شاید به آنها نپرداخته‌ایم اما مشاهده می‌کنیم در کشورهای دیگر الگوهای تخیلی همچون سوپرمن را می‌سازند ولی در کشورمان قهرمان‌های بزرگی که هرکدامشان یک اسطوره و الگو هستند ناشناخته باقی مانده‌اند. من معتقدم در رسانه می‌شود به موضوعاتی که بر ذهن کودکان تأثیر دارد بپردازیم و البته حضور در این سریال افتخار بزرگی برای من بود و امیدوارم شاهد تولیدات هرچه بیشتر در رسانه ملی باشیم.
گفتنی است، دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در پایان این نشست با اهدای لوح سپاس از عوامل و دست‌اندرکاران این سریال تقدیر و تشکر کرد.

download

منبع: ایثار
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi