تاریخ : 1398,چهارشنبه 20 شهريور15:42
کد خبر : 69446 - سرویس خبری : بدون ویرایش از شما


قانون ماده ۴۸ استخدام فرزندان ایثارگران

مرتضی قنبری وفا - آخرین وضعیت اجرای قانون ماده 48 استخدام فرزندان ایثارگران

 در تاریخ 21/2/97 نمایندگان مجلس در آخرین وضعیت اجرای قانون ماده 48 در مورد گلایه برخی از فرزندگان ایثارگر برای برخورداری از ماده 48 مقررات مالی دولت و تبصره 2 ماده 21 قانون جامع اعلام کردند: متاسفانه  اکنون یک قانون گریزی، قانون شکنی و تساهل در قبال این قانون در بین مسئولان کشور، مشاهده می شود.

از بهانه های دیگر دستگاه های اجرایی برای عدم اجرای این قانون، گسترش دامنه تعریف شرایط استخدام است که مانع ورود این قشر به حوزه کاری دستگاه های دولتی شده است.

  پاسخ های چند پهلو، غیر مستند و ابهام انگیز، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در تعریف شرایط عمومی استخدام برای جلو گیری از اجرای این قانون تا جایی رسیده که برداشت های غلط و متفاوت منجر به صدور آرای خلاف منافع ایثارگران شده. شعبه 3 دیوان عدالی اداری در تاریخ 20/9/91 در پی شکایت یک فرزند جانباز در اجرای ماده 48 در یکی از موسسات اداری در صدور رای قطعی، حق شاکی را در شکایت خود را وارد ندانست و رای به ضرر فرزند جانباز داد. گویا تمام دستگاه ها دست به دست هم داده اند تا مانع اجرای این قانون شوند.

  آقای یاوندی مشاور وزیر محترم کشور در امور ایثارگران در آخرین اظهار نظر در سال جاری ابراز داشتند: در قالب برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که تمام فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان 70 درصد باید جذب شده و اشتغال آنها فراهم شود. در ادامه آمده ماده (قانون ماده 48 الحاق ظرفیتی است، علاوه بر ظرفیتی که سهمیه مطرح کرده) اما از بیان مسئولان و شعار، تا اجرای قانون فاصله زیادی وجود دارد.

 در مجموع چنین بر می آید که هیچ عزم جدی ای برای اجرای ماده 48 در بین مدیران و مسئولان وجود نداشته و ندارد و هر چه جلوتر می رویم بیشتر شاهد تناقضاتی هستیم و به نظر می رسد که هر مسئول سلیقه ای ابراز نظر می کند!! حال حرف چه کسی را باور کنیم؟!! در واقع فرزندان ایثارگری که مشمول قانون ماده 48 می باشند بازنده واقعی این میدان بوده و هیچ نشانه ای از حمایت مسئولان و قانون گزاران در این حوزه وجود ندارد.


کد خبرنگار : 20