تاریخ : 1396,شنبه 29 مهر13:30
کد خبر : 55901 - سرویس خبری : گزارش و گفت و گو

واگذاری خودرو به جانبازان دارای مشکلات جسمی - حرکتی

واگذاری خودرو به جانبازان دارای مشکلات جسمی - حرکتی

حدود 10 سال از شروع واگذاری خودروهایی که دولت دهم براساس صدور مجوز «تخفیف گمرکی واردات خودرو مناسب برای جانبازان دارای مشکلات جسمی - حرکتی» به این قشر اختصاص داده می گذرد، اما بر اساس اظهارات معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد...

فاش نیوز - حدود 10 سال از شروع واگذاری خودروهایی که دولت دهم براساس صدور مجوز «تخفیف گمرکی واردات خودرو مناسب برای جانبازان دارای مشکلات جسمی - حرکتی» به این قشر اختصاص داده می گذرد، اما بر اساس اظهارات معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران، هنوز بعد از گذشت این همه سال، این پروژه تکمیل و سهمیه 9300 خودرو اختصاص داده شده به طور کامل به افراد واجد شرایط واگذار نگردیده است.

گذشته از شروع پرکش و قوس و حرف و حدیث این طرح، ادامه و پایان بندی آن نیز ابهامات و سووالات فراوانی را در اذهان ایجاد کرده که جای رسیدگی و بررسی در قالب یک یا چند گزارش مشروح دارد که ان شا الله در آینده به چند و چون آن خواهیم پرداخت؛ اما برای شروع و طرح موضوع، به سراغ مهدی ایزدی، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران رفتیم.

وی در این باره گفت: دولت مجوز واردات خودرو برای جانبازان 70 درصد را قبلا صادر کرده است اما در تلاش هستیم تا این سهمیه در سالجاری محقق شود.

مهدی ایزدی قهفرخی در مورد نحوه اجرای مصوبه دولت و اقدامات بنیاد برای واگذاری خودرو به جانبازان اظهار داشت: موضوع واگذاری خودرو مصوبه دولت و فقط برای یک بار قابل اجرا است و ما بر اساس این مصوبه در تلاش هستیم تا برای جانبازان 70 درصدی که هنوز خودرویی دریافت نکرده اند خودرویی در اختیارشان قرار دهیم.

معاون تعاون بنیاد شهید در توضیح مصویه واگذاری خودرو به جانبازان یادآور شد: دولت مجوز واردات یک خودرو برای جانبازان 70 درصد را قبلا داده است، بنایر این همان مجوز 9300 خودرو هنوز به قوت خود باقی و دوره قانونی آن تمام نشده است.

ایزدی در پاسخ به سوال فاش نیوز مبنی بر اینکه یکی از مسئولین بنیاد گفته است تمام خودرو ها قبلا واگذار شده و فقط حدود 40 تا 50 مورد خاص وجود دارد که سهمیه آنها هنوز در اختیار بنیاد می باشد در حالیکه خودروها به کس دیگری واگذار شده است تصریح کرد: سال گذشته مجوز واگذاری 80 خودرو را برای جانبازانی که هنوز خودرویی تحویل نگرفته اند گرفتیم اما با این وجود هنوز سهمیه  9300 خودرو به طور کامل به ما تحویل نشده است و بعضی از جانبازان هنوز خودرویی تحویل نگرفته اند.

وی در مورد این سوال که مجوز جدید برای چه کسانی است و در صورتی که جانبازان نیاز مجدد به خودرو داشته باشد چه باید کرد، پاسخ داد: این مجوز مختص جانبازان 70 درصد جدید است و کسانی که هنوز خودروی خود را تحویل نگرفته اند می توانند از مجوز استفاده کنند. 

معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه تاکید کرد: ما مجوز را به اسم جانباز نمی گیریم بلکه به تعداد افراد اخذ می کنیم و افرادی که همان موقع خودرو نگرفته اند، جانبازان دیگری جایگزین آنها شده اند.

ایزدی با بیان اینکه مجوز واگذاری 9300 خودرو به جانبازان مدت دار نیست اضافه کرد: هنوز واگذاری کامل خودروها انجام نشده است و در مجوز دولت، دوره 5 یا 10 ساله ذکر نشده، بلکه فقط برای یک بار این مجوز داده شده است.

وی در پایان در مورد تعویض و جایگزینی خودروهای مستهلک جانبازان متذکر شد: ما دوره 5 ساله قانونی نداشتیم و 10 ساله بوده است؛ باید در این مورد یک دوره کامل، خودروها واگذار گردد تا تدبیری اندیشیده شود.

***فاش نیوز از برادران جانباز و کسانی که خبر و اطلاع، سووال و یا نظری در این باره دارند تقاضا دارد به منظور پیگیری هر چه بهتر و سریع تر موضوع و احقاق حق ایثارگران عزیز، با ما و کاربرانمان در میان بگذارند.


کد خبرنگار : 18