شناسه خبر : 98486
شنبه 13 اسفند 1401 , 09:10
اشتراک گذاری در :
عکس روز

آخرین تقلاهای فرانسه برای حفظ نفوذ در آفریقا

فاش نیوز - رئیس‌جمهور فرانسه، در حالی تور آفریقایی خود را از گابن در آفریقا آغاز کرده که ناظران به کاهش شدید نفوذ این کشور در آفریقا اشاره می‌کنند و خود ماکرون به خشم فزاینده علیه کشورش اذعان کرده است.
«امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه، یک تور چند‌ روزه به آفریقا را، روز چهارشنبه، با ورود به «لیبرویل»، پایتخت کشور آفریقایی گابن آغاز کرد، سفری که به گفته منابع فرانسوی، فرصتی برای آزمودن یک شراکت جدید میان پاریس با قاره سیاه است. این سفر به کشورهای کنگو، گابن، آنگولا و جمهوری دموکراتیک کنگو، به گفته کاخ الیزه، با هدفِ «تقویت همکاری‌های دوجانبه» با کشورهای این منطقه است. این هجدهمین سفر او به‌عنوان رئیس‌جمهور فرانسه به آفریقا است که به نظر برای دست-و-پا کردنِ جایگاهی تازه برای فرانسه در آفریقاست که نفوذ پیشین خود را از دست داده است.
همزمان با این سفر، مردم در جمهوری دموکراتیک کنگو در اعتراض به برنامه سفر ماکرون به کشورشان به خیابان‌ها آمدند و با برافراشتن پرچم‌های روسیه مقابل سفارت فرانسه در «کینشاسا» پایتخت این کشور تجمع کردند. معترضان به سفر ماکرون، فرانسه را به حمایت از گروه‌های شورشی در کشورشان و همچنین همکاری با کشور رواندا متهم می‌کنند. به گزارش ایرنا، همزمان دیوارهای سفارت فرانسه در کینشاسا نیز مملو از شعارنویسی‌های علیه سیاست‌های این کشور در آفریقا شد.گفتنی است، سفر رئیس‌جمهور فرانسه به آفریقا دو روز پس از آن انجام می‌شود که وی در پاریس، از استراتژی چهارساله آینده کشورش در قبال آفریقا رونمایی کرد. ماکرون با اذعان به «خشم فزاینده نسبت به فرانسه در کشورهای آفریقایی»، خواستار «ایجاد یک رابطه جدید متعادل، متقابل و مسئولانه» با آفریقا شد. رئیس‌جمهور فرانسه- که سال‌ها بخش‌هایی از آفریقا را به استعمار کشید و پس از اتمام دوره استعمار نیز بسیاری از این مناطق را زیر نفوذ خود داشت- با تأکید بر این‌که «آفریقا حیاط‌خلوت فرانسه نیست»، خواستار تواضع و گوش شنوا داشتن کشورش در قبال کشورهای آفریقایی شد.
جالب است روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» نوشته، امانوئل ماکرون که در تور آفریقایی خود به‌سر می‌برد روز پنجشنبه در گابن اظهار داشت: «سازماندهی مجدد ارتش فرانسه نه عقب‌نشینی و نه جدایی است.» رئیس‌جمهور فرانسه تأکید کرد که کشورش اکنون یک همکار بی‌طرف در قاره آفریقا است. [!] ماکرون با تأکید بر این‌که عصر «فرانس‌آفریک» به خوبی[!!] به پایان رسیده است، افزود: «من گاهی اوقات این احساس را دارم که ذهنیت‌ها با سرعتی مشابه ما در حال تکامل نیستند.»
پاریس نفوذش را از دست می‌دهد
در همین مورد، یک کارمند ارشد سابق دولت فرانسه گفت، همزمان با این‌که پاریس به‌دلیل «عدم بینش» رهبرش نسبت به آفریقا در حال از دست دادن نفوذ خود در این قاره است، سفر امانوئل ماکرون به کشورهای منطقه جنوب صحرای آفریقا بیانگر «وضعیت اضطراری» می‌باشد. «فرانسوا آسلینو» کارمند ارشد سابق دولت فرانسه، ناظر سیاسی و کسی که در سال ۲۰۱۷ در انتخابات ریاست‌جمهوری با ماکرون رقابت می‌کرد، به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که علی‌رغم اینکه زبان فرانسه به مدت ۱۵۰ سال تنها وسیله ارتباط گروه‌های قومی در مرکز آفریقا بوده است و همچنان در دولتشان از این زبان استفاده می‌شود اما فرانسه به سرعت در حال از دست دادن نفوذ خود در این قاره می‌باشد؛ درنتیجه سفر ماکرون به کشورهای مذکور اضطراری است.
وی در ادامه اظهارات خود به گزارش‌های اخیر در رابطه با کشور مالی اشاره کرد؛ کشوری که براساس قانون اساسی جدید آن زبان فرانسه دیگر زبان رسمی کشور نیست و صرفا در موقعیت‌های کاری از آن استفاده می‌شود. گفتنی است، ماکرون یک سال پیش خروج نیروهای فرانسوی از مالی را اعلام کرد و بورکینافاسو نیز تقریباً یک ماه پیش به توافق نظامی با فرانسه پایان داد. این ناظر سیاسی افزود: « از دیگر عواملی که باعث شده تا آفریقا چنین رویه‌ای را در قبال فرانسه پیش بگیرد، این مسئله است که اروپا اکنون میلیاردها دلار کمک را به اوکراین اختصاص می‌دهد.» وی تأکید کرد: «نوعی احساس تنفر و خصومت نسبت به پاریس در سراسر قاره آفریقا در حال افزایش است و جوانان آفریقایی می‌خواهند از منطقه نفوذ فرانسه و ماکرون خارج شوند.»
آسلینو استدلال کرد: «امانوئل ماکرون هیچ درک و بینشی نسبت به آفریقا ندارد و احتمالاً به منابع طبیعی این قاره بیشتر از روابط سیاسی با کشورهای آفریقایی علاقه‌مند است. دیپلماسی فرانسه باید بیشتر بر روابط و همکاری با آفریقا متمرکز می‌شد اما مقامات این کشور از جمله وزیر خارجه فرانسه اشتیاق کمی نسبت به تحکیم روابط با قاره آفریقا نشان داده‌اند.» این مقام ارشد سابق دولت فرانسه در پایان ضمن بیان این‌که نفوذ فرانسه در آفریقا توسط چین و روسیه تحت تاثیر قرار می‌گیرد، گفت: «برخلاف فرانسه، مقامات چین و روسیه رفتار ایدئولوژیک ندارند و درنتیجه هر کجا و هر زمان توسط قاره آفریقا مورد استقبال قرار می‌گیرند.»
به نقل از کیهان
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi