تاریخ : 1395,شنبه 18 دي12:37
کد خبر : 51347 - سرویس خبری : پرسش و پاسخ حقوقی

ماده 59  قانون جامع ایثارگران هم اجرا نشد!

ماده 59 قانون جامع ایثارگران هم اجرا نشد!

آزمون کارشناسان رسمی دادگستری در مورخ 14/8/95 توسط شورایعالی کارشناسان رسمی دادگستری برگزار گردید و نتایج آزمون اخیراً اعلام گردیده است و همانطوری که پیش بینی می شد ماده 59 قانون خدمات رسانی جامع ایثارگران بار دیگر و به راحتی توسط متصدیان امر نادیده گرفته شد!

سید مرتضی نودهی

سید مرتضی نودهی، جانباز 25 درصد - آزمون کارشناسان رسمی دادگستری در مورخ 14/8/95 توسط شورایعالی کارشناسان رسمی دادگستری برگزار گردید و نتایج آزمون اخیراً اعلام گردیده است و همانطوری که پیش بینی می شد ماده 59 قانون خدمات رسانی جامع ایثارگران بار دیگر و به راحتی توسط متصدیان امر نادیده گرفته شد!

البته از همان موقع که دفترچه آزمون در اردیبهشت ماه سال 95 از طریق سایت شورایعالی کارشناسان رسمی دادگستری منتشر گردیده بود هیچ اشاره ای به تخصیص سهمیه ایثارگران نشده بود، لذا از طریق سایت وزین فاش نیوز تذکر و هشدار لازم به مسئولین عزیز بنیاد شهید و ایثارگران داده شد (شناسه خبر 45463 درج شده در شنبه 25 اردیبهشت ماه تحت عنوان خبریِ: در باره آزمون دادگستری). ولی ظاهراً هیچگونه توجهی نشد زیرا سهمیه قانونی ایثارگران لحاظ نگردیده است. حال باید سوال کردپاسخگو کیست؟ و چطور علیرغم نص صریح قانون، به راحتی این الزام قانونی نادیده انگاشته شده است؟ و آیا کسی پیدا می شود که خود را موظف به پیگیری و پاسخگویی کند؟

ماده ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران می گوید: "قوه‌قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و کانون وکلای دادگستری موظفند بیست و پنج درصد (25 درصد) سهمیه صدور پروانه سر‌دفتری و وکالت و مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به خانواده شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد (25 درصد) و بالاتر و آزادگان با شش ماه سابقه اسارت و رزمندگان با شش ماه سابقه حضور در جبهه و در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند. "

در اینجا از عزیزان ایثارگر که در آزمون فوق ثبت نام کرده اند درخواست می شود هر چه سریعتر در دیوان عدالت اداری شکواییه خود را تنظیم نمایند. از مسئولین بنیاد شهید و امورایثارگران هم تقاضا می شود اگر پاسخی دارند ارائه بفرمایند شاید پیگیری کرده باشند و ما خبر نداشته باشیم. و اگر احیاناً موضوع پیگیری شده است واکنش و عکس العمل بنیاد نسبت به این قانون شکنی صریح از سوی شورایعالی کارشناسان دادگستری چه بوده است؟ یا چه خواهد بود؟

به هر حال واضح و مبرهن است که مسئولین ذیربط در وزارت دادگستری و بنیاد شهید و امور ایثارگران می بایست هر چه سریعتر روند پذیرش غیرقانونی آزمون فوق را تعیین تکلیف و بررسی نهایی صورت داده یا متوقف نمایند.

در پایان از عزیزان ایثارگر حقوقدان درخواست دارم لطفا راهنمایی فرمایند، آیا در دیوان عدالت اداری می بایست شکواییه به طرفیت وزارت دادگستری تنظیم شود یا به طرفیت شورایعالی کارشناسان رسمی دادگستری؟

اگر اطلاعات مناسبی دارند لطفا ارائه فرمایند.


کد خبرنگار : 17