شناسه خبر : 97630
جمعه 07 بهمن 1401 , 12:21
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

قابل توجه متعرضان به بودجه نهادهای فرهنگی

بودجه فرهنگی کشور کمتر از ۲ درصد است

عضو کمیسیون های فرهنگی و تلفیق مجلس با بیان اینکه مؤثرترین راه‌حل شرایط موجود این است که در نظام بودجه‌ریزی و هزینه‎ کرد کشور تجدیدنظر جدی صورت بگیرد، گفت: برای نجات کشور، باید از سنت‌های قدیمی موجود در نظام نیروی انسانی عبور کنیم تا براساس توانمندی‌های افراد، تولید ثروت شود و اینجاست که اتخاذ تصمیم‎های شجاعانه ضرورت پیدا می‌کند.

ضرورت اصلاح نظام بودجه و مدیریت هزینه‌ها در کشور/ بودجه فرهنگی کشور کمتر از ۲ درصد بودجه سالیانه است

به گزارش خبرگزاری فارس، سید احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون های فرهنگی و تلفیق مجلس شورای اسلامی در پنجاه و هشتمین اجلاس معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور که در مشهد برگزار شد، گفت: بعد از تعطیلی دانشگاه‌ها در روزهای کرونایی، حوادث تلخ و رویدادهای ناراحت‌کننده‌ای پیش آمد که بسیاری مسئولیت آن را متوجه کمبودهای محتوایی موجود در نظام آموزش و پرورش می‌دانند. زیرساخت‌های پرورشی، ساختار مدارس و روند طرح‌ریزی برنامه ساماندهی اوقات فراغت دانش آموزان از جمله چالش‌هایی است که خروجی دستگاه تعلیم و تربیت برای دانشگاه‌ها را در وضعیت نامناسبی قرار داده است.

وی سرچشمه همه این چالش‌ها را در سوء مدیریت هزینه‌ها دانست و افزود: امروزه ۹۵ درصد بودجه سنگین آموزش و پرورش صرف هزینه‌های جاری در حوزه حقوق و دستمزد بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از معلمان و کادر ادارات می‌شود، ۳ درصد به حوزه عمرانی با محوریت نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس می‌رسد و ۲ درصد باقیمانده، راه به عرصه‌های پرورشی، تربیتی و فرهنگی می‌برد. مشابه این وضع در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم وجود دارد و ۹۲.۶ درصد از بودجه نظام آموزش عالی کشور، پیش از آن‌که به عرصه‌های فرهنگی برسد، در بخش حقوق و دستمزد هزینه می‌شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مؤثرترین راه‌حل شرایط موجود این است که در نظام بودجه‌ریزی و هزینه‎ کرد کشور تجدیدنظر جدی صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: برای نجات کشور، باید از سنت‌های قدیمی موجود در نظام نیروی انسانی خلاص شد تا براساس توانمندی‌های افراد، تولید ثروت شود و اینجاست که جایگاه دانشگاه‌ها اهمیت مضاعف پیدا می‌کند تا فارغ‌التحصیلان دوره دکترا، کمال تحصیل خود را در استخدام رسمی نبینند.

قاضی‌زاده هاشمی با تأکید بر اینکه برای حل این مشکلات، نیازمند اتخاذ تصمیم‌های شجاعانه هستیم، گفت: در کل کشور، ۱۲ دستگاه اصلی و ۶۹ ردیف بودجه اصلی در حوزه فرهنگ فعالیت دارند و در عرصه‌های مختلف از دین و معنویت گرفته تا فرهنگ پهلوانی، مجموع بودجه اختصاص‌یافته از ۴۳ همت و معادل ۲ درصد بودجه سالانه کشور نیز فراتر نمی‌رود. موضوع زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که شما در اغتشاشات اخیر، به‌طور مستقیم مشاهده می‌کنید که همچنان اکثر اتفاقات ماهیت فرهنگی داشت.

وی ابراز کرد: به‌موازات ضرورت تغییر تفکر برنامه‌ریز در نظام بودجه کشور، باید الگوی هزینه کرد نیز اصلاح شود. این مسئولیت به دوش مدیران است تا سند مهندسی فرهنگی کشور با اعتبار هزار میلیارد، سند جوانی جمعیت با اعتبار ۱۲ هزار میلیارد تومان و برنامه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی با اعتبار شش هزار میلیارد تومان، جنبه عملی و نمود معنایی پیدا کند.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi