تاریخ : 1395,سه شنبه 28 دي14:54
کد خبر : 51566 - سرویس خبری : مقاومت بین الملل

آخرین خبرها از وضعیت رهبر شیعیان نیجریهمهلت 45 روزه دادگاه برای آزادی رهبر جنبش اسلامی نیجریه ساعت 12 امشب به وقت محلی نیجریه به پایان می رسد و پس از آن پلیس 24 ساعت فرصت دارد تا شیخ زکزاکی را به مکان مورد نظر ایشان منتقل کند.
روز قدس سال گذشته بود که نیروهای امنیتی رژیم حاکم بر نیجریه دست به اقدامی خونین زده و تعداد زیادی از شیعیان بومی منطقه را تنها به جرم حمایت از آرمان فلسطین به خاک و خون کشیدند.

همزمان با این فاجعه که به شهادت بیش از 350 نفر از مسلمانان زاریا انجامید، شیخ ابراهیم الزکزاکی رهبر جنبش اسلامی مردم نیجریه نیز علی رغم شدت جراحات وارده به ایشان به همراه همسرشان توسط نیروهای امنیتی ربوده و به زندانی مخفی منتقل شدند که تا مدتها خبری از وضع سلامتی ایشان موجود نبود.

پس از گذشت بیش از یک سال از این واقعه دادگاه عالی نیجریه در تاریخ 12 آذرماه طی حکمی رای به آزادی شبخ زکزاکی از زندان داد و قرار شد ظرف 45 روز اقدامات لازم برای آزادی ایشان فراهم شود.

در حالی که کمتر از 48 ساعت به تاریخ آزادی شیخ و همسرشان فرصت باقیست، خبرها حکایت از تعلل در روند آزادی ایشان دارد و متاسفانه تاکنون هیچ نشانه ای از تغییر رفتار نیروهای امنیتی برای آزادی به چشم نمیخورد.

از سوی دیگر، روحیه انقلابی و جهادی جناب شیخ زکزاکی در دوران اسارت نه تنها کاسته نشده بلکه توکل ایشان به الطاف الهی نیز روزافزون گشته است.

طبق اطلاعاتی که به دست خبرنگار مشرق رسیده، شیخ زکزاکی که در حال حاضر در زندان به سر می برند طی پیامی در رابطه با آزادیشان گفتند:

اگر ما را آزاد کردند خیر است.
اگر هم آزاد نکردند خیر است.
ما هیچ نگرانی نداریم چرا که خداوند خیر را
در هر شرایطی به ما هدیه میکند...

 
همچنین یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه در پاسخ به سوالی درباره آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی پس از پایان مهلت 45 روزه دادگاه عالی نیجریه تاکید کرد: تاکنون تماس های بسیاری با دوستان خود در نیجریه و نهادهای مرتبط از جمله دادگاه، پلیس و وکیل شیخ زکزاکی گرفته شده است اما تا این لحظه خبری از آزادی شیخ زکزاکی نیست و اقدام و نشانه ای دال بر آزادی شیخ زکزاکی دیده نمی شود.
 
وی بابیان اینکه مهلت 45 روزه دادگاه برای آزادی رهبر جنبش اسلامی نیجریه ساعت 12 امشب به وقت محلی نیجریه به پایان می رسد و پس از آن پلیس 24 ساعت فرصت دارد تا شیخ زکزاکی را به مکان مورد نظر ایشان منتقل کند گفت: بنابراین ما تا ساعت 12 شب سه شنبه زمان داریم و باید صبر کنیم.
 
وی درباره آخرین وضعیت شیخ زکزاکی نیز گفت: آخرین بار روز جمعه اخیر (24 دی) فرزند ارشد شیخ زکزاکی به نام «محمد» با ایشان به صورت تلفنی گفتگو کرد و حال ایشان خوب است.
 
عضو جنبش اسلامی نیجریه همچنین درباره واکنش مردم و تشکیلات اسلامی نیجریه در صورت عدم آزادی شیخ نیز گفت: رویکرد ما و تمامی هواداران شیخ زکزاکی حرکت در چارچوب موازین قانونی و پرهیز از انجام اقدامی خلاف قانون است. بنابراین مردم در عین تحمل این مشکل، از طریق رسانه ها و روزنامه ها اقدام خواهند کرد تا بدین صورت صدای خود را به دیگران برسانند. در همین راستا نیز اعضای جنبش اسلامی نیجریه بیانیه ای آمده کرده اند که در صورت عدم آزادی شیخ زکزاکی از سوی حکومت این کشور در روزهای آینده منتشر خواهد شد.
 
همچنین مقامات بین المللی نیز خواستار آزادی فوری شیخ زکزاکی شدند. ماکمید کامارا، رئیس موقت عفو بین‌الملل در نیجریه با اشاره به «مهلت 45 روزه برای آزاد کردن شیخ و همسرش که امروز به پایان می‌رسد گفت: اگر دولت از روی عمد احکام دادگاه‌های خود را رعایت نکند، این اقدام به منزلۀ اخلال‌گری آشکار و خطرناک در اجرای قانون است.»
 
کامارا با تأکید بر «غیرقانونی بودن» حبس زکزاکی خاطرنشان کرد: «این اقدام شاید بخشی از تلاشی گسترده برای لاپوشانی جنایت‌های هولناکی است که نیروهای امنیتی در دسامبر 2015 در زاریا مرتکب شدند.»
 
از خدای متعال آزادی شیخ زکزاکی و همسرشان را مسئلت نموده و برای نصرت اصحاب حق در سراسر عالم دعا می‌کنیم.

به نقل ازمشرق