شناسه خبر : 93500
شنبه 09 مهر 1401 , 13:13
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

دیداررئیس بنیادبا نخبگان ایثارگراستان مرکزی

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز پنجشنبه 7 مهرماه در دیدار با نخبگان و نمایندگان شاهد و ایثارگر استان مرکزی، گفت: حمایت دولت و مجلس از خدمات رسانی به ایثارگران در طول یک سال اخیر با گذشته قابل مقایسه نیست.
 
دیدار قاضی‌زاده هاشمی با نخبگان شاهد و ایثارگر/ حمایت دولت و مجلس برای خدمات رسانی به ایثارگران با گذشته قابل مقایسه نیست/الگوسازی برای ترویج فرهنگ ایثار ضروری است

 دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدا و تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول گفت: نشست با نخبگان و سرآمدان ایثارگر با تلاش مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر در استان‌ها در حال برگزاری است. ما از برگزاری این نشست‌ها چند هدف داریم که یکی از آن‌ها نشان دادن چهره درست از جامعه ایثارگری و پاسداشت و سپاسگزاری از نخبگان ایثارگر است که مرجعیت فرهنگی دارند و می‌توانند پناهگاه خوبی برای دیگران باشند.
معاون رئیس جمهور افزود: ایثارگران افراد با هوش و دارای عرق دینی و ملی بودند که در موقع حساس کشور به میدان آمدند و به صورت داوطلبانه در عرصه جبهه جهاد حضور پیدا کردند و ایثارگرانی هم از ارتش و سپاه در جبهه حضور پیدا کردند و با علم به این نکته در جبهه حاضر شدند که جانشان را فدا کنند و خانواده‌های این عزیزان یعنی مادران، همسران و فرزندان آنها نیز به خاطر آرمان‌های امام (ره) فرزندان، همسران و پدرانشان را همراهی کردند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اهمیت تلاش‌های ایثارگران در موفقیت‌های کشور خاطرنشان کرد: امروز جامعه ما وابسته به حضور ایثارگران و همت و تلاش‌ آنها است هرچند که جبهه نرم است و جبهه سخت نیست ولی ایثارگران در عرصه‌های مختلف علمی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در جبهه‌های جهاد حاضر هستند و این مسیر را ادامه می‌دهند.
دکتر قاضی‌‌زاده هاشمی خطاب به ایثارگران حاضر در این نشست گفت: شما عزیزان نخبگان استان مرکزی هستید و به عنوان مرجع، راهنما و دستگیر دیگران و چراغ راهنما هستید. ما این جلسات را برای پاسداشت ایثارگران و سپاسگزاری از شما فرزندان، همسران و والدین شهدا، جانبازان و آزادگان برگزار می‌کنیم که در عرصه‌های مختلف ممتاز هستید.
معاون رئیس جمهور عنوان کرد: ایثارگران ظرفیت‌ها و توانایی‌های فراوانی برای جامعه دارند و جامعه به آنها نیاز دارند اما برخی تلاش می‌کنند چهره ایثارگران را با عناوینی مثل سهمیه و مادیات مخدوش کنند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به برنامه‌های بنیاد در طول یک‌سال اخیر گفت: ما در ابتدای حضور در بنیاد شهید و امور ایثارگران سعی کردیم گزارش شناخت از وضعیت بنیاد و جامعه هدف شامل ترکیب سنی ایثارگران و وضعیت اقتصادی آنها تهیه کنیم و بانک اطلاعاتی جمع‌آوری شد که در آن دهک‌های یک و دو ایثارگران را شناسایی کردیم و خدماتی به آنها ارائه شد. ما قصد داریم درباره بودجه سال آینده به مجلس پیشنهاد بدهیم که خدمات به ایثارگران به صورت نقطه‌ای باشد تا خدمات به ایثارگرانی که نیاز به حمایت بیشتر دارند، ارائه شود.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی گفت: تعداد ممتازان جامعه ایثارگری که به جامعه کمک می‌کنند به مراتب از تعداد ایثارگرانی که از جامعه کمک دریافت می‌کنند بیشتر است. ایثارگران ما در سال‌های اخیر رشد تحصیلی خوبی داشته‌ و جایگاه علمی و مدیریتی برجسته‌ای دارند و ما برای ایجاد خانه‌های خلاق و تقویت حوزه دانش‌بنیان تلاش می‌کنیم و وظیفه قانونی کادرسازی ایثارگران و تقویت جایگاه مدیریتی داریم لذا دوره‌های کارورزی مدیریتی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی برای ایثارگران برگزار کردیم.
معاون رئیس جمهور با تأکید بر الگوسازی از بین جامعه ایثارگری در کشور عنوان کرد: برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت باید الگوسازی شود. در شرع اسلام پیامبر اکرم (ص) و امام‌های معصوم (ع) الگو بوده‌اند الان هم غیر از شهدا که در قله هستند و سبک زندگی آنها باید از بین جامعه ایثار و شهادت به جامعه الگو معرفی شوند کسانی نیز مجاهد بوده و الان هم برای مردم مفید هستند و این معرفی نیاز به حرکت جمعی و عمومی دارد و بنیاد هم از این امر پشتیبانی می‌کند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: برخی از حاضران در جمع اشاره کردند که قوانین ناقص اجرا شده است و باید اصلاح شود. حرکت ایثارگری پایه مردمی داشته و الان هم باید مردمی باقی بماند در غیر این صورت با توفیق همراه نیست. تشکل‌های ایثارگری و فرزندان شهدا و ایثارگران در حوزه فرهنگی باید پیگیر مطالبات ایثارگران باشند و برای تحقق این امر نخبگان جوان مرجعیت دارند. دولت به تنهایی نمی‌تواند مسائل کشور را حل کند و باید مردم هم با دولت در حل مسائل کشور مثل اشتغال و مسکن متحد شوند و ایثارگران هم پرچم‌دار این امر باشند.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران اگر چابک باشد می‌تواند ارتباط مؤثری با ایثارگران نخبه در هر استان و شهرستان داشته باشد، افزود: ما 7 هزار پرسنل و بیش از 3 میلیون جامعه هدف داریم که برای شبکه مددکاری این تعداد نیرو کافی نیست و باید سازمان مردمی ایجاد شود. در گذشته تلاش شد که معتمدین معین ایجاد شود و برای پیشرفت در این زمینه تشکل‌های ایثارگری و افراد ممتاز ایثارگر نقش مهمی برای توفیق نظام مقدس جمهوری اسلامی و خدمت رسانی به ایثارگران دارند.
معاون رئیس جمهور در پایان گفت: به عنوان یک ایثارگر و نه معاون رئیس جمهور باید بگویم که حمایت دولت و مجلس از بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه خدمات رسانی به ایثارگران در طول یک سال اخیر با گذشته قابل مقایسه نیست. بودجه بنیاد با افزایش 80 درصدی همراه بوده است اما بار مالی اجرای قوانین ایثارگری 137 هزار میلیارد تومان است و بودجه کنونی بنیاد 50 هزار میلیارد تومان است و بین بودجه و بار مالی اجرای قوانین فاصله وجود دارد و امیدوار هستیم که با تلاش‌های دولت و مجلس بتوانیم این شکاف را کم کنیم و وظایف قانونی خود را به درستی انجام دهیم.
در این نشست تعدادی از نخبگان شاهد و ایثارگر استان مرکزی مطالبات، نیازها و مشکلات خود را مطرح کردند و تفاهم‌نامه مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر و خانه نوآور و فناورانه شاهد و ایثارگر استان مرکزی به امضا رسید.

منبع: isaar.ir
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi