شناسه خبر : 92667
شنبه 05 شهريور 1401 , 09:14
اشتراک گذاری در :
عکس روز

۱۰ فیلم و سریال از قهرمانان شهید در دستور کاربنیاد قرار دارد

مشارکت در ساخت 10 فیلم و سریال از قهرمانان شهید در دستور کار قرار دارد

رئیس بنیاد شهید گفت: مقرر شده است در هر استانی از تولید یک فیلم یا سریال از زندگی قهرمانان شهید حمایت شود و در حال حاضر هم ساخت ۱۰ فیلم و سریال را در استان‌های مختلف در دستور کار دارد که امیدواریم بنیاد بتواند در ساخت آنها مشارکت کند.

مراسم تقدیر از عوامل سریال «راز ناتمام» که به زندگی پرفراز و نشیب شهید محمدجواد باهنر و اتفاقات سال‌های پس از جنگ و نفوذ دشمن در ارکان دولت در زمان حال می‌پردازد روز سه‌شنبه اول شهریور ماه با حضور سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد. قاضی‌زاده هاشمی در این نشست گفت: این هفته متعلق به شهیدان رجایی و باهنر است و صدا و سیما امسال کار ویژه‌ای در این راستا انجام داده و در آستانه هفته دولت و سالگرد شهادت شهید باهنر این سریال را برای مخاطبان آماده پخش کرده است.

معاون رئیس جمهور ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع دست‌اندرکاران این سریال گفت: بسیار خوشحال شدم که در جمع عوامل این سریال فاخر و زیبا هستم و خوشبختانه پخش این سریال با استقبال خانواده‌ها مواجه شده است. با اینکه تنها چند قسمت از این سریال را دیده‌ام از آن لذت بردم و در این قسمت‌ها زیرکی‌های این شهید بزرگوار به خوبی نمایان است. ما ایرانی‌های مسلمان و کسانی که در این دوره در حال زندگی هستیم با وضعیت امروز باید از تاریخ خجالت بکشیم زیرا هر جامعه‌ای خودش را به نوعی به جهان معرفی می‌کند و مهمترین دستاوردش شخصیت‌ها و قهرمانانش هستند و این قهرمانان ممکن است در حوزه‌های ورزشی یا اجتماعی باشد، این در حالی است که ما در این عرصه دستمان خیلی پر است اما در معرفی آنها کم‌کاری کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه حدود دو هزار سوژه از زندگی قهرمانان کشور وجود دارد اضافه کرد: در مورد زندگی قهرمانان کشور حتی به نسبت آن چیزی که در تاریخ جهان وجود دارد نیز وضعیت مناسبی داریم و امت امروز ما دارای ممیزات و مشخصات ویژه‌ای نسبت به گذشته خود است. در همین روزها در ایام شهادت امام حسین(ع) و اصحاب با وفایش هستیم که در قله ایثار و از خودگذشتگی هستند و شاید اغراق‌آمیز به نظر برسد اما در واقع رزمندگان ما در ایثارگری با اصحاب امام حسین(ع) در کربلا قابل مقایسه بودند، آن‌ها ویژگی‌هایی داشتند که در مقتل خوانی‌ها ذکر می‌شود و هر کدام از این ویژگی‌ها را در شهدای امروز دیده و یا تجربه کرده‌ایم و حتی با آن زندگی کرده‌ایم.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه خداوند در مورد چهره چند قهرمان به صورت شاخص پرده را کنار زد، افزود: خداوند خواست که شخصیت امثال شهید سلیمانی را به مردم نشان دهد که نه تنها مردم کشور ما درگیر چنین شخصیتی شدند بلکه یک عالم عاشق او بوده و هستند. امروز واقعیت دنیا چهره‌های این چنینی را لمس کرده و اگر ما اینها را نشان نمی‌دهیم کم‌کاری از ماست و چه بسا اگر در قیامت جلوی ما را بگیرند و بگویند اگر در دنیا این افراد را به ما نشان می‌دادید شاید مسیر زندگی ما عوض می‌شد، ما جوابی نداریم بدهیم.

وی ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران سریال «راز ناتمام»، اظهار کرد: شما کار بسیار فوق‌العاده‌ای کردید زیرا این کار از بعضی جهات روایت‌گری نیست بلکه کاری ویژه‌تر است و در پشت آن فلسفه‌ای وجود دارد زیرا جریان‌شناسی را تعریف می‌کنید و همچنین صف بندی‌ها را قبل، حین و سال‌های بعد انقلاب اسلامی آشکار می‌سازید. شما در مقابل هر قهرمان باید یک ضد قهرمان را هم داشته باشید تا اثر خوب خلق شود و بدین ترتیب جریان نفوذ و نفاق را نشان دادید تا تفاوت تفکرات و اختلافات ریشه‌ای که از ابتدا وجود داشت برای جامعه روشن شود.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه کار فیلم‌نامه‌نویس این اثر بسیار سخت و فوق‌العاده بود، تصریح کرد: ضمن اینکه هنرمندان عزیز اثر خوبی خلق کردند اما به اعتقاد بنده گروه فیلمنامه‌نویسی نیز کار سختی انجام داده است زیرا این موضوعات حساس هستند و مردم حافظه تاریخی دارند و خیلی مسائل در یادشان مانده است لذا شما باید خیلی منصفانه مسائل را طرح می‌کردید تا باعث تحریک افرادی که صاحب موضع موافق یا مخالف هستند نشوید و این کار حساسی بوده که بسیار خوب انجام شده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به همکاری‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران با سازمان صدا و سیما ادامه داد: معتقدیم یکی از وظایف اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نشان دادن چهره ممتاز شخصیت‌های شهید ماست، برای اینکه آنها الگوها و قله‌هایی باشند که جامعه از آنان پیروی کند. طبق برنامه‌ر‌یزی‌ها مقرر شده است در هر استانی از تولید یک فیلم یا سریال از زندگی قهرمانان شهید حمایت شود و در حال حاضر هم ساخت ده فیلم و سریال را در استان‌های مختلف در دستور کار دارد که امیدواریم بنیاد بتواند در ساخت آنها مشارکت کند، البته اگر بخواهیم یک فیلم و سریال خوب و فاخر بسازیم هزینه‌هایی دارد به خصوص آثاری که دارای جلوه‌های ویژه هستند و ساخت آنها نیاز به همت همگانی دارد. البته بنیاد شهید و امور ایثارگران در کنار صدا و سیما و سازمانی که شهدا در آنها فعالیت داشته‌اند از ساخت این آثار حمایت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: 40 سال طول کشید تا توانستیم سریالی در مورد شخصیت شهید باهنر که نخست وزیر این کشور بوده بسازیم لذا از همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم و تا اینجا که توانستیم سریال را ببینیم و برداشت من این است که توانسته یک هم‌زادپنداری خوبی با مخاطب ایجاد کند و آنها را با خودش همراه کند و در ادامه هم انتظار می‌رود به صورت روان‌تر پیش برود و آن اثری که مدنظر بوده به مخاطبان عرضه شود.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi