تاریخ : 1397,شنبه 19 خرداد17:10
کد خبر : 59265 - سرویس خبری : گزارش و گفت و گو

بررسی چرایی حذف حقوق استخدامی بعضی از ایثارگران و نادیده گرفتن معافیت پرداخت عوارض بزرگراه ها

بررسی چرایی حذف حقوق استخدامی بعضی از ایثارگران و نادیده گرفتن معافیت پرداخت عوارض بزرگراه ها

اخیرا" اتفاقاتی در رابطه با بحث قطع حقوق استخدامی جانبازان حالت اشتغال، خصوصا" اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، و نادیده گرفتن حقوق و قوانین مربوط به جانبازان و ایثارگران در عرصه اجرا، از جمله در بحث معافیت جانبازان

فاش نیوز -  اخیرا" اتفاقاتی در رابطه با بحث قطع حقوق استخدامی جانبازان حالت اشتغال، خصوصا" اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، و نادیده گرفتن حقوق و قوانین مربوط به جانبازان و ایثارگران در عرصه اجرا، از جمله در بحث معافیت جانبازان از پرداخت عوارض بزرگراه ها و... افتاده که برای بررسی موضوع برآن شدیم تا گفت و گوی تلفنی کوتاهی را با جانباز«یوسف مجتهد» کارشناس برجسته و باسابقه مسایل حقوقی و قانونی ایثارگران انجام دهیم.

فاش نیوز - در رابطه با قانون معافیت پرداخت عوارض بزرگراه ها برای جانبازان و اینکه چرا در برخی موارد رعایت نمی شود کمی توضیح دهید.

دوستان فرضشان بر این است که مثلا بحث معافیت چون قبل از قانون جامع بوده است، بین بنیاد شهید و نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی، یک توافقی بود. فرض این بود که دوستان بتوانند وارد طرح ترافیک شوند. این قانون عام تر از این قضایا است. مثلا در بحث تردد گفته: «از قبیل»؛ یعنی وقتی می گوید از قبیل، یعنی هر چیزی که به امور ترددی مربوط است.

حتی ماده 44 پیشنهادی دولت که مسکوت ماند، آنجا حتی در بحث این است که پلیس حق ندارد ماشین را توقیف کند، منتهی چون برای آقایان توسعه چنین مواردی مدنظر نیست، هم دولت مخالف است و هم آقایان بنیاد رها کرده اند و این تعهدات قانونی را پیگیری نمی کنند؛ در حالی که بحث هر عبوری اعم از پارکینگ ها، تردد در اتوبان، بزرگراه ها آخرش نوشته رایگان است.

فاش نیوز - درست است، در قانون یا می نویسند مکلف و یا ملزم، در این نیست و نوشته هماهنگی بشود.

اشکال ندارد، نیاز نیست همیشه الزام، تکلیف و مکلف بیاید. وقتی در یک امری، می گویند رایگانند یا معافند، حتی اگر در لفظش هم نباشد، خود به خود در دلش تکلیف دارد، مثلا داری به جایی پول می دهی، بعد می گویند این آقایان معافند، رایگانند.

فاش نیوز -  اگر اینطور است، چرا این آزادراه ها دارند این عوارض را از جانبازان می گیرند؟

اولا آزاد راه ها دست کیست؟ وزارت شهرسازی، که اصلا وزیرش آخوندی، معضلی در جامعه ایثارگری است. بعضی از وزرا خصلتشان اینگونه است، خیلی میانه ای با ایثارگران ندارند. اسمش این است که باجناق آقای شهیدی است ولی ایشان هیچ نگاه مثبتی ندارد. جدای از این کسی دنبال نمی کند؛ شما دیدید بنیاد پیگیری بکند و نشان بدهد که می خواهد این حق را دنبال کند؟ چنین چیزی نیست. وقتی چنین چیزی نباشد،

بقیه مواد قانون جامع رهاست. همینطور مواد را از یک تا 45 بررسی کنید ببینید غالباً رهاست.

فاش نیوز: یعنی شما استنباط می کنید که این ها غیر قانونی است؟

-بله، دریافت وجه از جانبازان صراحتا" خلاف قانون است.

فاش نیوز: یعنی تخلف از قانون می کنند؟

-بله. قطعاً تخلف از قانون است. چون ما تمام موارد تردد را می گوییم. همچنین نگفته است که تردد در تهران! گفته است تردد در کشور. لذا در جاهایی که پارکینگ عمومی است باید اینها رایگان در آنجا پارک کنند.

فاش نیوز: پس شأن کارت جانبازی رعایت نمی شود، درست است؟

-بله. نه کارت جانبازی، نه خود جانباز، نه پلاک ویژه جانبازان. هیچکدام از این ها مورد ملاحظه قرار نمی گیرد.

من خودم همه جا عوارض را پرداخت می کنم ولی چون روی این موضوع حساس شدم در چهار راه چالوس سوال کردم و گفتم: ببخشید به شما هنوز ابلاغ نکرده اند؟ گفت: نه! فقط اخیراً یک نامه برای مشمولین بهزیستی آمده است. یعنی بهزیستی در این قضیه از بنیاد جدی تر پیگیری کرده است. خب این نشان دهنده این است که کسی پیگیر نیست؛ مشکل این است.

این مطالبه به صورت کتبی و رسمی نه خواسته شده، نه ابلاغ شده و نه پیگیری شده است.

فاش نیوز: بحث رد شدن حقوق جانبازان که نباید قطع می شد در ادارات دولتی که از هیئت علمی هم شروع کردند را هم توضیح مختصری بفرمایید.

- بخش قبل از اصلاح تبصره 2 ماده 39 است تا قبل از اصلاح تبصره 2 قانون 39 اگر بنیاد این اقدام را می کرد، کمی توجیه داشت که آن هم در خصوص مشمولان تبصره 6 است نه مشمولان تبصره یک. یعنی چقدر مستخدمین دولت.

آنهایی که مستخدمین دولت تلقی می شدند در قالب نیروهای مسلح، چه کشوری و چه لشکری. این ها را می توانستند توجیه کنند که مثلاً فعلاً قانون نداریم و ابهام داریم و ... ولی در تبصره 2 ماده 39 صراحت دارد؛ مجلس هم به استعلام پاسخ داده است. استعلامات مجلس هست، استعلامات معاون حقوقی رئیس جمهور هست، ولی متاسفانه تمکین نمی شود و خلاف این قضایا بنیاد بعضی اقدامات را دارد. لذا اگر کسی بعد از اصلاح تبصره 2 این اتفاق برایش افتاده باشد و حتی آنهایی که قبل از آن قطع شده، می توانند بروند تقاضای وصل و برقراری مجدد بکنند.

فاش نیوز: ما شاهد این هستیم که در هیئت علمی شروع به قطع حقوق حالت اشتغال کرده اند.

- این خلاف است. من اسم نمی برم چون 70درصد هستند ولی خودشان آمدند اینجا و پیگیری کردند. عضو هیئت علمی شدند و آخر هم خزانه پذیرفت که البته خزانه زیر نظر وزارت دارایی است؛ خصوصاً که الان پرداخت ها در حال قالب گرفتن است و باید داخل سیستم ها بیاید. ولی در مجموع این قاعده هنوز جاری است؛ این ها استثنا هستند و می توانند علاوه بر دریافت حقوق حالت اشتغالشان، حقوق استخدامیشان را هم بگیرند.

اقداماتی هم که بنیاد شهید در این راستا دارد انجام می دهد به دلیل محدودیت منابع مالی سریع مواردی که بار مالی دارد مثل خارج کردن والدین جانباز از بیمه انجام می دهند که همه این ها خلاف قانون است. برای اینکه به مواردی استناد کردند که هیچ ارزشی ندارد. بالاخره برای اینکه بتوانند از لحاظ مالی محدودیت ایجاد کنند تا به ظن خودشان کنترل روی هزینه هایشان داشته باشند، این اقدام را کردند.

فاش نیوز: پس این اقدام خلاف قانون است؟

بله؛ کاملا خلاف قانون می باشد. دوستان باید به دیوان عدالت اداری شکایت کنند؛ چون کمیسیون ماده 16 مدیریت می شود. امروزه کمیسیون ماده 16 مستقل نیست و باید به دیوان مراجعه کرد و تشکل ها هم باید به صورت منسجم پیگیری کنند و اگر پیگیری نکنند این تخلفات هر روز بیشتر انجام خواهد گرفت. مثل امروز که بحث آزمون را به مجلس بردند که طراز علمی را از 70 به 80 و 85 بردند. یا در خصوص استخدام و درمان بحث هایی مطرح می کنند و همین طور به مرور حذف می کنند. حتی قوانینی که با مشقت و زحمت به تصویب رسیده است را دارند شروع به اصلاحش می کنند.

امروز ما ضعیفترین و بی حالترین مجلس را داریم. نمایندگان تهران بسیار ضعیف عمل می کنند و از خیلی چیزها اطلاع ندارند. و با این وضعی که این مجلس پیش می رود باید گفت مجلس آینده فاتحه اش خوانده است.

قانون جامع باید حالت هوشیاری و هشداری باشد. برای ایثارگران هوشیاری داشته باشد و برای مسئولان هشدار باشد. هیچ کدام از بندهای قانون جامع به طور کامل اجرا نشده است. رییس بنیاد هم الحمدالله با اینکه در فصل بهار هستیم در خواب زمستانی به سر می برد و اصلا به هیچ چیز کاری ندارد.


کد خبرنگار : 17