تاریخ : 1397,دوشنبه 05 شهريور19:15
کد خبر : 60870 - سرویس خبری : مجلس شورای اسلامی

وزارت ایثارگران جوابگوتر است

موافقان و مخالفان وزارت امور ایثارگران(۱۱)

وزارت ایثارگران جوابگوتر است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تاسیس وزارت امور ایثارگران را پاسخگو بودن وزیر به نیازها و مطالبات جامعه هدف عنوان کرد.

فاش نیوز -  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تاسیس وزارت امور ایثارگران را پاسخگو بودن وزیر به نیازها و مطالبات جامعه هدف عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی فاش نیوز، «سید قاسم جاسمی» نماینده ایثارگر مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب کلیات طرح تاسیس وزارت امور ایثارگران در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به تصویب کلیات طرح تاسیس وزارت امور ایثارگران در کمیسیون اجتماعی مجلس از سوی نمایندگان ملت، باید بگویم بالاخره مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران اگر به وزارتخانه جدید تبدیل شود به صورت مستقیم و غیر مستقیم  بهتر جوابگوی مردم و نمایندگان مجلس خواهد بود.

وی گفت: جامعه ایثارگری یک جامعه خاص و ویژه ای است، جامعه ای که در دفاع مقدس تاثیر گذار بوده و پارامترها و شاخص های آن مشخص است.

جاسمی که حود جانباز شیمیایی است تاکید کرد: فرهنگ کشور ما فرهنگ ایثارگری، فرهنگ جهاد و شهادت است. لدا تاسی از این فرهنگ باعث شده است که نظام جمهوری اسلامی ایران امسال چهلمین سال خود را پشت سر بگذارد. اما  با این حال ایثارگران هنوز در پیچ و خم امور معیشتی و کارهای اداری در زمینه های مختلف گرفتار هستند.

عضو فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: با این وجود به نظر من اگر این اتفاق بیفتد و وزارتخانه جدید شکل بگیرد حداقل آن این است که نمایندگان ملت می توانند با وزیر دست به یقه شوند و همانطور که وزیراقتصاد از خود و برنامه هایش دفاع کرد، وکلای ملت سوالاتی از آنها پرسیده و پاسخگو باشند.

درهر صورت من فکر می کنم تاسیس وزارت امور ایثارگران نتیجه بحش خواهد بود و در آن بهتر به امور جاری ایثارگران رسیدگی می شود و مدیران و مسئولان بیشتر از گذشته می توانند پاسخگوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی باشند.

بنیاد توجه کافی به مطالبات نمایندگان مردم ندارد

نماینده ایثارگر مجلس دهم در پاسخ به این سوال که اگر این روال با وضعیت فعلی از سوی بنیاد ادامه داشته باشد چگونه  خواهد شد اظهار داشت: من خیلی خوشبین نیستم و حقیقتا به وضعیت فعلی بنیاد خوشبین نیستم دلیلش هم این است که اقای... هنوز به عنوان معاون رییس جمهور در راس بنیاد است

جاسمی با یاد آوری این موضوع که نمایندگان مجلس با محدودیت قانون مواجه هستند متذکر شد: اگر چه ما می توانیم در صحن مجلس به رییس جمهور تذکر بدهیم ولی به سختی می شود ایشان را به صحن مجلس آورد و حتی یک سوال از او کرد.  نمونه اش همین چند وقت اخیر است اما در مقابل، سوال از وزیر این مشکلات را ندارد و به عنوان مثال تذکر شفاهی، کتبی، سوال و تحقیق و تفحص و... به نوعی ابزار قانونی در دست نمایندگان ملت است. اما متاسفانه دولت و بنیاد در این خصوص توجه کافی به مطالبات نمایندگان مردم ندارند.

بنیاد فربه شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص این سوال که آیا تاسیس وزارت جدید بر خلاف برنامه ششم توسعه و چابک ساری دولت بر مبنای اصل 75 نیست متذکر شد: بنظر من تاسیس وزارتخانه جدید بر خلاف چابک سازی دولت نیست چرا که در حال حاضر خود بنیاد شهید و امور ایثارگران تبدیل به یک تشکیلات بزرگ و فربه در کشور شده است، اگر چه می توان با تدبیر و برنامه ریزی صحیح و مناسب آن را  فعال و چابکتر کرد اما مهم تر از آن باید پاسخگو باشد.

ما بنیاد شهید و امور ایثارگرانی را می خواهیم که رضایتمندی جامعه هدف را در پی داشته باشد حالا با هر شکلی که می خواهد باشد و من خودم به شخصه به دنبال این نیستم که از نظر طول و عرض تشکیلات آن بزرگتر شود ولی می شود با تبدیل به یک وزارتخانه، جسورتر و پاسخگو تر باشد و ایجاد رضایتمندی کند.

وضعیت نامناسب ایثارگران در مناطق زلزله زده  

رییس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در بهارستان با یادآوری زلزله شش ریشتری روز یکشنبه در خصوص وضعیت مردم و ایثارگران استان کرمانشاه تصریح کرد: من در روز عید قربان در مناطق زلزله زده قصر شیرین و سرپل ذهاب بودم که در آن جا یک خانواده شهید را  به من نشان دادند که هنوز خانه آنها به همان حالتی که تخریب و خاکبرداری شده بود قرار داشت، با این تفاوت که یک مقداری میلگرد در آن بود وهنوز  سنگ روی سنگ بنا نشده است. نشانی آن هم در شهرستان سرپل ذهاب و مجتمع کوئیک است.

پایان


کد خبرنگار : 18