شناسه خبر : 95790
سه شنبه 08 آذر 1401 , 09:46
اشتراک گذاری در :
عکس روز

مرکز آمار اعلام کرد

ثبت پایین‌ترین نرخ بیکاری ایران در ۱۸ سال گذشته

طبق آخرین گزارش مرکز آمار از تابستان 1401، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ساله و بیشتر به هشت و 9 دهم درصد رسیده که طبق بررسی‌ها، این نرخ طی ۱۸ سال گذشته کمترین نرخ بیکاری بوده است.
برنامه‌ریزی برای کاهش نرخ بیکاری و رونق تولید معمولاً در تمام دولت‌ها یکی از اولویت‌های اصلی است. در دولت سیزدهم نیز این مسئله با اهتمام بیشتری دنبال می‌شود. طبق آخرین گزارش مرکز آمار از تابستان 1401، نرخ بیکاری جوانان 15ساله و بیشتر به هشت و 9 دهم درصد رسیده که طبق بررسی‌ها، این نرخ طی 18سال گذشته کمترین نرخ بیکاری بوده است.
سیدصولت مرتضوی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشستی با معاون اول رئیس‌جمهور گزارشی از سامانه رصد‌ ملی اشتغال ارائه کرد و افزود: تا پایان آبان‌ماه، 66 درصد از تعهد اشتغال دولت سیزدهم در سال 1401 در سامانه رصد ملی اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت‌ شده است که این میزان مطابق زمان‌بندی پیش‌بینی شده تا پایان سال بوده و همه موارد در سه مرحله پیامکی، تماس و به صورت حضوری تا پایان سال نظارت خواهند شد.
او با تأکید بر افزایش آمار بیمه‌شدگان در دولت سیزدهم، گفت: به دنبال طراحی سامانه ثبت بیکاران در کشور هستیم تا با اطلاعات و آمار دقیق‌تر بتوانیم برنامه‌ریزی مناسبی برای رفع معضل بیکاری انجام دهیم.
وزیرکار با اشاره به آخرین آمار ایجاد اشتغال در هفت ماه سال جاری گفت: منابع برداشتی از صندوق توسعه ملی صرف طرح‌های عمرانی و اشتغال می‌شود. بر اساس آخرین آمار در هفت ماه نخست امسال 670 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.
6 هزار میلیارد تومان برای اشتغال استان‌ها
همچنین محمد مخبر؛ معاون اول رئیس‌جمهور هم در این جلسه‌ که با موضوع اشتغال بود اظهار داشت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عملکرد همه دستگاه‌های اجرایی و استان‌ها برای تحقق وعده اشتغال دولت را ارزیابی کند و در صورت عقب بودن از برنامه، از آنها برنامه جبرانی زمان‌بندی شده بخواهد.
وی با اشاره به عدم انطباق مهارت متقاضیان اشتغال با نیازهای بازار کار، بر لزوم تعیین رشته‌های تولیدی متناسب با نیازهای کشور تأکید و خاطرنشان کرد: باید رشته‌های تولیدی منطبق بر نیازهای کشور احصا و به تناسب این رشته‌های شغلی، منابع مالی و اعتبارات لازم به سمت مشاغل خُرد، متوسط و خانگی هدایت شود.
معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر پرداخت شش هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه به استان‌ها طی یک هفته آینده، تصریح کرد: وزارت کشور باید استانداران را مکلف کند از فرصت‌ها و ظرفیت‌های هر منطقه در قالب این تبصره برای اشتغال‌زایی استفاده کنند. همچنین بانک مرکزی نیز باید به‌ صورت مستمر از بانک‌های عامل گزارش اشتغال ایجاد شده ناشی از پرداخت تسهیلات بانکی را دریافت و به دولت ارائه دهد.
به نقل از تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi