تاریخ : 1396,چهارشنبه 20 دي16:06
کد خبر : 57508 - سرویس خبری : ستون سلامت

شلغم جان! بیا کمک!

شلغم جان! بیا کمک!

طعمش را همه کس دوست ندارند! برخی از مزه اش لذت می برند و برخی حتی از بویش هم احساس خوبی پیدا نمی کنند! برخی آن را با نمک می خورند و برخی هم خالی و فقط به عنوان دارو!...

کارشناس تغذیه

سعیده نام آور (کارشناس علوم تغذیه و رژیم درمانی) - فصل سرد که فرا میرسد، صدای عطسه و سرفه ناشی از سرماخوردگی در تمام محیط ها از جمله خانه و محل کار و مکان های عمومی، شنیده می شود.

  باید این را خوب بدانیم که ویروس ها و باکتری ها همه جا هستند و همیشه دست ها و وسایل ما به آنها آغشته است اما ما فقط زمانی سرما می خوریم که سیستم ایمنی بدن خودمان پایین آمده باشد.

  به دلیل عدم مصرف مواد غذایی مفید و موثر و تغذیه نامناسب، خستگی ها و بی خوابی های ناشی از مسئولیت های زندگی، فشارهای روانی و استرس زیاد، هوای آلوده و سموم ناشی از دود وسایل نقلیه و عدم تحرک و ورزش نکردن و... عواملی از این دست، سیستم های ایمنی پایین می آید.

در فصل سرما هم که به دلیل سردی هوا، آلودگی ها در سطح پایین تر زمین می مانند و آلودگی بیشتر بر روی بدن اثر می گذارد و بنابراین سرماخوردگی ها هم بیشتر می شود.

 غیر از فاکتورهای دیگری چون مصرف مرکبات، عسل، لیموترش، آب فراوان، شیر کافی روزانه و خوردن غذاهای ترکیبی مفید که میتواند جلوی سرماخوردگی را بگیرد، خالی از لطف نیست که در مورد یکی از سبزیجاتی صحبت کنیم که میتواند بر بهبود سرماخوردگی موثر باشد.

... طعمش را همه کس دوست ندارند! برخی از مزه اش لذت می برند و برخی حتی از بویش هم احساس خوبی ندارند! برخی آن را با نمک می خورند و برخی هم خالی و فقط به عنوان دارو!...

... شلغم... سبزی مهمان فصل زمستان که خیلی ها هر روز بر سر سفره شان میزبانش هستند و برخی هم با  بیمار شدن، یادش میفتند.

خواص بی شمار شلغم بر همه معلوم است. در بررسی‌های دانشمندان، هر صد گرم شلغم دارای ۳۵ کیلو کالری انرژی، ۱ گرم پروتئین، ۷ گرم قند، ۲/۰ گرم چربی، ۱/۱ گرم فیبر، ۴۵ میلی‌گرم گوگرد، ۲۸۰ میلی‌گرم پتاسیم، ۶۰ میلی‌گرم کلسیم، ۳۶ میلی‌گرم ویتامین C است.

همچنین صد گرم برگ شلغم دارای ۳۶ کیلو کالری انرژی، ۳ گرم پروتئین، ۴/۰ گرم چربی، ۵/۵ گرم قند، ۲/۱ گرم فیبر، ۵۵ میلی‌گرم گوگرد، ۳۷۵ میلی‌گرم پتاسیم، ۲۶۰ میلی‌گرم کلسیم، ۶۰ میلی‌گرم فسفر، ۹ میلی‌گرم سدیم، ۴/۲ میلی‌گرم آهن و ۴۰ میلی‌گرم ویتامیناست.

از این سبزی مفید میتوان به صورت خام، پخته و بخور استفاده کرد.

در اینجا خواص بسیاری از شلغم را برمی شماریم تا بدانیم آن ماده غذایی ای که در مواقع سرماخوردگی خیلی به داد ما میرسد، چیست.

در حدیث آمده که  هیچکس نیست مگر آنکه رگی از جذام در او است و شلغم آن را ذوب می کند و روایت شده که آن را در فصلش بخورید. هر دردی را از شما میبرد.

 1. شلغم از نگاه طب سنتی، گرم و تر است. میتواند طبع بدن را گرم تر کرده و آب را وارد بدن نماید.
 2. شلغم دارای فیبر فراوانی بوده و برای همین است که خوردنش مخصوصا" به شکل خام، نفخ ایجاد می کند. اما ملین بسیار خوبی نیز هست.

 1. شلغم دارای ویتامین های ب و درنتیجه موثر در اشتها و رفع کم خونی نیز هست.
 2. شلغم به دلیل داشتن ید فراوان؛ به بهبود عملکرد غده تیروئید کمک می کند. اما در افراد دچار گواتر مجاز نیست!

 1. شلغم دارای انواع آنتی اکسیدان هاست که در بهبود و جلوگیری از سرطان، بیماری های قلبی و تنفسی بسیار موثر است.
 2. به همین علت است که در بهبود سینه درد و سرفه ناشی از سرماخوردگی هم خیلی تاثیرگذار است. در بهبود گلو درد هم مفید است. شلغم در درمان برونشیت و بهبود حملات آسم هم بسیار موثر است.

 1. یقینا" همین عملکرد شلغم در حفظ سلامتی در آلودگی هوا و کمک به تنفس بسیار میتواند موثر باشد.
 2. شلغم دارای ویتامین " آ " بوده و در بهبود بینایی و افزایش سیستم ایمنی بسیار نقش دارد.

 1. همچنین ویتامین ث فراوان داخل شلغم، به بهبود بیماری سرماخوردگی و پیشگیری از آن بسیار کمک می کند.
 2. شلغم را میتوان پوست کند و خرد کرد و کنار تمام غذاها نوش جان کرد.

 1. میتوان سوپ یا آش شلغم هم تهیه کرد و مخصوصا برای افراد سرماخورده بسیار تاثر مثبتی دارد.
 2. شلغم پخته و یا شلغم زغالی یا شلغم پخته روی نمک، بسیار رایج است و بسیاری از مردم شلغم پخته را بخصوص در فصل سرما نوش جان می کنند.

 1. بخور گرفتن در بخار شلغم و خوردن شربت شلغم هم در بهبود فرد دچار سرماخوردگی بسیار موثر است.
 2. شلغم دارای مواد تحریک کننده نیروی جنسی و موثر بر تولید اسپرم است.
 3. به دلیل داشتن ویتامین آ و ث، در بهبود بیماری های پوستی و سلامت پوست هم موثر است.

 1. فیبر زیاد آن در کاهش چربی و قند خون موثر است.
 2. شلغم دارای مواد ضدعفونی کننده هم هست و در ضدعفونی کردن دستگاه گوارش هم موثر است. در بهبود عفونت ریه، سینوزیت و سرماخوردگی موثر است.
 3. دارای مواد مدر بوده و در دفع سنگ مثانه نقش دارد.

 1. به دلیل مواد معدنی ای که دارد، در تقویت حافظه موثر می باشد.
 2. شلغم های ریز و سفت، جنس بهتری دارند.

امید که با خوردن شلغم حداقل یک روز در میان در فصل سرما، از سلامتی بهتری برخوردار باشند. به ویژه جانبازان شیمیایی و جانبازانی که به دلیل بیماری ها و ضعف، سیستم ایمنی پایینی دارند.


کد خبرنگار : 20