تاریخ : 1395,شنبه 21 اسفند18:30
کد خبر : 52302 - سرویس خبری : کارشناس حقوقی

رزمندگان در قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور

رزمندگان در قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور

شورای نگهبان لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را با توجه به اصلاحات انجام شده مغایر موازین شرع و قانون اساسی ندانست و آن را تأیید کرد.

یوسف مجتهد

فاش نیوز - شورای نگهبان لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور را با توجه به اصلاحات انجام شده مغایر موازین شرع و قانون اساسی ندانست و آن را تأیید کرد.

این لایحه که در تاریخ 94/8/4 توسط رئیس‌جمهور به مجلس تقدیم شده بود پس از 5 مرحله رفت و برگشت بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، نهایتاً در تاریخ 95/11/27 در شورای نگهبان نهایی شده.

در این قانون بخش‌هایی به ایثارگران اشاره دارد که موارد مرتبط با رزمندگان در این مرحله بررسی و بیان می‌شودد.
در بند ج ماده3 این قانون، رزمندگان با بیش از 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه، مشمول سهمیه 20درصد جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی می‌شوند.

رزمندگانی که دارای مدرک علمی مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشند، حسب مورد می‌توانند از طریق استخدام و یا موافقت با انتقال یا تبدیل وضعیت، به صورت عضو هیأت علمی رسمی قطعی پذیرفته شوند.

برابر بند پ ماده7 قانون احکام دائمی، با عنایت به اینکه رزمندگان مشمول تعریف ایثارگران هستند، در صورتی که دریافتی آنان مشمول صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی دیگری شود و پرداخت کسور سهم بیمه شده، دولت و کارفرما انجام گیرد، با تحقق شرایط بازنشستگی آنها در هر صندوق به طور مستقل انجام می‌گیرد و از مستمری هر دو صندوق بهره‌مند می‌شوند.

به استناد اصلاح صدر بند3 ماده45 قانون خدمت وظیفه عمومی به ازای هر 12ماه سابقه حضور جبهه یکی از فرزندان رزمندگان از خدمت معاف خواهند شد. اجرایی‌شدن این مصوبه مجلس در صورت تأیید فرماندهی کل قوا خواهد بود که باید مراحل اخذ موافقت در دستور کار ستاد کل نیروهای مسلح قرار گیرد.

برابر بند3 ردیف ب ماده 5 الحاقی قانون احکام دائمی، دولت مکلف است به منظور حفظ کرامت و منزلت رزمندگان معسر نسبت به تأمین معیشت و پوشش بیمه‌ای آنان در قالب بودجه سنواتی اقدام کند. همچنین نسبت به ساماندهی و برقراری مستمری بسیجیان و رزمندگان معسر دفاع مقدس اعم از بسیجیان تحت پوشش سپاه، کمیته و جهاد سازندگی اقدام کند.

علاوه بر موارد فوق برابر بند ث ماده الحاقی2 قانون احکام دائمی، به منظور تقویت کمی و کیفی بسیج مستضعفان، آرمان‌ها و مبانی اندیشه انقلاب اسلامی، توسعه امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر و حضور بیشتر نیروهای مردمی در صحنه‌های امنیت و دفاع از کشور، پشتیبانی از رده‌های مقاومت بسیج و بسیج اساتید، دانشجو و طلبه در دستگاه‌های اجرایی به ویژه در فعالیت‌های پژوهشی و علمی و تلاش در جهت تقویت راه‌های مقابله با جنگ نرم و امکان استفاده از خدمات کارکنان بسیجی فعال و ویژه شاغل برای شرکت در آموزش‌ها و اردوها و سایر برنامه‌ها، حداکثر به مدت 15 روز در سال به جای خدمت اداری بدون دریافت حق مأموریت پیش‌بینی شده است.

همچنین به سازمان بسیج اجازه داده شده که از محل اعتبار مصوب خود حمایت لازم را برای تأمین پوشش بیمه‌ای و جبران خسارت‌های ناشی از به‌کارگیری بسیجیان فاقد پوشش بیمه‌ای در مأموریت‌های مختلف به ویژه دفاعی، امنیتی و کاروان‌های راهیان نور به عمل آورد. علاوه بر آن دستگاه‌های اجرایی اجازه دارند متناسب با میزان آمادگی سازمان بسیج سازندگی، اجرای بخشی از فعالیت‌های خود از قبیل احداث، تعمیر مساجد، مدارس، بیابان‌زدایی، جنگلکاری، آبرسانی به روستاها در مناطق محروم، روستایی و مرزی را به سازمان بسیج واگذارد تا با استفاده از نیروهای داوطلب بسیجی و مردمی اجرا کند.


کد خبرنگار : 17