شناسه خبر : 93022
شنبه 19 شهريور 1401 , 09:21
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

دیدار قاضی‌زاده هاشمی با نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز پنجشنبه 17 شهریور ماه در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد، گفت: اگر همه دستگاه‌ها پای کار بیایند و وظایفشان را نسبت به ایثارگران انجام دهند، بسیاری از مسائل ایثارگران حل خواهد شد.
 
دیدار قاضی‌زاده هاشمی با نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی/ ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باعث حفظ امنیت می‌شود/همه دستگاه‌ها برای حل مشکلات ایثارگران تلاش کنند

دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این دیدار گفت: مفهوم شهادت متعلق به اسلام است و کشته و مجروح شدن را تمام ملل در جنگ‌ها دارند؛ مفهوم الهی و قدسی شهادت فقط دفاع از خاک نیست بلکه دفاع از مکتب و کیان یک سرزمین مقدس است که مقدس بودن این سرزمین هم به معارفی است که در آن در حال ترویج است.
وی با اشاره به برنامه‌های سفر به استان‌های مختلف، افزود: مهم‌ترین دلیل دیدار با نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها در کنار عرض ادب، ارائه گزارش عملکردی از اوضاع و احوال بنیاد شهید و امور ایثارگران است. بنیاد دو مسئولیت دارد که حفظ منزلت و کرامت خانواده معظم شهدا و ایثارگران و رسیدگی به نیازهای گوناگون آنان است که تأمین این نیازها در قوانین عمدتاً به تمام دستگاه‌ها و در سطح کلان به دولت سپرده شده و بنیاد شهید و امور ایثارگران نقش پیگیری کننده دارد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به نیازهای جامعه سه میلیون و 500 هزار نفری ایثارگران، گفت: یکی از اشکالاتی که به مرور زمان رخ داده این است که بنیاد شهید و امور ایثارگران جایگزین نه تنها دولت که کل دستگاه‌های اجرایی شده است و برخی دستگاه‌ها کم‌کم خود را در عرصه خدمات به ایثارگران کنار کشیده‌اند و فرض کرده‌اند که وظایفی نسبت به ایثارگران عزیز ندارند و یا در اولویت دریافت خدمات که در قانون هم اشاره شده نیستند.
وی بیان کرد: درست است که دولت درگیر مشکلات بودجه‌ای است و منابع مالی مورد نیاز را به راحتی نمی‌تواند تأمین کند اما با همین شرایط اگر همه دستگاه‌ها پای کار بیایند و در هر شهرستان وظایفشان را نسبت به ایثارگران که مستقیم یا غیرمستقیم با آنها در ارتباط هستند انجام دهند، بسیاری از مسائل ایثارگران حل خواهد شد.
معاون رئیس جمهور با اشاره به دیدار خود با خانواده معظم شهدا در بجنورد، گفت: روز گذشته خدمت یک شهید مدافع حرم که کارمند تأمین اجتماعی بوده رسیدیم و به من گفتند که تأمین اجتماعی محل سکونت این خانواده را تأمین کرده و چه بسا اگر قرار بود بنیاد به موضوع مسکن آنها رسیدگی کند شاید زمان زیادی صرف می‌شد و به نتیجه مطلوب هم نمی‌رسید. پس ما اگر می‌خواهیم منزلت این عزیزان حفظ شود، حرکت عمومی در ابعاد مختلف لازم است که از ظرفیت‌ها و امکانات نهادهای حاکمیتی و دولتی استفاده شود وگرنه حل مشکلات ایثارگران وظیفه یک دستگاه نیست و منابع مالی هم برای حل این مسائل پیش بینی نشده است.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی افزود: فرهنگ ایثار و شهادت در کشور ما یک موضوع فانتزی نیست زیرا عقبه امنیتی یک کشور به مجاهدان آن است و آنچه باعث حفظ این انقلاب و این سرزمین شده برتری ابزاری ما و یا تعداد رزمندگان ما در جبهه نسبت به دشمنانمان نبود بلکه ایمان و روحیه‌ای که در وصیت‌نامه شهدا هم اشاره شده عامل برتری ما بود و اینکه رزمندگان حاضر بودند جان خود را به دستور امام (ره) و برای حفظ مکتب فدا کنند، باعث پیروزی کشور شد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه ترویج و توسعه فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت به غیر از اینکه مردم را نسبت به یکدیگر مهربان کرده و زیاده خواهی را کاهش می‌دهد، باعث حفظ امنیت می‌شود، گفت: این فرهنگ جزئی از نظام امنیتی کشور است و بنیاد نقش هماهنگ‌کننده دارد و به دنبال تصویب آیین‌نامه‌ای هستیم که شورای توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت علاوه بر استان‌ها در هر شهرستانی با ریاست فرماندار تشکیل شود.
وی با اشاره به دیدار خود با یکی دیگر از خانواده معظم شهید در بجنورد، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند بر روی سبک زندگی شهیدپروری کار کنید یعنی سبک زندگی پدر و مادر شهید که در دامن آنها شهید پرورش یافته و به نقطه انقطاع رسیده و رفته و خودش را فدا کرده است بسیار مهم است.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی ضمن خوشامدگویی به معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: امیدوارم حضور شما مایه خیر و برکت برای ایثارگران و خانواده شهدای این منطقه باشد زیرا این عزیزان برکت نظام اسلامی هستند و در همه سختی‌ها پای نظام اسلامی بودند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری ضمن بیان یک حدیث قدسی که خداوند می‌فرماید من جانشین شهید در بین اعضای خانواده او هستم، افزود: کسی که با خانواده معظم شهدا برخورد بدی کند با خدا طرف است و از طرفی هم نقش شما در این زمینه بسیار سنگین است و البته این لطف بزرگی است که خداوند نصیب شما کرده تا حامی خانواده‌های ایثارگران باشید.
وی افزود: این مسئولیت نگاه ویژه شما به جانبازان را نیز می‌طلبد زیرا شهید یک بار به شهادت می‌رسد اما این عزیزان هر روز شهید می‌شوند و سختی‌های بسیاری در زندگی دارند، تصور اینکه جانباز عزیزی بیش از بیست سال بر روی تخت خوابیده و توان حرکت ندارد بسیار سخت است.

منبع: isaar.ir
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi