تاریخ : 1396,شنبه 16 دي19:15
کد خبر : 57411 - سرویس خبری : بدون ویرایش از شما

بی توجهی به قوانین ایثارگری با گذشت 35 سال از جنگ

بی توجهی به قوانین ایثارگری با گذشت 35 سال از جنگ

تا به کی ما رزمندگان برای تعیین درصد جانبازی صبر کنیم؟ چرا مسولین بنیاد شهید از اجرا ی قانون شانه خالی می کنند و به فکر ما نیستند؟

جانباز 15درصد

جانباز 15درصد -  تا به کی ما رزمندگان برای تعین درصد جانبازی صبر کنیم چرا مسئولین بنیاد شهید از اجرای قانون شانه خالی می کنند و به فکر ما نیستند؟

مدیریت محترم فاش نیوز با سلام و عرض ادب تقاضا داریم درد دل ما ایثارگران در فاش نیوز منتشر شود.

ما رزمندگان و ایثارگران از آقای نوروزی رییس محترم فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی و همکاران محترمشان تقاضای عاجزانه داریم تا نسبت به اجرای این قانون پس از گذشت ده سال اقدام کنند، چرا که مسئولین بنیاد شهید تاکنون هیچ اقدامی در اجرای  این قانون  انجام نداده اند.

جناب آقای دکتر نوروزی! ما ایثارگران که اکنون بالای 55 سال سن داریم و از نظر روحی و جسمی در وضعیت مناسبی قرار نداریم، اکثرا" کارگر، کارمند و در حال بازنشتگی هستیم. متاسفانه این قانون بعد از بازنشتگی هیچ اعتبار و امتیازی برای ما نخواهد داشت؛ بنابراین باید قبل از بازنشتگی از آن استفاده کرد.

چرا مسئولین بنیاد شهید به عنوان عملکرد، از کارهایشان در بنیاد گزارش مثبت می دهند و اقداماتی تبلیغاتی را جزو عملکرد خود اعلام می کنند که در واقع هیچ کاری انجام نشده است.

به خدا قسم جهت پیگیری و اجرای این قانون هم به مجلس، هم به بنیاد شهید مراجعه کردیم ولی تاکنون جوابی قانع کننده دریافت نکرده ایم.

جناب آقای دکتر نوروزی، با وجود اینکه 35 سال از جنگ تحمیلی گذشته است ولی مسئولین هنوز بی توجهی می کنند، در حالی که حضرت آقا می فرمایند: مردم از مسئولین گله مند هستند و رنج می برند  .

در حالیکه آخرین مصوبه مجلس در قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی در قالب تبصره بند الف ماده ۸۷ این قانون، تکلیف رزمندگان را مشخص کرده است.

 برابر این تبصره، بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است رزمندگان ۸سال دفاع‌ مقدس را که صورت سانحه بالینی همزمان مجروحیت را ندارند اما مجروحیت آنها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزام‌کننده(نیروهای مسلح) احراز شده را به‌ عنوان جانباز تلقی نماید و حداقل ۵درصد جانبازی به آنها اعطا کند.

 

 اجرای این تبصره مانع از احراز جانبازی بیش از درصد مذکور توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران نیست. اما نکات حایز اهمیت در این مصوبه مجلس به شرح زیر است:

الف- بنیاد شهید و امور ایثارگران برابر این مصوبه مکلف به پذیرش نظر کمیسیون‌ های پزشکی نیروهای مسلح است.

ب -رزمندگانی که صورت سانحه و مدارک همزمان ندارند باید توسط کمیسیون‌ های پزشکی نیروهای مسلح احراز شوند و نتیجه احراز این کمیسیون‌ ها، نظر قطعی درباره مجروحیت آنان خواهد بود.

پ- بنیاد موظف است با ارائه نظر کمیسیون ‌های پزشکی نیروهای مسلح، این رزمندگان را به‌ عنوان جانباز شناخته و در ابتدا ۵درصد جانبازی به ایشان اعطا نماید و تمامی تسهیلاتی که به جانبازان ۵درصد اعم از دفترچه‌های درمانی، سهمیه استخدامی و... در بنیاد و سایر دستگاه‌ های اجرایی با ارائه درصد تعلق می‌گیرد به آنان اعطا شود.

ت- اعطای این درصد مانع از رسیدگی به احراز مجروحیت ‌های بیشتر که توسط کمیسیون‌ های پزشکی نیروهای مسلح احراز شده است، نیست.

 

با این مصوبه مدیریت ‌های ایثارگران و کمیسیون ‌های پزشکی نیروهای مسلح وظیفه اصلی در تأیید جانبازی رزمندگان را دارند و بنیاد تنها موظف به پذیرش نظرات آنان در تأیید جانبازی است.

بنابراین موانعی که تاکنون به‌ صورت قانونی یا غیرقانونی در مسیر تأیید جانبازی رزمندگان وجود داشت با این مصوبه رفع می‌شود و بهانه‌ای برای نیروهای مسلح و بنیاد در مساعدت به موضوع تأیید جانبازی رزمندگان باقی نمی‌ماند.

در تاریخ ۲۱/۸/۹۶ دکتر طائبی رئیس دبیرخانه کمیسیون ‌های پزشکی بنیاد اعلام کرد: تنها ۲ راه قانونی برای احراز جانبازی رزمندگان وجود دارد؛ یا صورت سانحه معتبر ارائه کنند و یا شورای ‌عالی پزشکی یگان اعزام ‌کننده پرونده پزشکی آنان را تأیید کند که در این ‌صورت کمیسیون پزشکی بنیاد می ‌تواند نسبت به تأیید ۵درصد جانبازی اقدام کند.

ایشان به ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه موضوع تعیین تکلیف احراز جانبازی رزمندگان، اشاره و بیان داشت: براساس این قانون یگان‌های اعزام‌کننده نهادهای متولی موظفند گواهی مورد نیاز افراد مشمول این ماده و صورت سانحه را به کمیسیون احراز بنیاد ارائه نمایند.

 ضمن اینکه بنیاد موظف است، رزمندگان ۸سال دفاع ‌مقدس که صورت سانحه بالینی همزمان مجروحیت را ندارند اما مجروحیت آنها توسط کمیسیون‌ های پزشکی نهاد اعزام‌ کننده در نیروهای مسلح اجرا می ‌شود را به ‌عنوان جانباز تلقی کند.

با اظهارات رئیس دبیرخانه کمیسیون‌ های پزشکی بنیاد، مسیر احراز جانبازی رزمندگان که همواره با موانع جدی مواجه بود، هموار شده و تمامی رزمندگانی که در عرصه ۸سال دفاع‌ مقدس مجروح شده‌ اند و به دلایلی در گذشته به ‌دنبال جانبازی نبوده ‌اند می‌ توانند با مراجعه به رده خدمتی خود در نیروهای مسلح، پیگیر موضوع جانبازی خود باشند.

نیروهای مسلح، اعم از ارتش، سپاه، بسیج و نیروهای انتظامی با پیش ‌بینی تمهیدات لازم باید در پیگیری خواسته و تقاضای رزمندگان جدی ‌تر از گذشته تسریع کنند تا حقوق قانونی این بخش از ایثارگران که همواره مورد بی‌ مهری قرار گرفته‌ اند تأمین شود. در آخر ما همه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس همچنان بر عهد و پیمان خود پا بر جا هستیم.

جانم فدای رهبرم سید علی خامنه ای


کد خبرنگار : 20