شناسه خبر : 97596
چهارشنبه 05 بهمن 1401 , 16:17
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

زنان عنصر مهم پشتیبانی مردان در جنگ هستند

 

سردار بایرامی: زنان عنصر مهم پشتیبانی مردان در جنگ هستند

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس گفت:علیرغم همه هجمه‌هایی که علیه زن مسلمان و ایرانی صورت می‌گیرد حقاً نگاه ویژه‌ای به این مقوله وجود داشت و شاعران در کنار پرداختن به مضامین شهید و شهادت، زن را به‌عنوان یک عنصر مهم در پشتیبانی رزمندگان برجسته دیده بودند که نگاه بسیار مهم و قابل توجهی بود.

ایسنا، سردار  عباس بایرامی  رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس با اشاره به جزئیات بیست‌وچهارمین دوره کنگره ملی شعر دفاع مقدس، بیان کرد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس طی سال‌های بعد از دفاع مقدس همواره سعی داشته است با فعالیت‌های مهم و فاخر ادبی، پرچم شعر دفاع مقدس را برافراشته نگه دارد. اگر قرار باشد یک فرهنگ ناب توسعه پیدا کند بخش مهم آن وابسته به کار ادبی و فرهنگ‌سازی است لذا ما در کنگره شعر دفاع مقدس تلاش می‌کنیم این فرهنگ را نهادینه کنیم.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس درباره موضوعات کنگره ملی شعر دفاع مقدس گفت: امسال ما در فراخوان هشت موضوع محوری را قرار دادیم تا شاعران بتوانند از ابتکارعمل بیشتری برخوردار باشند لذا در همین راستا با این ابتکار دست شاعران برای پرداختن به ابعاد ایثار و شهادت و دفاع مقدس باز بود و خوشبختانه آثار متنوعی را دریافت کردیم.

سردار بایرامی درخصوص مقوله مقاومت بین‌الملل در این کنگره مهم ادبی عنوان کرد: در موضوع مقاومت بین‌الملل نگاه ویژه‌ای به کشورهای مقاومت و شخص سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی انجام شد و در این بخش نیز اشعار خوبی به دبیرخانه رسید. توجه شاعران به مضامین عاشورایی، جنگ نرم و جهاد تبیین نیز امسال در کنگره به صورت جدی وجود داشت و خوشحالیم که شاعران به مقوله‌هایی که مورد عنایت و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است، توجه دارند.

وی اعلام کرد: علیرغم همه هجمه‌هایی که علیه زن مسلمان و ایرانی صورت می‌گیرد حقاً نگاه ویژه‌ای به این مقوله وجود داشت و شاعران در کنار پرداختن به مضامین شهید و شهادت، زن را به‌عنوان یک عنصر مهم در پشتیبانی رزمندگان برجسته دیده بودند که نگاه بسیار مهم و قابل توجهی بود.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس ضعف تولیدات ادبی برای مخاطب کودک و نوجوان را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه در این حوزه عقب‌ماندگی و نیاز شدید وجود دارد، گفت: تولیدات ما برای کتب نوجوان و نونهال در حوزه دفاع مقدس بسیار اندک است که ما در این زمینه نیازمند شعر شاد و با نشاط و امیدآفرین هستیم که امسال بخشی از این نیازها برطرف شد اما همچنان در این زمینه نیازمند تولید محتوا هستیم. 

سردار بایرامی درباره تعداد آثار رسیده به دبیرخانه کنگره ملی شعر دفاع مقدس توضیح داد: امسال در مجموع ۷ هزار ۲۱۱ اثر شعر به دبیرخانه کنگره شعر رسید. ما با فعالیت‌های مختلف در استان‌ها دست به موج آفرینی زدیم و شاعران را برای حضور در کنگره تشویق کردیم لذا در استان‌ها با دعوت از بهترین شاعران، آثار کارشناسی و بهترین‌ها در استان‌ها با برگزاری مراسم‌های مجلل و مفصل معرفی شدند و از بین بهترین‌ اشعاری که شاخص‌های ملی را داشتند، در دبیرخانه مرکزی کار داوری نهایی صورت گرفت.

سردار بایرامی درخصوص جزئیات اختتامیه کنگره گفت: غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی،  امیرسرتیپ نبی سهرابی جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‎الاسلام دژکام نماینده ولی‌فقیه در استان فارس، محمدهادی ایمانیه استاندار استان فارس و شخصیت‌های استانی و شاعران پیشکسوت و جوان در مراسم اختتامیه کنگره ملی شعر دفاع مقدس حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در آیین اختتامیه کنگره پیام سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح قرائت خواهد شد، گفت: کنگره ملی شعر دفاع مقدس با برگزاری مراسم اختتامیه، رسماً دوره جدید خود را آغاز خواهد کرد و در این راستا از تمام شاعران و اهالی ادب تقاضامندیم موجب گرمی این محفل مهم ادبی باشند. کنگره ملی شعر دفاع مقدس ظرفیت مهمی است که قابلیت بین‌المللی شدن دارد و ما در این راستا اقداماتی را انجام داده‌ایم و آماده برگزاری بین‌المللی آن هستیم و در حال برطرف کردن مقدمات این فعالیت هستیم.

 

منبع: ایسنا
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi