شناسه خبر : 98759
چهارشنبه 24 اسفند 1401 , 09:37
اشتراک گذاری در :
عکس روز

دستگاه‌های مستنکف از اجرای قانون "استخدام ایثارگران"

دستگاه‌های مستنکف از اجرای قانون "استخدام ایثارگران"

فاش نیوز - مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید درباره سازمان‌هایی که قانون استخدام ایثاگران را اجرا نمی‌کنند، صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، 22 اسفندماه سالروز تأسیس بنیاد شهید است؛ اتفاقی که به فرمان امام خمینی (ره) در سال 1358 رخ داد. بنیاد شهید با هدف ارائه خدمت به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران تأسیس شد و طی این سال‌ها همواره به عنوان مهم‌ترین دستگاه در رسیدگی به این خانواده‌ها‌، جانبازان و فرزندان شهدا و جانبازان شناخته می‌شده است.

براساس قانون، خدمات متنوعی باید به ایثارگران ارائه شود که یکی از مهم‌ترین آنها موضوع استخدام جانبازان، فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران است که در قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران صراحتاً مورد اشاره قرار گرفته است. این موضوع در آزمون‌های استخدامی دستگاه‌ها و نهادها باید دیده شود.

سردار حسن‌زاده مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، آخرین وضعیت اجرای قانون استخدامی ایثارگران را تشریح کرد.

او گفت: براساس ماده 21 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، دو سهمیه برای آنها درنظر گرفته شده است؛ یکی، سهمیه 25 درصد است که برای قشری از ایثارگران است که دارای اولویت بالاتری هستند. یعنی شامل فرزند شهید، جانباز و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد می‌شود. دیگری، سهمیه 5 درصد است که مربوط به مجوزهای استخدامی برای ایثارگرانی است که اولویت پایین‌تری دارند. یعنی شامل فرزند جانباز زیر 25 درصد، فرزند رزمندگان و ... می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برخی دستگاه‌ها این قانون را اجرا نمی‌کنند، تأکید کرد: این قانون در دستگاه‌های اجرایی که از سازمان اداری و استخدامی مجوز می‌گیرند، به صورت 100 درصد اجرا می‌شود، اما واحدهای تابعه دستگاه‌های اجرایی این قانون را رعایت نمی‌کنند. برای مثال، وزارت صنعت و معدن سهمیه می‌دهد و قانون را اجرا می‌کند، اما در مجموعه ایمیدرو این اتفاق رخ نمی‌دهد. یا سهمیه را از سازمان تأمین اجتماعی می‌گیریم اما در شستا اتفاقی رخ نمی‌دهد.

حسن‌زاده گفت: دقت داشته باشید که قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، دستگاه‌های مشمول ماده 2 قانون، چه دستگاه‌های دسته اول و چه دستگاه‌های دسته دوم را به رعایت این قانون مکلف کرده است. در بخش الف، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، بانک‌ها، بیمه‌ها، دانشگاه آزاد، صدا و سیما، قوه قضاییه و ... نام برده شده‌اند. با این مجموعه‌ها مشکل زیادی نداریم. در بخش دوم، «واحدهای تابعه دستگاه‌های اجرایی» نام برده می‌شوند که واقعاً با آنها مشکل داریم. اکنون در حال پیگیری هستیم اما مرجع خاصی هم وجود ندارد که بتوانیم به آن مراجعه کنیم.

او با اشاره به برخی اعمال سلیقه‌ها در بانک‌های خصولتی در اجرای قانون استخدام ایثارگران گفت: شهرداری‌ها، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و ... خودشان نیرو می‌گیرند و ممکن است سهمیه‌ای هم به ایثارگران ندهند. علاوه براین، بانک‌ها و بیمه‌های خصوصی هم کلاً این قانون را رعایت نمی‌کنند اما بانک‌های خصولتی این قانون را اجرا می‌کنند، اگرچه در آن اعمال سلیقه می‌کنند؛ برای مثال، در سهمیه 25 درصد که دارای اولویت بالا هستند، قانون صراحتاً «معافیت سنی» و «معافیت از شرط معدل» را ذکر کرده است، اما این مجموعه‌‌ها با اعمال سلیقه شخصی، محدودیت سنی و شرط معدل قرار می‌دهند و با این کار راه ورود ایثارگران مشمول برای ورود به آزمون استخدامی را می‌بندند.

بیشتر بخوانید

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان این نقیصه را پیگیری کرد، گفت: خود ایثارگران پیگیر این موضوع هستند و ما هم به عنوان بنیاد شهید به یکسری از مراجع گزارش داده‌ایم. دقت داشته باشید که ما باید به رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه و ... گزارش بدهیم، اما هیچ اهرمی نداریم که بتوانیم با دستگاه خاطی که از انجام قانون سر باز می‌زند، برخورد کنیم. تنها راه این است که سراغ دستگاه‌های نظارتی برویم و گزارش بدهیم. این کار را کرده‌ایم اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

وی تأکید کرد: دستگاه‌های نظارتی اعم از قوه قضاییه، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری، دیوان محاسبات و ... باید به گونه‌ای اعمال قانون کنند که دستگاه‌ها نتوانند قوانین مربوط به ایثارگران را این‌گونه اجرا نکنند.

 

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
فاش نیوز ، ازشون میپرسیدید همون ارگانهایی که با سهمیه هم میگیرند چرا ی جا سهمیه ۲۵ و یه جا سهمیه ۵ درصد میگیرند ، چرا در مجموع ۳۰ درصد را با هم را اجرا نمیکنند؟ و ی مورد دیگه هم اینکه چرا زیر ۲۵ ها معاف از شرط سن نمیشوند؟ آیا معافیت سن اجحاف در حق خود زیر ۲۵ ها نیست؟
حالا خود همین بنیاد قانون ۵ و۲۵ را برای استخدام رعایت میکند؟ والا ما هر چی استخدام جدید دیدیم که بالای ۲۵ بودند اصلا ۵ درصدی در کار نبود! قانون خاصی دارد که ما نمیدانیم؟ کارمندان بنیاد شهر ما که جدید آمدند همه بالای ۲۵ هستند پس نتیجه میگیریم سهمیه ۵ درصدی رعایت نشده ، یعنی همین سلیقه ای که میفرمایید دیگه؟! مگه نباید نسبت ۵ و۲۵ طبق قانون رعایت شود؟ پس چطوریه ؟
سهمیه ۵ درصد را هر جا دیدید دورش را ی خط قرمز پررنگ بکشید ، ما جانبازای زیر ۲۵ با رزمنده ها با این جمعیت انداختن تو سهمیه ۵ درصدی ، کاش نمره حد نصاب ها کم نبود ، اینجوری صلاحیت علمی هم بیشتر رعایت میشد ، از اونور هم به ایثارگرا نمیگفتن بی سواد....... بعضی ها در سهمیه بالای ۲۵ توقع دارن با نمره پایین به راحتی قبول بشن؟! از ماست که بر ماست
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
تبلیغ کانال فاش در ایتابنر بیمه دیفتح‌الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi