تاریخ : 1395,دوشنبه 12 مهر15:16
کد خبر : 49829 - سرویس خبری : گزارش و گفت و گو

قانون جامع ایثارگران دائمی می شود

قانون جامع ایثارگران دائمی می شود

رئیس فراکسیون فرزندان شاهد از تلاش نمایندگان ایثارگر مجلس شورای اسلامی برای دائمی کردن قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران خبر داد.

فاش نیوز -  رئیس فراکسیون فرزندان شاهد از تلاش نمایندگان ایثارگر مجلس شورای اسلامی برای دائمی کردن قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی فاش نیوز، محمد مهدی مفتح با اشاره به اینکه فراکسیون فرزندان شاهد از نمایندگانی که فرزند شهید هستند در مجلس دهم تشکیل شده است ،تصریح کرد:فراکسیون شاهد مجلس دهم از 18 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل و رئیس و اعضای آن نیزانتخاب شده است.

سخنگوی کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون فرزندان شاهد اظهار داشت:در جلسه مشترکی که با دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد ایشان از تشکیل فراکسیون فرزندان شاهد بسیار استقبال کرد و برای اختصاص دفتر و برطرف کردن مشکلات نیز قول مساعد داد.

نماینده دوره های چهارم، پنجم،هفتم، هشتم و نهم مردم تویسرکان درمجلس شورای اسلامی ادامه داد:قرار شد در آینده نزدیک در ساختمان بهارستان محلی برای فراکسیون فرزندان شاهد اختصاص داده شود تا اعضای فراکسیون با نشست های تخصصی و کارشناسانه نیازهای قشر ایثارگر جامعه را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس یادآور شد: جلسات اعضای فراکسیون به طور مستمر برگزار و به عنوان فرزندان شهدا و نمایندگان ملت خود را موظف می دانیم که به مسائل و مشکلات مردم و ایثارگران با توان مضاعف بپردازیم.

وی پیگیری مطالبات ایثارگران به خصوص فرزندان شهدا وتهیه و تدوین قوانین مورد نیازآنان را از وظایف اصلی فراکسیون فرزندان شاهد در مجلس دهم بشمار آورد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد:بطور مثال بحث دائمی کردن احکام مربوط به ایثارگران در لایحه برنامه پنجساله توسعه در مجلس شورای اسلامی مطرح است و به عنوان یک عضو به طور فعال در جلسات کمیسیون تلفیق شرکت کرده ام.

نماینده پنج دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه احکام دائمی برنامه پنجساله ششم توسعه کشور که از سوی دولت به مجلس ارائه شده است خاطر نشان کرد:متاسفانه در این برنامه، از سوی دولت هیج ذکری از ایثارگران عموما و فرزندان شاهد خصوصا نشده است،در حالیکه در برنامه پنجم توسعه که امسال به پایان می رسد شاهد تصویب قوانین بسیار خوبی برای ایثارگران بوده ایم.

مفتح تاکید کرد: در حقیقت تا پایان امسال با دو بحران جدی برای ایثارگران مواجه خواهیم شد، چرا که مهلت قانونی قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در دی ماه امسال به پایان خواهید رسید.

وی ادامه داد: قوانینی که در برنامه پنجم توسعه راجع به ایثارگران ذکر شده است تا پایان امسال که برنامه پنجم به پایان خواهد رسید منقضی خواهد شد بنابر این در اواخر سال جاری با یک بحران جدی در حوزه قانون برای ایثارگران مواجه خواهیم شد.

وی افزود: بر این اساس خدماتی که به ایثارگران ارائه می شود به دلیل اینکه مهلت قانونی به پایان خواهد رسید ملغی خواهد شد،

وی یادآور شد: برای اینکه این مشکل برطرف شود پیشنهاد کردیم  تا احکام دائمی برنامه ششم و قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به صورت دائمی تمدید شود.

مفتح اضافه کرد:من خودم در این مورد با کارشناس سازمان برنامه و بودجه نشستم و دقیقا ماده به ماده آن را بررسی و اصلاحاتی را که در قانون و احکام دائمی توسط مجلس تصویب شده بود  لحاظ کردیم تا قانون جامع ایثارگران با اصلاحات نهایی و احکام دائمی به صورت دائمی تصویب شود.

مفتح ادامه داد: همچنین احکامی که در برنامه پنجم برای ایثارگران وجود دارد در این جا نیزآورده شده است تا در برنامه ششم دوباره به آن پرداخته نشود  و بر این اساس یک قانون دائم برای ایثارگران در کشور وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این پیشنهادات به شورای نگهبان ارسال شده است و با ایرادی که شورای نگهبان بر آن وارد کرده است در حال رفع ایرادات هستیم خاطرنشان کرد:این قانون به شورای نگهبان ارسال و با ایرادتی که به طور کلی به این لایحه گرفته شد هم اکنون مشغول بررسی آن هستیم.

مفتخ با یادآوری اینکه این اقدامات در حوزه فراکسیون فرزندان شاهد و ایثارگران انجام شده است متذکر شد: به عنوان یک نماینده ایثارگر به طور جدی این موضوع را با همکاری دوستان در مجلس شورای اسلامی دنبال و پیگیری کرده ایم.

 فرزند شهید مفتح افزود: معتقدم به عنوان یک نماینده ایثارگر در قبال ایثارگران عزیز اعم از جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و خانواده های آنان مسئولیت بسیار سنگینی بر عهده دارم

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران دائمی محسوب می شود یا نه متذکر شد: مجلس این قانون را در صحن علنی تصویب کرده است و در حال حاضر نیز برطرف کردن ایرادات شورای نگهبان در دستور کار قرار دارد و در صورت تصویب شورای نگهبان دائمی خواهد شد.

رئیس فراکسیون فرزندان شاهد در پایان در مورد ترکیب اعضای فراکسیون اظهار داشت: خانم اولاد قباد و آقای کریمی به عنوان نواب اول و دوم، آقایان بیگدلی و صفری به عنوان دببران اول و دوم و خانم محمودی به عنوان سخنگوی فراکسیون فرزندان شاهد مجلس دهم انتخاب شده اند.

گفتنی است اعضای کمیسیون فرزندان شاهد عبارتند از:

*محمد مهدی مفتح/ تویسرکان/ برنامه و بودجه و محاسبات

*هاجر چنارانی/ نیشابور /امنیت ملی و سیاست خارجی

*ابوالفضل ابوترابی/ نجف آباد /شوراها و امور داخلی

*حمدالله کریمی/ بیجار/ اقتصادی

*یعقوب شیویاری / میانه/ بهداشت و درمان

*محمد مهدی افتخاری/ فومن/ عمران

*ناهید تاج الدین/ اصفهان/ اجتماعی

*عبدالکریم حسین زاده / نقده واشنویه /عمران

*علی مطهری/ تهران/ فرهنگی

*محمود صادقی/ تهران/ آموزش و تحقیقات

*فریده اولاد قباد/تهران /آموزش و تحقیقات

*سید مهدی فرشادان / سنندج/ برنامه و بودجه و محاسبات

*محمد قمی / پاکدشت/ آموزش و تحقیقات

*روح الله حضرت پور/ ارومیه /حقوقی و قضایی

*سمیه محمودی /شهرضا و دهاقان /آموزش و تحقیقات

*احمد بیگدلی /خدابنده /اجتماعی

*احمد صفری /کرمانشاه/ انرژی

*محمدرضا خان‌محمدی/ ابهر و خرمدره/ صنایع و معادن


کد خبرنگار : 18