شناسه خبر : 93366
دوشنبه 04 مهر 1401 , 09:41
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

پیشروی ۵۰ تانک بعثی به سمت خرمشهردرآغازجنگ

در چهارمین روز از جنگ تحمیلی صدام علیه ایران حدود ۵۰ تانک دشمن به هشت کیلومتری خرمشهر رسیدند.

 

پیشروی ۵۰ تانک در روز سوم جنگ به سمت خرمشهر/ اداره اطلاعات سپاه: وضیت خرمشهر خوب نیست ۳۱ شهریور سالروز تهاجم گسترده حزب بعث عراق به مرز‌های کشورمان است، تهاجمی که قرار بود طی هفت روز با تصرف تهران به پیروزی صدام منجر شود، اما هشت سال به طول انجامید و در پایان منجر به شکست مفتضحانه صدام شد.

گزارش‌های چهارمین روز، تلاش نیرو‌های عراقی را برای اشغال نقاط مهم و پیشروی در عمق منطقه جنوب نشان می‌دهد. دشمن تجهیزات زرهی بیشتری به کار گرفت و به آبادان و خرمشهر نزدیکتر شد و بستان را درآستانه سقوط قرار داد. همچنین منطقه میانی، شاهد ورود نیرو‌های مهاجم به داخل شهر‌های قصرشیرین و سرپل ذهاب بود. در منطقه شمالغرب، پیرانشهر و مهاباد تهدید شدند. هواپیما‌های دشمن امروز بیش از ۱۰ شهر را مورد هجوم قرار داده و نقاط مختلفی از این شهر‌ها را بمباران کردند که علاوه بر خسارات مالی، تعدادی از مردم نیز کشته و مجروح شدند. در جریان این تجاوزات چند هواپیمای دشمن سرنگون شد.

در جبهه جنوبی میگ‌های دشمن بمباران خرمشهر به ویژه تاسیسات نیروی دریایی را آغاز کرد، از شب گذشته تانک‌های بیشتری در نقاط مرزی مسقر شدند، تعدادی از آن‌ها شروع به پیشروی در خاک عراق کردند. اوایل صبح حدود ۵۰ تانک تا ۷ و ۸ کیلومتری خرمشهر رسیدند که توسط هواپیما‌های خودی بمباران شدند.

اداره مرکز اطلاعات سپاه در ساعت ۲۲ اعلام کرد وضعیت خرمشهر خوب نیست. به توپخانه زرهی نیاز شدید است. خرمشهر از ۲ طرف در محاصره نیرو‌های بعثی است. آبادان نیز امروز زیر آتش شدید دشمن قرار داشت و نقاط مختلف شهر از جمله بیمارستان‌ها، پالایشگاه و اسکله و دیگر تاسیسات شهر بمباران شد و تعداد زیادی از مردم کشته و مجروح شدند. کشته‌های روز قبل ۲۰۰ نفر و مجروحین بسیار ذکر شده و آب و برق هم قطع شده است.

در پی اعلام پیشروی ۲۰۰ دستگاه تانک به سوی اهواز بسیاری از نقاط حساس شهر سنگربندی شده و مردم و نیرو‌های نظامی به حالت آماده باش درآمده‌اند.

جبهه میانی

در محور مهران ارتش ۴۰ کیلومتر به طرف دهلران عقب نشینی کرده و جاده دهلران به مهران مسدود است. مردم ایلام بسیج شده در کوه‌های اطراف مشغول سنگربندی هستند. ساعت ۱۱ چهار تانک عراقی از بیراهه ناگهان وارد سرپل ذهاب شده به طرف مقر سپاه آتش گشودند که با پاسخ برادران سپاه مجبور به فرار شدند. با حمایت هلیکوپتر‌های کبری، نیرو‌های سپاه و ارتش ۳۵۰ تانک دشمن منهدم شدند. مسولین و فرماندهان نظامی مکررا سقوط قصر شیرین را هشدار داده و درخواست کمک کرده‌اند. در آغاز شب سپاه غرب کشور اعلام کرد نیرو‌های مهاجم در ساعت ۱۸ از طریق قلعه سفید و هدایت وارد قصر شیرین شده، مقر تخلیه شده سپاه و رادیو تلویزیون را تصرف کردند.

درگیری‌های هوایی

درگیری‌های هوایی همچنان در بوشهر، امیدیه، آغاجاری، آبادان، اهواز، مسجد سلیمان، دزفول، کرمانشاه، ارومیه و تبریز ادامه داشت. در این حملات پایگاه هوایی امیدیه، ساختمان اداره راه آغاجاری و خوابگاه دانشجویان آبادان هدف قرار گرفت. در مسجد سلیمانی ۲۱ نفر براثر بمباران هوایی به شهادت رسیدند. همچنین هواپیما‌های دشمن باند پایگاه هوایی دزفول را بمباران کردند. چهار میگ عراقی پالایگاه تبریز را مورد هدف قرار دادند که چند شهید شدند.

اختلافات بر سر چگونگی ادامه جنگ بالا گرفته است و بنی صدر براستفاده از ارتش و انجام عملیات کلاسیک تاکید دارد و تلاش می‌کند خود را یگانه حامی ارتش معرفی کند تا از این طریق موقعیت خود را داخل کشور تثبیت نماید. از سوی دیگر استراتژی جنگ سریع عراق آثار شکست خود را کم کم نشان می‌دهد. در خاورمیانه جنگ تحمیلی منجر به بروز شکاف بیشتر در جهان عرب شده است. کشور‌های مصر، اردن، مراکش، قطر، کویت، عربستان سعودی، یمن شمالی از عراق حمایت می‌کنند و کشور‌های یمن جنوبی، سوریه و لیبی در کنار ایران قرار گرفته‌اند. آمریکا در پی ایجاد یک نیروی دریایی مشترک جهت محافظت از تنگه هرمز است. شوروی که از حضور بیشتر ناوگان‌های آمریکا به همراه ناتو در خلیج فارس نگران است واشنگتن را به تدارک تجاوز علیه ایران و سایر کشور‌های منطقه متهم می‌کند. گسترش ابعاد جنگ ایران و عراق، مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت، مجمع عمومی سازمان ملل متحد. کشور‌های ۹ گانه بازار مشترک اروپا، کشور‌های آمریکا، شوروی، ژاپن و تعداد کثیری از کشور‌های بیطرف مسلمان خواهان آتش بس میان ایران و عراق شدند.

منبع: defapress.ir
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
چی بگم واز کجا بگم بگم الا روی تخت خواب دراز کشیدم واز درد بدنم می نالم یا همیشه توفکر زمان جنگم که چکارها کردیم والان کجاییم چرا اینطور شدهدف ما چی بود والن چی از اب درآمد خدای چرا این بلارا سر من اوردید اخه به کی شکایت کنم به کی بگم حق من این نبود که با این تیر وترکشها الان در حال مرگم پس حق من کجا رفت چطوری بد از ۳۵ سال دنبال حقم بگردم بااین همه مشگلات ۲۰ درصد بهم دادن اونم بدون هیچی نهوامی نه حوقوقی درست وحسابی نه امکاناتی فقط زرج وزرج کشیدم الانم هیچ وپوچ بچه هایم از خودم غریب تر اخه این عدالته خدا ازتون نگذره که من را بیچاره کردید حق کشی کردید بد جورم بگید من چکار کنم فقط شکایتم به خدا می کنم از دست بانی این کار وسلام
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi