شناسه خبر : 93393
دوشنبه 04 مهر 1401 , 13:19
اشتراک گذاری در :
عکس روز

روایت جنگ ایران و عراق از داخل اردوگاه دشمن

روایت جنگ ایران و عراق از داخل اردوگاه دشمن

ویژه برنامه "نگاتیو پلاس" شبکه مستند، سراغ فرماندهان صدام رفته و روایت متفاوتی از دفاع مقدس ارائه کرده است.

مجموعه تلویزیونی «نگاتیو پلاس» یکی از برنامه‌های شبکه مستند است که تاریخ دفاع مقدس و اتفاقات مهم رخ داده در آن را بررسی می‌کند. محمدعلی صمدی تاریخ‌پژوه، مهمان این برنامه است که در گفت‌وگو با مهدی بختیاری مجری آن، مهم‌ترین نکات را بیان کرده و به سؤالات و ابهامات پاسخ می‌دهد.

طه امیری کارگردان «نگاتیو پلاس» درباره ویژه برنامه‌ای که همزمان با هفته دفاع مقدس پخش می‌شود، گفت: هدف اصلی ما در نگاتیوپلاس این است که زمینه‌های شکل گیری جنگ را بگوییم؛ از ابتدای جنگ آغاز کردیم و قصد داریم تا انتهای جنگ را به روایت اسناد و تاریخ بازگو کنیم. اکنون از نظر ترتیب زمانی در موضوع خرمشهر و آزادسازی آن قرار داریم، اگرچه در مناسبت‌های مختلف ویژه برنامه‌هایی را متناسب با آن مناسبت تدارک دیدیم. برای مثال به یک عملیات مهم و خاص پرداخته و همه جوانب آن را روایت کرده‌ایم.

وی با اشاره به تولید و پخش ویژه برنامه‌ای به مناسبت هفته دفاع مقدس گفت: در این ایام، تصمیم گرفتیم به موضوع فرماندهان صدام در جنگ بپردازیم و در 3 قسمت، حزب بعث را از منظری دیگر روایت کنیم. این سوژه از جمله موضوعاتی است که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در این قسمت‌ها، ضمن معرفی مهم‌ترین فرماندهان صدام در جنگ علیه ایران، رویکرد فکری آنان و نوع برخورد صدام با آنان در موقعیت‌های مختلف اعم از شکست‌ها و پیروزی‌های نظامی را روایت کرده‌ایم. به عبارت دیگر، می‌خواهیم جنگ 8 ساله را از منظر فرماندهان عراقی ببینیم و به نوعی وارد اردوگاه دشمن شده‌ایم!

این مستندساز تأکید کرد: این نوع نگاه به جنگ، باعث می‌شود که هم روحیه فرماندهان عراقی را بهتر بشناسیم و از این رهگذر به لایه‌های پنهانی‌تر صدام به صورتی عمیق‌تر نگاه کنیم.

امیری ضمن معرفی مهمان ویژه برنامه نگاتیو پلاس گفت: مهمان این 3 قسمت، شخصیتی ویژه و مهم در تاریخ‌نگاری دفاع مقدس است. سردار فتح الله جعفری کسی است که حشر و نشر ویژه‌ای با شهید حسن باقری داشته و به همین دلیل اطلاعات بسیار غنی از فرماندهان عراقی در اختیار دارد.

وی ادامه داد: همان طور که می‌دانید شهید حسن باقری معتقد بوده به ازای هر فرمانده عراقی باید یک پرونده اطلاعاتی داشته باشیم تا بتوانیم او را با دقیق‌ترین جزئیات بشناسیم. او برای این کار اقدام کرده و براساس دیدارهای صدام با فرماندهان، اخبار و اطلاعاتی که درباره هرکدام جمع‌آوری کرده بود، توانست اطلاعات زیادی جمع‌آوری کند. خاطرات بسیاری داریم که اهمیت کار شهید باقری را در این زمینه نشان می‌دهد.

او خاطرنشان کرد: در این 3 قسمت، به زندگی 10 فرمانده عراقی پرداختیم و پرونده آنان را بررسی کردیم؛ از جمله مشهورترین فرماندهان عراقی می‌توان به "ماهر عبدالرشید"، "هشام صباح الفخری"، "عدنان خیرالله"، "عبدالجبار خلیل شنشل"، "وفیق السامرایی" و ... اشاره کرد.

امیری بیان داشت: بررسی کارنامه این فرماندهان، اطلاعات قابل توجهی را در اختیارمان می‌گذارد. برای مثال، براساس نوع برخورد صدام در حین عملیات‌های شکست یا پیروزی می‌توانیم با روحیات صدام بیشتر آشنا شویم. علاوه براین متوجه می‌شویم، آن دسته از فرماندهان عراقی که از زمان قبل از کودتا بودند،‌ اختلافات زیادی با صدام داشته و عمدتاً نمی‌توانستند با او کار کنند. به همین دلیل صدام سراغ فرماندهان دیگری رفته است؛ عده‌ای که شاید از نظر فکری با او هم‌سو بودند اما از نظر دانش نظامی ضعیف‌تر بودند.

این مستندساز در پایان درباره ادامه این برنامه گفت: از ابتدا قرارمان با شبکه، ساخت 53 قسمت بود، اما اکنون نزدیک به 50 قسمت گذشته و به خرمشهر رسیده‌ایم. برخی موضوعات عمیق‌تر و ریشه‌اند و باید با صرف زمان بیشتری بدان‌ها پرداخت.

منبع: tasnimnews.com
اینستاگرام
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi