شناسه خبر : 97486
دوشنبه 03 بهمن 1401 , 12:02
اشتراک گذاری در :
عکس روز

اختصاصی فاش نیوز | گفت و گو با دبیر چهل و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

جشنواره ای متفاوت با حال و هوای انقلابی و دفاع مقدسی

ما امسال یک جشنواره کاملا انقلابی را برگزار می نماییم؛ از این جهت که مفاهیم و موضوعات محوری تفکر انقلاب اسلامی در آثار نمایشی متجلی است و هشتاد درصد کارها نیز از سایر استان ها و شهرستان ها در جشنواره حضور دارند و ...

فاش نیوز - چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری «کوروش زارعی» و با میزبانی از ۱۱۳ اثر در بخش‌های رادیوتئاتر، مسابقه بزرگ صحنه‌ای، تئاتر خیابانی، تئاتر بین‌الملل، نمایشنامه‌نویسی، بخش پژوهش و مسابقه بخش مرور در تهران برگزار می‌شود.

کوروش زارعی روز یک شنبه در حاشیه برگزاری چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در تالار چارسو مجموعه تئاتر شهر در گفت و گو با خبرنگار تئاتر فاش نیوز، در پاسخ به اینکه خدمات متقابل تئاتر و انقلاب در طول چهل و چهار سال چگونه بوده است اظهار داشت: پس از انقلاب، هنر تئاتر به سرعت رشد فزاینده ای یافت. استعدادهای جوان از شهرستان و تهران بروز و ظهور یافتند و توانستند آثار بسیار خوبی در راستای اهداف انقلاب، تولید و اجرا نمایند.

دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تصریح کرد: در طول هشت سال دفاع مقدس نمایش های بسیار خوبی با موضوع جنگ به روی صحنه آمد و هنرمندان بسیاری به جبهه های جنگ اعزام شدند و برای رزمندگان اجرای نمایش داشتند. در آن سال ها گروه تئاتر ما با نام "گروه تئاتر آئینی" از آن دست گروه هایی بود که در جبهه های حق علیه باطل برای سربازان اسلام به اجرای نمایش می پرداخت و می توانم به گروه های تئاتری از استان های خراسان و مازندران و فارس نیز اشاره کنم.

زارعی در همین ارتباط خاطرنشان کرد: حق است که بیان شود و شایان توجه است بدانید هنرمندانی داشتیم که حتی در زیر آتش دشمن و هنگام نقش آفرینی در اجرای نمایش به شهادت رسیدند که در اینجا از شهید "مقدم" یاد می کنم که اینگونه به فیض شهادت نائل آمدند.

زارعی اضافه کرد: پس از جنگ نیز تئاتر در کشور ما به گونه ای پیشرفت داشت که در مجامع هنری دنیا شناخته شده است و حرف برای گفتن دارد و در حال حاضر نیز دوره چهل و یکم جشنواره بین المللی تثاتر فجر را با این تعداد هنرمند ملی و جهانی شناخته شده، با شکوه فراوان برگزار می نماییم که بزرگترین جشنواره تئاتر خاورمیانه و همچنین مطرح در دنیاست.

وی یادآور شد: عدم حمایت درست و مدیریت صحیح باعث شد که ما کمی از آن ارزش ها و حال و هوا و شرایط فاصله بگیریم. به نظر بنده تئاتر و هنرمندان نجیبی داریم و شایسته و بایسته است در راستای اهداف نظام و انقلاب حمایت بیشتر و بهتری صورت بگیرد تا هنرمندان در این راستا آثار نمایشی فاخر و در مقیاس بزرگتری تولید نمایند. آینده خوبی پیش روی تئاتر می بینیم و جوانان تحصیل کرده ای با ایده های نو و خلاقانه از دانشگاه های ما فارغ التحصیل می شوند و این خیلی به تئاتر ما کمک می کند.

او با اشاره به جایگاه مبانی فکری انقلاب اسلامی در فجر 41 بیان نمود: ما امسال یک جشنواره کاملا انقلابی را برگزار می نماییم؛ از این جهت که مفاهیم و موضوعات محوری تفکر انقلاب اسلامی در آثار نمایشی متجلی است و هشتاد درصد کارها نیز از سایر استان ها و شهرستان ها در جشنواره حضور دارند و از مفاهیم بلند انسانی، اخلاقی و ارزشی در راستای اهداف انقلاب اسلامی برخوردار می باشند.

زارعی در مورد جدول اجراهای جشنواره با مضمون فرهنگ ایثار و شهادت گفت: همین حالا که بنده در خدمت شما می باشم، در تماشاخانه استاد سمندریان، نمایشی در ژانر دفاع مقدس با نام "هی می خوابم خوابتو می بینم" اجرا می شود، در تالار مولوی نیز نمایش "آهوان" با پُرتره شهید دفاع مقدس "علیرضا عاصمی" که خنثی کننده بمب بودند و در موشک‌باران سال‌ 1365 کرمانشاه به شهادت رسیدند در حال اجراست. به نمایشِ «روایت ناتمام زیبای خط خطی» از "اصغر خلیلی" نیز می توانم اشاره داشته باشم که روایت زندگی شهید "مرتضی قربانزاده"، یکی از شهیدان دوران هشت سال دفاع مقدس، است و به بمباران زمین چمن فوتبال اشاره دارد که حضرت آقا بارها بر این موضوع تاکید فرموده اند.

دبیر جشنواره تئاتر فجر چهل و یکم در بخش پایانی صحبت های خود تاکید داشت: شاید بالغ بر بیش از 30 اثر نمایشی با ژانر و موضوع دفاع مقدس در جشنواره تئاتر فجر امسال حاضر هستند و کارهای بسیار خوبی نیز به لحاظ اجرایی می باشد و می توانم بگویم در طول روز 2 تا 3 اجرا به تئاترهای حوزه دفاع مقدس مربوط است. 

چهل‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از 25 دی تا 11 بهمن به دبیری کوروش زارعی در تهران در حال برگزاری است.

| گزارش و گفت و گو: تورج اردشیری‌نیا

| عکس: الهام سادات روئین‌تن

اینستاگرام
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi