تاریخ : 1399,شنبه 07 تير19:50
کد خبر : 75791 - سرویس خبری : مجلس شورای اسلامی

نماینده نیشابور عنوان و تأکید کرد:

استخدام فرزندان ایثارگران اولویت اصلی دولت و بنیاد است


 استخدام فرزندان ایثارگران اولویت اصلی دولت و بنیاد است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حل مشکل استخدام فرزندان ایثارگران را اولویت اصلی دولت و بنیاد شهید و امور ایثارگران عنوان کرد...

فاش نیوز -  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حل مشکل استخدام فرزندان ایثارگران را اولویت اصلی دولت و بنیاد شهید و امور ایثارگران عنوان کرد.

هاجر چنارانی، نماینده ایثارگر مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی مجلس در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی فاش نیوز اظهار داشت: اگر موضوع استخدام فرزندان ایثارگران از سوی دولت به طور کامل اجرایی و توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیری شود یکی از مشکلات اصلی جامعه ایثارگری برطرف و حل و فصل می شود.

نماینده دوره ی دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اشتغال موضوع و چالش بسیار مهمی برای جامعه ایثارگری است تصریح کرد:

اشتغال فرزندان ایثارگران سهم جامانده ی جامعه ایثارگری است. اگر چه بر طبق قانون قرار بود از تمام سهمیه هایی که در دستگاه های دولتی استفاده می شود 27 درصد و به گفته ی برخی تا 30درصد سهم ایثارگران باشد، اما نه تنها این قانون اجرایی نشد بلکه حتی از این مواردی که به صورت قراردادی در ادارات دولتی استخدام و معمولا برای آنها شناسه صادر می شود، سهم ایثارگران مبهم و روشن نیست.

فرزند شهید عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر خانواده های شهدا و جانبازانی در جامعه ایثارگری داریم که خودشان از نظر آرامش جسمی کاملا از بین رفته اند و در کنار آن، معضل بیکاری فرزندانشان بار مضاعفی بر دوش آنها است.

نماینده ی ایثارگر مجلس یازدهم راهکار خروج از این بحران در جامعه را توجه ویژه به ایثارگران و اجرای قانون عنوان کرد و افزود: مجلس و دولت باید دست به دست هم بدهند و همان کاری که احمدی نژاد در مقطعی از دوره ی ریاست جمهوری خود انجام و سهم بزرگی از استخدام را به ایثارگران اختصاص داد، دوباره اجرایی و سهم واقعی ایثارگران از اشتغال به آنها برگردانده شود.

قانون زیاد داریم/ اجرا مشکل دارد

عضو فراکسیون ایثارگران مجلس دهم با بیان اینکه قانون زیاد داریم اما در اجرای قانون مشکل داریم اضافه کرد: به نظر من به عنوان نماینده ی مردم در دوره ی یازدهم فقط باید بر بعد نظارتی مجلس تکیه و بر اجرای صحیح و صریح قانون نظارت تا قوانین ایثارگری اجرا شود؛ چرا که اگر موضوع استخدام فرزندان به طور کامل اجرا شود، یکی از مشکلات جامعه ی ایثارگران برطرف می شود.

وضع معیشتی جامعه ایثارگری

 نماینده ایثارگر نیشابور در بهارستان در خصوص اولویت های بنیاد شهید و امور ایثارگران در دوران تصدی آقای اوحدی، به چالش وضع معیشتی و درمان جامعه ایثارگری اشاره کرد و متذکر شد: متاسفانه در زمینه ی معیشت و درمان همه ی آحاد جامعه با مشکلات عدیده ای دارند و من این موضوع را قبول دارم ولی باید ببینیم که دولت در این زمینه چه تدبیری دارد؛ ولی به هر حال همین موضوع هزینه های درمان جانبازان و خانواده های شهدا و معیشت است که در جامعه ی ایثارگری بسیار اهمیت دارد. اگر چه

اقای اوحدی قبلا هم که در سازمان حج و زیارت بودند پیگیری خوبی در زمینه ی استیفای حق و حقوق خانواده ی ایثارگران از جمله حادثه منی داشتند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت خانواده های شهدای منی یادآور شد: تعداد شهدای منی هنوز مشخص نیست و در برخی از خانواده ی این عزیزان کسانی را داریم که پیکرشان هنوز تحویل داده نشده است.

وی ادامه داد: به نظر من باید آقای اوحدی با توجه به تجربه ای که در سازمان حج و زیارت دارد باید مشخص کند که آیا می تواند پیگیر حق و حقوق شهدای منی باشد؛ و بالاخره حق خانواده های داغدارشان را استیفاء کند. قرار بود عربستان به ازای شهدای ما دیه پرداخت کند اما متاسفانه برخلاف قوانین بین المللی به وعده خود عمل نکرده است. بنابر این به نظر من باید به طور جد ورود کنیم و حتی اگر نیاز به دادگاه های بین المللی باشد به آن شکایت کنیم.