شناسه خبر : 95839
پنجشنبه 10 آذر 1401 , 10:03
اشتراک گذاری در :
عکس روز

رئیس‌جمهور در جمع‌ پرستاران:

۶ میلیون نفر به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند

رئیس‌جمهور گفت: در دوره جدید بیش از ۶ میلیون نفر به صورت رایگان بیمه سلامت شدند و ما به دنبال آن هستیم که این خدمات به گونه‌ای افزایش پیدا کند که بیماران بجز بیماری دغدغه دیگری نداشته باشند.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح دیروز چهارشنبه در مراسم «بزرگداشت مقام‌پرستار» با تبریک سالروز ولادت حضرت زینب (س) و روز‌پرستار گفت:‌ اگر چه در تاریخ و فرهنگ عامه نام حضرت زینب به عنوان اسوه صبر، مقاومت و بردباری ثبت شده، اما رمز ماندگاری و اثرگذاری همه امامان، پیشوایان و مردان و زنان بزرگ تاریخ صبر و بردباری آنها است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه کلمه «علم» معمولا با «حلم» همراه است، افزود: کسب علم، ارتقای جایگاه و اثرگذاری افراد در گرو صبر و برخورداری از ظرفیت است و ‌پرستاران به‌عنوان فرشتگان خدمت به مردم از باظرفیت‌ترین افراد در عرصه دانش و فرهیختگی و عمل و خدمت‌رسانی هستند.
رئیسی دوران دفاع مقدس و نیز ایام همه‌گیری کرونا را از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین جلوه‌های بروز ظرفیت‌های بلند و بالای‌پرستاران برشمرد و اظهار داشت: افراد باظرفیت اولین داوطلبان مواجهه با سختی‌ها و خطرات هستند. همان‌گونه که شهید عزیزمان سردار قاسم سلیمانی مرد میدان خطر بود،‌پرستاران نیز علاوه‌بر حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل، در روزهایی که هراس از کرونا در جامعه فراگیر شده بود و بعضا حتی اعضای خانواده یک بیماری کرونایی از‌پرستاری از او ترس داشته باشند، روزهای متمادی با احساس مسئولیت برای مراقبت از بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها می‌ماندند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: همین ظرفیت، صبوری و احساس مسئولیت‌پرستاران باعث شده که جامعه‌پرستاری مورد اطمینان و وثوق بیماران، عموم مردم و پزشکان و کادر درمان باشند و مردم وقتی بیمار خود را به بیمارستان سپردند دیگر از بابت مراقبت از او نگرانی نداشته باشند.
آیت‌الله رئیسی در ادامه خدمت منفعت‌طلبانه، خدمت نوع‌دوستانه و خدمت در پرتو خداخواهی را سه دسته خدمت برشمرد و خاطرنشان کرد: خدمات‌پرستاران عزیز ما از نوع سوم خدمت است.‌پرستاران بزرگوار ما از روی مهر و محبت به هم‌نوعان خود و البته برای کسب رضایت الهی و در پرتو خداخواهی به بیماران رسیدگی می‌کنند که این بسیار ارزشمند است و قله و زیباترین جلوه آن را در دوران مقابله با کرونا شاهد بودیم.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید این شان و جایگاه صبورانه و خالصانه‌پرستاری حفظ و تقویت شود، گفت: دولتمردان هم نسبت به حفظ و ارتقای این جایگاه وظایفی دارند. همان‌گونه که‌پرستاران همه تلاش خود را به کار می‌گیرند تا یک بیمار غیر از سختی و درد بیماری،‌ مشکل دیگری نداشته باشد، دولت نیز خود را موظف می‌داند که به مشکلات و مطالبات جامعه‌پرستاری رسیدگی کند.
رئیسی افزود:‌پرستاران با مهربانی و خدمات خالصانه خود به بیماران، پیش از درمان، روحیه آنان را ترمیم کرده و ارتقا می‌دهند تا بتوانند بر بیماری خود غلبه کنند و دولت نیز خود را موظف می‌داند که اجازه ندهد‌ پرستاران غیر از دغدغه کاری، دغدغه و مشکل دیگری داشته باشند.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت در این راستا از ایفای نقش سازمان نظام‌پرستاری در شناسایی و بیان مشکلات و مطالبات‌پرستاران استقبال و حمایت می‌کند، اظهار داشت: دولت سازمان نظام‌پرستاری را برای عرصه سلامت و نیز برای دولت یک نعمت می‌داند و باید از نقش‌آفرینی این مجموعه در شناسایی و پیگیری مسائل جامعه‌پرستاری قدردانی شود.
وی با تاکید بر حفظ شدن شان صبورانه و مبتکرانه‌پرستاری گفت: یکی از اقدامات، بیمه سلامت برای آحاد مردم بود که شش میلیون نفر رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت شدند و تلاش دولت این است که در ماه‌های آینده بیمه سلامت و تامین اجتماعی پایدار شود تا هیچ بیماری به جز درد بیماری، دغدغه و نگرانی دیگری نداشته باشد.
رئیسی با اشاره به تاکیدات چندین باره رهبر معظم انقلاب اسلامی برای اجرای طرح تعرفه‌گذاری خدمات‌پرستاری در دولت قبل و این دولت و نیز وعده سال گذشته خود در این رابطه تصریح کرد: اگر امسال اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات‌پرستاری آغاز نشده بود بنده آمادگی حضور در جمع شما را نداشتم، اما به لطف خدا و با همت مسئولان اجرای این قانون آغاز و در آینده تکمیل شده و ارتقا خواهد یافت.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: قصد ندارم مشکلات دولت را در جمع شما بیان کنم، بلکه برای شنیدن مشکلات و درخواست‌های شما به این‌جا آمده‌ام، اما در نظر داشته باشید که دولت متولی ساماندهی معیشت همه اقشار جامعه است و همان‌گونه که نظام تعرفه‌گذاری خدمات‌پرستاری باید به طور کامل اجرا شود، اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان، یکسان‌‌سازی حقوق بازنشستگان و دیگر اقشار نیز بر عهده دولت است.
رئیسی اضافه کرد: دولت مردمی با توکل بر خدا و اعتماد به توانمندی‌های داخلی به ویژه دستان پرتوان شما زنان و مردان باانگیزه و خدوم به دنبال حل مشکلات است و در این مسیر دل در گرو بیگانگان نداریم و از سوی دیگر هیچ مشکلی را سراغ نداریم که با اتکا به داشته‌های داخلی قابل حل نباشد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه البته مسیر حل مشکلات سختی‌هایی نیز دارد، گفت:‌ با کمک وزارت بهداشت حتما مسائل مربوط به حوزه سلامت و درمان و از جمله مسائل جامعه‌پرستاری را در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ و نیز برنامه هفتم توسعه لحاظ خواهیم کرد تا نظام سلامت کشور پرتوان‌تر از هر زمان دیگر در عرصه خدمت‌رسانی به مردم به ویژه مردم مناطق محروم فعال باشد.
رئیسی همچنین با اشاره به درخواست‌های مطرح شده در جلسه درباره جذب‌پرستارانی که در دوران کرونا به شکل موقت برای مراقبت از بیماران دعوت به همکاری شده بودند، گفت که دولت در زمینه رسیدگی به این درخواست اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
توجه به خواست مردم یکی از مهم‌ترین وجوه مردم‌مداری دولت مردمی است
رئیس‌جمهور همچنین در جلسه دیروز چهارشنبه هیئت دولت، صیانت از سلامت نظام اداری را از وظایف مهم مدیران دانست و تاکید کرد: «مقاومت در برابر خواسته‌های غلط» و «نظارت بر رفتار نیروی انسانی به منظور صیانت از سلامت نظام اداری» برای مسئولان دولت لازم است و آنها باید هم خودشان از روحیه ایستادگی مقابل ناملایمات و خواسته‌های غیرعادلانه برخوردار باشند و هم اجازه ندهند در مجموعه تحت امرشان فساد یا تخلفی صورت گیرد.
رئیس‌جمهور نظارت مستمر بر عملکرد دستگاه‌ها و حضور سرزده در ادارات و ارتباط بی‌واسطه با ارباب رجوع را از جمله راهکارهای تامین سلامت اداری دانست که رضایت عمومی را در پی خواهد داشت.
رئیسی توجه به خواست مردم را یکی از مهم‌ترین وجوه مردم‌مداری دولت مردمی دانست و با تاکید بر ضرورت حساس بودن نسبت به سوءرفتارها و سوءمدیریت‌ها گفت: همه کسانی که به نام دولت و نظام اسلامی خدمت می‌کنند، باید مراقبت کنند با انجام به موقع کار، جلوگیری از فساد اداری و کارشکنی‌ها در ارائه خدمت به مردم، کارآمدی دستگاه‌ها و امید، اعتماد و رضایت عمومی را ارتقا دهند.
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi